Brak możliwości dzielenia jednej partycji na kilka

Witam.

Ostatnimi czasy jestem nowym posiadaczem laczka firmy Lenovo z zainstalowanym Windowsem 8.

Przechodząc do rzeczy - znając producentów komputerów przenośnych, prawie całą przestrzeń dyskową robią jako jedną partycję (u mnie dysk 1TB, to partycja ok. 880GB), resztę przydzielają m.in. backup’om, sterownikom, etc., etc.

Nie lubię korzystać z jednej partycji, więc zapragnąłem podzielić tą ‘wielką partycję’ na 3 partycje - 1 systemowa i 2 zwykłe. Ściągnąłem program Easus Partition Master. Jako wyodrębnienie nieulokowanego miejsca się udało, lecz nie mogłem utworzyć żadnej partycji - istniała opcja “Właściwości”. No dobra - pomyślałem, że innym programem się da coś wskórać. Zainstalowałem program Acronis Disk Director. W tym programie dosłownie nie mogłem nic zrobić - obszar dysku był cały szary.

Jakby nie było, wrzucam screeny z obu programów:

http://imgur.com/a/lGKsm

Sam już nie wiem co robić. Wiem, że utrudniają robienie samowolki, ale wolę mieć porządek na komputerze.

…więc co zrobić ?


Pozdrawiam :slight_smile:

Dysk masz w typie GPT przez to nie możesz z partycjami kombinować musisz prze konwertować cały dysk na MBR.

A jak przekonwertuję dysk na MBR, to nic złego się nie stanie (ja jestem w takich sytuacjach ostrożny) ?

Problem najprawdopodobniej wynika z type-GPT, a powinno być MBR aby działały te programy z których korzystasz.

Możesz próbować dokonać konwersji, ale za rezultaty nie odpowiadam.

Tu też można poczytać:

http://technet.microsoft.com/pl-pl/libr … 10%29.aspx

No właśnie, obawiam się właśnie tych rezultatów po konwersji, a zwłaszcza tych negatywnych. Laptop ma dopiero z 2 dni i jakoś nie mam ochoty go “uceglić”. Czytałem, że trzeba usuwać partycje, ale to jakby nie wchodzi w rachubę.

Też zauważyłem, że trochę jest roboty z tym…ehhhh…

A z poziomu Menadżera dysków Windows 8 tez nie da się nic zrobić? Jeśli nie, to narzędziem tekstowym diskpart zapewne już dałoby radę.

Tu też można poczytać o konwersji GPT —> MBR w Windows8

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj … ows-8.html

Można też próbować szukać programu do działań na partycjach ale z obsługą typu GPT

Z poziomu menadżera dysków nie da się: http://imgur.com/z5dm7dl

A narzędziem tekstowym diskpart jak na razie nie próbowałm - czytałem post @floyd, gdzie jest odnośnik do pomocy Microsoft do zmiany formatu na MBR i tam jest też podana operacja w wierszu poleceń. Obawiam się, że może coś pójść nie tak - pierwszy raz robię taką rzecz i trochę mnie ona lekko przerasta.

Ale zmiana typu dysku/partycji z GPT na MBR pociągnie za sobą albo utratę wszystkich danych (nie czytałem o tym, ale warto to sprawdzić), a już raczej na pewno utracisz funkcjonalność pozostałych (małych) partycji (np. bootowanie Recovery z poziomu UEFI jako partycji z dysku).

Tak czy inaczej jak masz możliwość, to zrób obraz całego dysku (na inny dysk) - jakby coś poszło nie tak. No chyba że masz płytki Recovery, to tylko kopię swoich danych zrób.

To oczywiste bo z poziomu menadżera dysków nie można wyczyścić (usunąć) dysku systemowego, a na takim właśnie chcesz wykonywać operacje.

Można by jeszcze zaproponować użycie programu zewnętrznego takiego jak:

GParted

i próbować zrobić to co chciałeś (bez konwersji na typ MBR bo to utrata danych).

Na początku miałem problemy z bootowaniem płytki, lecz jakoś mi się udało. Płyta można powiedzieć uruchomiła się, lecz pojawiały mi się jakieś paski u góry ekranu:

http://imgur.com/a/C7cUC