Brak możliwości nagrywania CD/DVD

Witam serdecznie,‎

mam następujący problem: kilka dni temu zainstalowałem sobie iTunes, po czym (z różnych ‎powodów) pozbyłem się go. Po odinstalowaniu system przestał widzieć DVD-ROM – to już ‎naprawiłem (Kod 39, poprawka w rejestrze - znalazłem informacje na stronie Microsoftu), ‎mogę odczytać i CD, i DVD. Ale okazało się, że nie jestem w stanie niczego nagrać w tym ‎napędzie (przypuszczam, że to też pozostałość po iTunes). Program do nagrywania ‎‎(Multimedia Center for Think Offerings, preinstalowany w laptopie Lenovo) nie widzi ‎napędu, sam Windows nie daje możliwości nagrania dysku (np. przez Wyślij do – w ogóle nie ‎ma opcji CD/DVD). Czy ktoś ma pomysł, jak temu zaradzić? Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

W Menadżerze Urządzeń w kontrolerach IDE odinstalować kanał, do którego podłączony jest napęd. Resetujesz komputer i czekasz, aż Windows zainstaluje je na nowo.

Przeinstaluj ASPI: http://www.cdrinfo.pl/download/1191035445

:arrow: Instrukcja

Wgraj nowy firmware :arrow: Klik

Firmware szukaj tutaj (po lewej Masz listę producentów, znajdź swój model).

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Ale trochę mnie to przerasta, a nie chcę napsuć. W menadżerze urządzeń mam: Kontrolery IDE ATA/ATAPI i pod tym trzy kanały:

‎-Intel® 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller‎

‎-Intel ® ICH8M Ultra ATA Storage Controllers – 2850‎

‎-Podstawowy kanał IDE

Który z nich mam odinstalować? Albo jak sprawdzić, do którego jest podłączony napęd?

I jeszcze jedno: czy do następnych punktów (przeinstalowanie ASPI i wgranie nowego firmware’u) mam przejść tylko jeśli nie pomoże przeinstalowanie kanału IDE, czy powinienem zrobić wszystko po kolei?

Pozdrawiam

To jest kanał, pozostałe to kontrolery.Jest tylko jeden, to jego usuń. Kolejne punkty wykonuj tylko, gdy poprzedni zawiedzie.

OK, IDE zawiodło. Tzn pojawiła sie możliwość w Wyślij do…, ale zaraz potem wyskakuje informacja, że “system Windows napotkał problem podczas kopiowania pliku”. Zamierzam przeinstalować ASPI, ale nie rozumiem co znaczy, że należy uruchomić install.bat z parametrem XP32?

Proponuję zainstalować jeszcze raz sterowniki od chipsetu płyty głównej, a następnie ponownie usunąć kanał IDE.

ASPI:

Otwórz notatnik i wklej:

dla systemu Win98/Me: install.bat X86

dla systemu Xp/2000 wklej: install.bat XP32

dla xp 64 bitowej: install.bat XP64

zapisz to w katalogu, gdzie wypakowałeś pliki ASPI. Zmień rozszerzenie z txt na BAT i uruchom ten plik (2x lewym przyciskiem myszy).

  1. No to mam następne głupie pytanie: jak zainstalować sterowniki do chipsetu płyty głównej? Tzn. skąd je wziąć i co dokładnie zrobić, żeby zainstalować?

  2. Znalazłem (w instrukcji do instalacji ASPI) program forceASPI i nim udało mi się zainstalować ASPI (killASPI>restart>instASPI), to niestety nic nie dało (tzn. aspichk podaje, że są, ale nic się nie zmieniło jesli idzie o możliwość nagrywania). Spróbowałem jeszcze raz, bez skutku.

  3. Z ewentualnym trzecim punktem też mam problem: mam DVD-RAM Matshita UJ-860 i nie mogę znaleźć do tego firmware’u.

Mogę prosić o jakąś radę? Oczywiście najpierw spróbuję ze sterownikami do chipsetu i jeszcze raz IDE.

No więc spróbowałem jeszcze raz poszukać. Ze strony Intela ściągnąłem “Intel Chipset Device Software Installer” i zainstalowałem. Jeszcze raz odinstalowałem IDE. Po restarcie system wykrył IDE i CD-ROM, zainstalował je. Odinstalowałem ASPI i zainstalowałem jeszcze raz (killaspi>instaspi). I nic. Tzn. system widzi napęd, czyta dyski, ale o zapisie nie ma mowy - “problem podczas próby skopiowania pliku”. (Zanim uzyłem killaspi i instaspi próbowałem postąpić zgodnie z instrukcją wyżej, tzn. zrobiłem plik .bat i uruchomiłem go, ale pojawiło sie na ułamek sekundy DOSowe okno i zniknęło. I nic.) Help!

Ściągnij program Nero Info Tool. Zrób zrzut ekranu z zakładki Napęd i daj go na forum.

Problem się rozwiązał - zadzwoniłem na infolinię Lenovo, żeby poszukać firmware’u do nagrywarki, przy okazji tam mi poradzono zainstalowac Nero. Co prawda z systemu się dalej nie nagrywa, ale przynajmniej Nero działa po bożemu. Wielkie dzięki za pomoc.