Brak możliwości nagrywania płyty z prędkością poniżej 10x

Witam!

Od dłuższego czasu szukam po forach wątku o nagrywaniu płyt.

Chce nagrać płytę AUDIO CD dla około 15 letniego urządzenia marki Technics (wieża). Nie odtwarza płyt nagranych z prędkością od 10-24x… w sumie mnie to nie dziwi. Instalowałam nero,ashampoo i na zadnym z programów nie mogłam ustawić mniejszej prędkości niż 10x, dlaczego? Sprawdzałam oba programy na dwóch rożnych komputerach i zawsze pojawiał się ten sam problem. Nagrywam na płyty SONY podobno nadają się do zapisu od 1-48x.

Rozwiązanie problemu to kupno starej nagrywarki CD i na pewno Ci nagra płytę poprawnie:

 

http://allegro.pl/nowy-naped-ide-ata-combo-cdrw-dvd-lg-gcc-4522b-i5000010557.html

http://allegro.pl/nowa-nagrywarka-cdrw-samsung-sh-r522c-black-nero-i5010574134.html

 

chyba że masz lapek to napisz jaki model

Zgadzam się z powyższym - kupno nowej nagrywarki rozwiąże problem z jakościa nagrań :wink:

 

Być może nagrywarka + płyta(w połączeniu) nie obsługuje niższej prędkości, chodzi o kombinacje czasu i mocy potrzebnej do wypalenia punktu na płycie, bo takie informacje posiada zapisane w sobie każdy nośnik

Nie wiem jak programy to obliczają ale jakoś muszą brać pod uwagę :wink:

Sprawdź Astrobur Lite, InfraRecorder.

Dzis nagrywałem nim ruskie płyty z kauflandu CD x4(dostępne było również x8 x10, x16, x24) 

Zadzwiające bo na droższych miałem minimalnie dostępną x10, a dla DVD(również ruskie) pojawiło się x3 podczas gdy dawniej minimum miałem x4

 

Zakładam więc(hopoteza na intuicje) że lepsze płyty (czyli na wyższą prędkość x48) wymagają mniejszej mocy lasera bo warstwa nośnika jest cieńsza(inna, lepsza) ale przez to trudniej wyprodukować taką powłokę stąd wyższa cena. Za to mogą być nagrywane z wyższymi prędkościami. (szybciej i przyjemniej)

Gorsze płyty mają grubszą(inną, gorszą) warstwę za to łatwiej wyprodukować nośnik, natomiast aby wypalić potrzeba większej mocy lasera. Większa moc na każdym nośniku może powodować więcej błędów tak jak przybijanie młotem 5 kilowym gwoździa pod obrazek :slight_smile:

 

Reasumując Twoja płyta SONY jest jak jedwab a Twoja maszyna ma igły pod jeans.

Nie zejdzie z mocą lasera poniżej pewnego minimum jakie jest wymagane dla nagrania i tyle.

Skoro nie zejdzie trzeba zwiększyć prędkość aby laser nie przepalał powłoki ta jednak może powodować błędy i pętla na nagrywarce się zaciska…

 

Dowód na hipotezę kolejny; dla starych zużytych nagrywarek najlepiej kupować droższe płyty gdyż tanie ujawniają niedobór mocy(zużyty laser) i nie dają się poprawnie wypalić do końca.

Natomiast na droższych stary laser jest wystarczający przy minimalnej prędkości do poprawnego nagrania. To by wyjaśniało dlaczego dziś wypaliłem zaledwie jedną ruską płytę cd na stacjonarce a zmarnowałem 3 inne(dvd+r, dvd-r, cd) na nagrywarkach laptopowych. 6 letnia wbudowana i jeszcze starsza na usb… dziwne bo lepsze płyty nagrywały się poprawnie :wink:

Mało tego nawet na droższym nośniku musiałem nagrywać mniejszą prędkością by łapał je stary odtwarzacz DVD co suma sumarum wskazywało na zużycie zarówno nagrywarki jak i odtwarzacza.

Niezależnie czy nagrywasz czy nie laser się starzeje i zużywa, po 5 latach można uznać każdą nagrywarkę za bliską “śmierci” nawet jeśli służyła wyłącznie do odtwarzania. Odtwarzacz mam 10 letni WiWA dawniej czytał wszystko nawet porysowane nawet nie był specjalnie eksploatowany bo stał u matki ale się zestarzał

 

PS Nie wiem czy hipoteza jest prawdziwa, ale moja intuicja jest przeważnie niezawodna.

Strzelam że najlepiej wypalać prędkością ~ w połowie możliwości nośnika tj. ok x24 dla SONY

Skoro wieża zgłasza “huston mamy problem” czas zmienić nagrywarkę lub wieże, albo jedno i drugie  :wink:

 

Jeśli masz dobrą nagrywarkę a fochaśną wieże to możesz spróbować tańszych płyt?

Jeśli chcesz doktoryzuj się w temacie i sprawdź :slight_smile:

Wypróbuj ten program http://www.dobreprogramy.pl/MediaMonkey-Standard,Program,Windows,12853.html

Toshiba satellite a300 i Dell pp04x (dell dosc stary dziwne ,ze jego nagrywarka wraz ma “humorki” do 10x)

Ten 15letni Technics jest dostosowany do odczytu płyt CD-R ?

Technics to sprzet kumpla ,szczerze powiedziawszy nie wiem… Wiem tylko ,ze odpala mu plyty oryginalne.