Brak internetu w Akademiku

Moja koleżanka ma problem tak, że nie działa jej internet. Mieszka ona w akademiku “za kolumnami” w Krakowie. Wszystko przestało działać gdy sformatowała komputer. Oczywiście takie podstawowe rzeczy jak automatyczny adres ip itp jest skonfigurowane bo na normalnym routerze w domu działa a tam nie. Czy może ma ktoś z was doświadczenie z sieciami akademickimi ?

A może więcej szczegółów? Drivery wgrane? Adres dostaje? Czy sieć wymaga rejestracji u Admina (jeśli tak to na jakiej zasadzie rejestruje od komputery). Jak mieszkałem w DSie to admini rejestrowali MACi - jeśli miałeś inny niż ten zarejestrowany nie mogłeś połączyć się z siecią…

Drivery wgrane, adres również dostaje a internetu nie ma.

Sieci akademickie często korzystają z systemów typu Eduroam lub podobnych.

Wtedy adres IP zostanie pobrany, ale komputer i tak nigdzie się nie połączy jeśli nie zarejestrujesz w sieci swojego klucza.

Jeśli jest to system windows to możesz wkleić tutaj wynik polecenia:

ipconfig /all
  1. Sieci w akademikach nie mają zazwyczaj nic wspólnego z eduromem. Z tej (ogólnopolskiej) sieci można korzystać najczęściej na wydziale etc. Sieci w akademikach to np. SKOS: http://skos.ds.pg.gda.pl/

  2. Nie wszystkie uczelnie korzystają z kluczy.

Wciąż nie wiemy jaką macie politykę w akademiku…

Tak w ogóle łączy się przewodowo czy bezprzewodowo? Może w domu łączy się przewodowo, a w akademiku bezprzewodowo lub odwrotnie i do jednej z kart nie zostały zainstalowane sterowniki.

Tylko, że IP może mieć blokowane wyjście na świat lub w ogóle poza sieć/VLAN. Tak w ogóle jaki to jest adres IP? Bo możesz mieć również adres z autokonfiguracji typu link-local.

Przykład z eduroam podałem z akademików w Łodzi i Poznaniu. To dość popularne rozwiązanie.