Brak interpretacji PHP

Witam po raz kolejny.

Na systemie operacyjnym Win 7 nie mogłem korzystac z xamppa oraz webserva (oraz innych) środowisk pracy w php.

Moje przeglądarki, mozilla, opera, IE 8, google chrome zaczęły się dziwnie zachowywac, mianowicie, po odpaleniu pliku PHP w źródle strony był widoczny kod php co normalnie chyba nie może miec miejsca, prawda?. To świadczyc moze tylko o tym, że interpreter nie interpretuje kodu PHP, a przeglądarka wyświetla “co się da”, dlatego widac php.

Mam zainstalowany także oddzielnie win XP a zatem spróbowałem w nim skorzystac z środowiska pracy, niestety - tutaj dokładnie taka sama sytuacja, instalacja niby przebiega pomyślnie, ale xampp oraz webserv nie interpretują kodu php, po prostu przeglądarki go wyrzucają na ekran.

Np. zamiast tresci wpisanej w funkcji echo widzimy cały skrypt php począwszy od znaczników <?php echo~ ?>.

Nigdy wcześniej się z tym nie spotkałem, czy można coś z tym zrobic ?

Ostatnio bawiłem się w php z 3 miesiace temu, dzialal na XP lecz na 7 byly problemy z xamppem a dokładniej ze “stanem”, gdyż nie instalował mi apache itd, teraz z nowsza wersja ten problem zniknął, teoretycznie wszystko zainstalowane pomyślnie ale interpreter po prostu nie dziala.

Żal mi formatowac dysk i instalowac od nowa system.

PS. próbowałem nawet założyc konto na darmowym serwerze cba ale po wrzuceniu pliku indeksowego (html) z kilkoma prostymi funkcjami wyswietlającymi echo rezultat byl taki sam, co bylo wrecz smieszne.

Chyba że po prostu ja mam zacme i źle pisze?

<?php


echo "Witaj swiecie";


?>

<?php 

$imie = "Jan"; 

$nazwisko = "Kowalski"; 

echo "

| Imię | Nazwisko |
| echo $imie | echo $nazwisko |

"; ?>[/code]

Oto dwa przykładowe skrypty. zamiast je interpretowac po prostu wywala je w takiej formie na ekran, nawet na serwerze CBA.

Znajac mnie pewnie zle cos zapisalem, ale patrze sie w ten kod od blisko godziny i dalej nie rozumiem co jest zle

Pomocy :expressionless:

prosze o jakies porady.

Ehh, widać nie miałeś styczności z php :slight_smile:

Plik z kodem php powinien mieć rozszerzenie .php (nie licząc wymuszania parsowania plików). A odpalając plik na własnym komputerze musisz się połączyć na localhost wpisując 127.0.0.1 w url.

Możesz też zamiast wpisywania 127.0.0.1 wpisać localhost :wink: i tak jak kolega wyżej napisał musisz zmienić rozszerzenie pliku z kodem PHP na *.php czyli jak plik nazywał się “index.html” to musi nazywać się “index.php”.

Pozdrawiam

Plik miał nazwe test.php

Znajdował on się w folderze htdocs(xampp)

Dwa pytania, czy włączyłeś serwer (pakiet xampp) ?

i czy URL wpisałeś 127.0.0.1/test.php lub localhost/test.php ?

Pozdrawiam

Faktycznie przyznaje, plik na serwerze CBA byl o nazwie .html, nie mniej jednak, przecież kod php można zagnieżdżać bezpośrednio w kodzie HTML i nie powinien być interpretowany przez przeglądarki, a wysyłany do parsera, który przetworzy kod w sposób który przeglądarka zrozumie.

xampp został włączony poprawnie

Jeśli chodzi o drugą część pytania, to jakie to ma znaczenie czy wpisywałem przez localhost, skoro pliki znajdują sie w folderze htdocs i są automatycznie powinny być interpretowane ?

Wcześniej, gdy zaczynałem się bawić w php, z obojętnie którego miejsca z dysku przeciągałem plik php do przeglądarki i wszystko było ok.

Zaraz sprawdzę czy się włączy poprzez localhsot/~.(bo szczerze nie pamiętam czy w ten sposób próbowałem nawet).

Dodane 26.01.2012 (Cz) 17:54

No tak, miałeś rację, w ten sposób zadziałało, jednak nigdy w ten sposób wcześniej nie odpalałem skryptów PHP, wystarczyło przeciągnięcie z folderu htdocs.

No cóż. dziękuję serdecznie za pomoc, pewnie bym się do końca życia męczył i nie wpadł na taką błachostkę :slight_smile:

Owszem można zagnieżdżać kod PHP w kodzie HTML ale plik musi mieć rozszerzenie *.php bo inaczej nie zostanie wysłany do interpretera PHP. Wygląda to np. tak:

index.php

Start

<?php echo ‘Strona Startowa’; ?>

… [/code]

Znaczenie z wpisaniem do okna przeglądarki 127.0.0.1 lub localhost jest takie:

localhost/index.php - plik zostanie wysłany do interpretera PHP;

file:///C:/wamp/www/index.php - plik nie zostanie wysłany do interpretera PHP.

Pozdrawiam

Dzięki za wyjaśnienie, to sprawia że jednak sporo pozapominałem.

Pozdrawiam serdecznie :slight_smile:

plik moze miec oczywiscie rozszerzenie html :slight_smile: a zeby byl parsowany taki plik przez php wystarczy w .htaccess dodac to :slight_smile: