Brak możliwości instalacji XP - nie działa żadna możliwość

Czytałem tysiące postów, sprawdzałem setki możliwości, i niestety, wszystko do kupy :slight_smile:

Mam nieco skomplikowaną sytuację. Robię kompa siostrzeńcowi i nie mogę zainstalować systemu

  1. Od pewnego czasu cały czas podczas uruchamiania systemu włącza się sprawdzanie dysku, które kończy się niepowodzeniem, coś z brakiem miejsca na dysku i nie może niby dokończyć

  2. Chciałem zarzucić nowy system, ale:

  • nie mogę zainstalować go na nowo, na starej partycji, czyli tam gdzie jest już system, który chcę wywalić,

  • jak chce na nowo podzielić dysk na partycje, to znowu, partycja d się kasuje, zaś c nie, ponieważ są na niej jakieś sterowniki, które będą wykorzystane podczas instalacji nowego systemu

  • naprawa [R]też nie działa, startuje, ale po 3-5 sekundach wyskakuje komunikat, że nie da rady jej dokończyć

  • odzyskiwanie też nie działa, konsola nie działa, taki dostaję komunikat

W sumie to niby banalna sprawa, ale jak ją zrobić? Wszystko co potrzebuję, to zainstalować na nowo system, do tego podzielić dysk na dwie partycje, z czego c muszę zmniejszyć, zaś d powiększyć. Ale jak tego dokonać, kiedy wszystkie możliwości już wykorzystałem?

gPrzez gparted spartycjonuj dysk, zainstaluj i po zabootwaniu XP wskaż żeby pozostawił system plików bez zmian. Może pomoże.

symulator-instalowania-systemu-opisy-techniczne-pomoce-t45731.html

:slight_smile:

Teraz mi wyskoczyło po rozpoczęciu instalacji:

Instalator wykrył, że dysk C jest uszkodzony i nie może zostać naprawiony. Naciśnij F3, żeby zakończyć pracę instalatora.

Czy wg Was to jasne stwierdzenie, że dysk padł? Jak uruchamiam system bez płyty w napędzie to działa, tylko ciągle chce sprawdzać C.

Tak jak radził kolega Piotr92 , spróbuj wykonać operacje dyskowe programem GParted. Potem zainstaluj XP.

Spartycjonuj czyli? Podzielić na nowo czy jak? Ten program wywali system czy jak?

Odłączyłeś wcześniej pozostałe dyski CD/DVD, dyskietkę oraz inne napędy ?

Po prostu pousuwaj wszystkie partycje i podziel dysk na nowo.

W takim wypadku musisz się liczyć z tym, że wszystkie dane zostaną utracone, dlatego przed utworzeniem nowych partycji warto zrobić kopie najważniejszych plików (zrzucić je na jakiś nośnik np. pendrive).

Nic nie odłączałem, wszystko zostało jak było.

Dodane 23.01.2011 (N) 21:29

To już zrobiłem przed pierwszą próba reinstalacji systemu.

@rafales

Może GParted nie będzie miał problemu z odczytem czegoś, z czym ma problem instalator Windowsa.

Przecież nie musisz od razu czyścić tych partycji. W GParted możesz zmienić rozmiar partycji - bez utraty danych i tyle. Jeśli będzie w dalszym ciągu występował błąd i wiesz, że możesz sobie pozwolić na formatowanie np. C : \ to GParted może to zrobić bez oglądania się na sterowniki czy inne programy.

Nie piszesz czy ten komputer to laptop czy stacjonarny. Jeśli laptor - uważaj, żeby nie wyciąć partycji recovery.

To stacjonarka…a jak sformatuję tę partycję gparted to normalnie instaluję wtedy system czy jak?

Jeśłi możesz wyczyścić wszystko to spokojnie … Usuń partycje => Zastosuj. Utwórz nowe o pożądanym rozmiarze. System plików wybierz oczywiście NTFS => Zastosuj i instaluj XP. Oczywiście zostanie utworzona nowa tablica partycji. Rozmiar wpisuj wg. przelicznika 1GB = 1024 Mb - pozwoli to uniknąć błędów typu: “partycja nie kończy się na granicy sektora”. GParted pobierzesz stąd (live-cd):

http://gparted.sourceforge.net/download.php .

Kończę pobierać…ale pobieram z dobreprogramy.pl

Ten gParted działa jak każdy inny progs czyli normalnie go instaluje czy jak?

Nie. To jest live-cd - działa tak jak płyta XP. Nagraj go na płytę np. CD_RW używając opcji -> Nagraj obraz płyty. Pojawi się okno programu - będziesz widział partycje - dalej już sobie poradzisz. Po kliknięciu na partycję pod prawym przyciskiem myszy masz opcje: Usuń, Nowa itd.

Napisałeś wcześniej, że dokonałeś podziału dysku przed pierwszą próbą instalacji. Lecz zapewne robiłeś to z poziomu instalatora Windows.

Tak jak mówiłem wcześniej, spróbuj dokonać nowego podziału (usuń stare i utwórz nowe partycje) w GParted, a dopiero później podejmij próbę instalacji XP.

Tak, skasuj c:, stwórz i sformatuj, potem jak pisałem instalatorowi wskaż i wybierz opcję pozostaw system plików bez zmian. Jak ja miałem problem z instalacją Windowsa(zupełnie inny, ale też związany z tym, że nie mogłem sdformatować), to pomogło właśnie utworzenie i sformatowanie partycji spod gparted. Ewentualnie spróbuj jeszcze z usunięciem i ponownym utworzeniem wszystkim partycji.

Czyli jak nagram na płytkę to zapodaję jak instalację systemu i usuwam partycję, tworzę nowe, restartuje kompa i zarzucam nowy system?

Tak.

Dokładnie tak, tylko na razie samo c:, jak nic to nie da, wtedy usuń wszystkie.

Tak. Usuń stare partycje -> Zastosuj. Utwórz nowe w systemie plików NTFS -> Zastosuj. Zarzucaj nowy system.