Brak możliwości nagrywania CD/DVD


(Kamilomar) #1

Witam serdecznie,‎

mam następujący problem: kilka dni temu zainstalowałem sobie iTunes, po czym (z różnych ‎powodów) pozbyłem się go. Po odinstalowaniu system przestał widzieć DVD-ROM – to już ‎naprawiłem (Kod 39, poprawka w rejestrze - znalazłem informacje na stronie Microsoftu), ‎mogę odczytać i CD, i DVD. Ale okazało się, że nie jestem w stanie niczego nagrać w tym ‎napędzie (przypuszczam, że to też pozostałość po iTunes). Program do nagrywania ‎‎(Multimedia Center for Think Offerings, preinstalowany w laptopie Lenovo) nie widzi ‎napędu, sam Windows nie daje możliwości nagrania dysku (np. przez Wyślij do – w ogóle nie ‎ma opcji CD/DVD). Czy ktoś ma pomysł, jak temu zaradzić? Będę wdzięczny za wszelką pomoc.


(Cosik Ktosik) #2

W Menadżerze Urządzeń w kontrolerach IDE odinstalować kanał, do którego podłączony jest napęd. Resetujesz komputer i czekasz, aż Windows zainstaluje je na nowo.

Przeinstaluj ASPI: http://www.cdrinfo.pl/download/1191035445

:arrow: Instrukcja

Wgraj nowy firmware :arrow: Klik

Firmware szukaj tutaj (po lewej Masz listę producentów, znajdź swój model).


(Kamilomar) #3

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Ale trochę mnie to przerasta, a nie chcę napsuć. W menadżerze urządzeń mam: Kontrolery IDE ATA/ATAPI i pod tym trzy kanały:

‎-Intel® 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller‎

‎-Intel ® ICH8M Ultra ATA Storage Controllers – 2850‎

‎-Podstawowy kanał IDE

Który z nich mam odinstalować? Albo jak sprawdzić, do którego jest podłączony napęd?

I jeszcze jedno: czy do następnych punktów (przeinstalowanie ASPI i wgranie nowego firmware'u) mam przejść tylko jeśli nie pomoże przeinstalowanie kanału IDE, czy powinienem zrobić wszystko po kolei?

Pozdrawiam


(Cosik Ktosik) #4

To jest kanał, pozostałe to kontrolery.Jest tylko jeden, to jego usuń. Kolejne punkty wykonuj tylko, gdy poprzedni zawiedzie.


(Kamilomar) #5

OK, IDE zawiodło. Tzn pojawiła sie możliwość w Wyślij do..., ale zaraz potem wyskakuje informacja, że "system Windows napotkał problem podczas kopiowania pliku". Zamierzam przeinstalować ASPI, ale nie rozumiem co znaczy, że należy uruchomić install.bat z parametrem XP32?


(Cosik Ktosik) #6

Proponuję zainstalować jeszcze raz sterowniki od chipsetu płyty głównej, a następnie ponownie usunąć kanał IDE.

ASPI:

Otwórz notatnik i wklej:

dla systemu Win98/Me: install.bat X86

dla systemu Xp/2000 wklej: install.bat XP32

dla xp 64 bitowej: install.bat XP64

zapisz to w katalogu, gdzie wypakowałeś pliki ASPI. Zmień rozszerzenie z txt na BAT i uruchom ten plik (2x lewym przyciskiem myszy).


(Kamilomar) #7
  1. No to mam następne głupie pytanie: jak zainstalować sterowniki do chipsetu płyty głównej? Tzn. skąd je wziąć i co dokładnie zrobić, żeby zainstalować?

  2. Znalazłem (w instrukcji do instalacji ASPI) program forceASPI i nim udało mi się zainstalować ASPI (killASPI>restart>instASPI), to niestety nic nie dało (tzn. aspichk podaje, że są, ale nic się nie zmieniło jesli idzie o możliwość nagrywania). Spróbowałem jeszcze raz, bez skutku.

  3. Z ewentualnym trzecim punktem też mam problem: mam DVD-RAM Matshita UJ-860 i nie mogę znaleźć do tego firmware'u.

Mogę prosić o jakąś radę? Oczywiście najpierw spróbuję ze sterownikami do chipsetu i jeszcze raz IDE.


(Kamilomar) #8

No więc spróbowałem jeszcze raz poszukać. Ze strony Intela ściągnąłem "Intel Chipset Device Software Installer" i zainstalowałem. Jeszcze raz odinstalowałem IDE. Po restarcie system wykrył IDE i CD-ROM, zainstalował je. Odinstalowałem ASPI i zainstalowałem jeszcze raz (killaspi>instaspi). I nic. Tzn. system widzi napęd, czyta dyski, ale o zapisie nie ma mowy - "problem podczas próby skopiowania pliku". (Zanim uzyłem killaspi i instaspi próbowałem postąpić zgodnie z instrukcją wyżej, tzn. zrobiłem plik .bat i uruchomiłem go, ale pojawiło sie na ułamek sekundy DOSowe okno i zniknęło. I nic.) Help!


(Cosik Ktosik) #9

Ściągnij program Nero Info Tool. Zrób zrzut ekranu z zakładki Napęd i daj go na forum.


(Kamilomar) #10

Problem się rozwiązał - zadzwoniłem na infolinię Lenovo, żeby poszukać firmware'u do nagrywarki, przy okazji tam mi poradzono zainstalowac Nero. Co prawda z systemu się dalej nie nagrywa, ale przynajmniej Nero działa po bożemu. Wielkie dzięki za pomoc.