Brak możliwości przywrócenia OS Win 10 na Lenovo Legion Y520

Witam serdecznie,

Dwa dni temu zakupiłem laptop Lenovo Legion Y520. Jak to na nowym sprzęcie standardowy schemat. Instalacja podstawowych aplikacji + windows update. I tutaj zaczyna się cały eksces. Po wgraniu update system padł. (załącznik1)

Jak widać program automatycznej naprawy nie był w stanie naprawić usterki komputera.

Więc postanowiłem skorzystać z wbudowanego interfejsu producenta i zresetować system do stanu początkowego. Tutaj fiaska jak poniżej:

Normalnie w takiej sytuacji na stacjonarnej jednostce centralnej odpalił bym Bootable DVD z Windowsem, zrobił format partycji / ew. utworzył nowe i uruchomił instalator Windows na nowej partycji. Jednak na laptopie nie ma takiej opcji !
W Biosie brak jest “First Boot Deviance” aby wskazać z którego urządzenia ma nastąpić rozruch (swoją drogą laptop nie ma napędu optycznego).

Próbowałem z wiersza poleceń podstawowych komend typu /fixboot. fixmbr itd. Komendy poprawne, jednak usterka nie rozwiązana.

Z apletu wbudowanego mam do dyspozycji:

Z opcji zaawansowanych:

Z boot’owania BIOSU mam do wyboru:

Chciałem z poziomu BIOSu odpalić bootowanego pendriva, ale nie mam takiej możliwości.

Teraz finalne pytanie, co w takiej sytuacji mogę zrobić?

  • wiersz poleceń
  • pendrive 32 GB z możliwością bootowania
  • kilka wbudowanych apletów jak na zdjęciach, które nic nie wnoszą.

Z tego co widzę wbudowany system nastawia się głównie na backup systemu w różnej formie. To jest mój pierwszy laptop i nie jestem w temacie, ale gołym okiem widać, że jest tutaj narzucony pewien schemat działania. We wszystkich laptopach to występuje?

Pozdrawiam

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

Wgraj W10 na pendrive z użyciem tego. Powinien być widoczny w opcjach bootowania UEFI.
To normalny lapek, żadnych cudów nie ma prawa być.

System, pobrany i zainstalowany na nośniku:

W Boot-Menu widoczne dalej to samo:

Sprawdź czy masz w BIOSie (włączona) funkcję SecureBoot - jesli tak - to ją wyłącz.

1 polubienie

Status secure wyłączony:

  1. Używając urządzenia usb (fot 3). Wyskakuje mi taki komunikat:

Jakieś dalsze porady?

Spróbuj: (kopiowane z angielskiego forum)

Under Boot Tab
      Change Boot mode to Legacy
      USB Boot should be enabled
Under Security
      Secure Boot Has to Be disabled

Lenovo delikatnie mówiąc psuje bios. Nie tylko ty masz taki problem.

Zrobiłem już wcześniej tak jak pisałeś PolskiRiko.

Pomimo starań BIOS nie widzi żadnych zewnętrznych nośników danych, czy to USB czy zewnętrzny czytnik DVD. Swoją drogą, to nawet nie jest autoryzowany BIOS, brak logo Award, czy American MB. Opcje tegoż BIOSU są znacząco okrojone a jego nazwa własna wskazuje, że jest to autorska okrojona wersja na bazie American MB.

Ostatecznie udało się przywrócić system przy pomocy wbudowanego (jak że by inaczej) apletu o nazwie “System Recovery”. Należało skorzystać z przycisku “Novo” Teraz tak się zastanawiam, czy dla własnego bezpieczeństwa nie było by lepiej utworzyć nowej partycji z inną wersją OS’a ?

Swoją drogą nie znam się na laptopach, ale moim zdaniem za cenę 4 tysięcy zł w zestawie powinien znajdować się dysk SSD.

Dziękuję wszystkim za pomoc, nie ma to jak stacjonarne maszyny, pozdrawiam :slight_smile:

Na przyszłość spróbuj może tylko pobrać obraz ISO i zrobić rufusem ustawiając w nim gpt dla uefi

Jakbyś chciał dostać się do dysku to tu masz filmik jak to zrobić

https://www.youtube.com/watch?v=rzhEYMVYONU

Filmik przydatny, dzięki. Ale jak mogę wydobyć numer seryjny Windows 10 ?

Jest zapisany w UEFI i w związku z tym przypisany do sprzętu.

1 polubienie

Jeżeli bym chciał w przyszłości rozbudować laptopa o dysk SSD pod M.2, aby tam ulokować OS. To będę mógł korzystać z klucza przypisanego do sprzętu?

Dodam, że w laptopie nie mam obrazu systemu. Jedynie mogę przywrócić laptopa, oraz system do stanu fabrycznego firmy Lenovo. Gdzie już jest zainstalowany, gotowy OS wraz z pakietem software.