Brak kontroli nad laptopem....jakkolwiek to brzmi...;/

Witam , mam problem z laptopem Lenovo g50. Pewnego pięknego dnia przestał działać touchpad, scroll i nie moge w żaden sposób zarządzać laptopem. Aktualnie co jakiś czas nie chce się uruchomić. Jak już się uruchomi, to mogę tylko cokolwiek zrobić za pomocą myszki na usb, bo touchpad nie działa. Ale w tej chwili nawet myszką nic nie zrobię, bo nie mogę nawet przewijać widoku folderów, www itd. Jakby scroll byl zablokowany i cały czas przewijał w górę, nie da się zejść na dół nawet milimetr ;/. Mam jeszcze ostatnie miesiące gwarancji ale nie chciałabym oddawać go do naprawy z danymi osobistymi. Nie jestem w stanie skopiować nic na dysk zewnetrzny itd bo klikanie też jest zablokowane, wciśnięty pierwszy folder widoku, nie działa opcja “wklej” a jak już ją wybierfam z poziomu klawiatury, to laptop przechodzi w stan uśpienia i tak w kółko. Nie wiem co zrobić by zabezpieczyć dane i odzyskać jakąś kontrolę ;/ plssss help :slight_smile:

A jaki system operacyjny?

Może linux live cd pozwoli na przekopiowanie danych.

Odpal jakiegoś Linuksa w wersji live i sprawdź czy pod nim problem też występuje. Jeżeli tak - problem sprzętowy, jeżeli nie - masz coś nie tak z systemem i prawdopodobnie wystarczy reinstalacja (a dane z poziomu Linuksa sobie zgrasz na jakiś zewnętrzny nośnik)

1 polubienie

Windows 10

Panowie mimo że jestem dość sprytną brunetką, proszę o jakieś łopatologiczne wskazówki jak działać z linuxem i kopiować dane, bo nie mam nic poza myszką i możliwością jednego kliknięcia bo reszta zablokowana przez touchpad :slight_smile:

Shift może działa = https://support.microsoft.com/pl-pl/help/12376/windows-10-start-your-pc-in-safe-mode

nie działa ;/ raz zadziałało, ale nie uruchomił się ponownie, w sensie widzę że działa, ale jest czarny ekran ;/ teraz jak ponownie włączyłam to już nie da się z shiftem nic zrobić ;/

1 polubienie

http://techcomputeros.cba.pl/proste-i-skuteczne-odzyskiwanie-danych-przez-linuxa/

Krystian dzięki!!! próbuję w takim razie, mam nadzieję że ten złom nie wybuchnie :stuck_out_tongue:

PS będzie potrzebny sprawny komputer + Pendrive / Czysta płyta CD/DVD i nagrywarka płyt - by zrobić nośnik z którego uruchomisz np. proponowane Ubuntu “Live CD”.

wlaśnie piszę z drugiego laptopa i wykopałam w szafie 4 pendrivy, zaraz sprawdzę który działą


1 polubienie

Niestety chyba sprzet jest jakoś solidnie uszkodzony. Przygotowałam pendrive z ubuntu ale nie startuje. Chciałam w bios zmienić opcje rozruchu z pedrive usb ale jak juz dotarłam do bios to nie moge wybrac z menu boot. Matryca co chwile sie wylancza, a finalnie wystartowal windows spowrotem. Nie wiem jak skopiować dane przed oddaniem go do serwisu…alboi chociaz wyczyscic ze swoich danych ;/komputer nie klika ani jednego pliku nastepnego. Jakby na stale bylo wcisniete zaznaczenie pierwszej ikony ;/ i matryca co chwile pada

Jeśli nie ma plomby a jest duże prawdopodobieństwo, że nie ma, trzeba wyciągnąć dysk twardy i skopiować dane na innym komputerze. Ewentualnie zapytać się w serwisie, czy mogliby Ci wymontować dysk przed naprawą. Jeśli chłopaki są ogarnięci, to nie powinni robić problemu.

1 polubienie