Brak możliwości utworzenia partycji systemowej

Witam,

Nie mogę utworzyć, partycji systemowej z dysku 3TB z apletu “zarządzanie dyskami” w Windows 10

Jakim programem mogę to zmodyfikować/utworzyć ?

Tak to wygląda.

Chodzi o Dysk0 - nie mogę usunąć sekcji “zastrzeżone przez system” (nie jest to partycja widoczna przez eksplolator windows), jak również nie mogę utworzyć nowej z nieprzydzielonego miejsca obok (limit?)

Proszę o pomoc, pozdrawiam

Nie można zrobić więcej niż 4 partycje podstawowej na jednym dysku z tablicą partycji MBR.

Tu więcej informacji…

http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_podstawowa 11

http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_rozszerzona 11

Ok, ale dlaczego nie mogę też usunąć partycji nie będącej partycją systemową ?

Mam takie pytania:

  1. Jaka jest historia tego dysku tzn. Czy on był w komputerze w chwili instalacji systemy na dysku 1 na partycji C.
  2. ściśle się łączy z pytaniem 1. Dlaczego ten dysk na nazwę dysk0?
  3. Czy jak go odłączysz to system startuje?
    Dziwi mnie widoczna informacja o tej partycji co chcesz usunąć. Myślę że ona w tej chwili jest niezbędna dla istniejącego systemu i aby przywrócić normalność na tym komputerze należy przeinstalować istniejący system. System instalujemy mając podłączony tylko jeden dysk na którym instalujesz system aby nie było bałaganu a partycjami i problemów przy starcie jak odłączysz potem pozornie nie systemowy dysk.

Nie upieram się że trafiam w sedno ale radzę to sprawdzić.

Oczywiście to przeinstalowywanie systemu może nie musi być stuprocentowe. Może wystarczy tylko zrobić instalację naprawczą przy odłączonych innych dyskach, aby partycja ukryta potrzebne do startu była na tym dysku.

Niezły cyrk :slight_smile:
Przy pomocy Paragon Partition Master 2014 Free udało mi się usunąć zbędną, drugą partycję z dopiskiem “zastrzeżone przez system”. Po czym taki oto błąd:

Z tego co zrozumiałem OS próbuje uruchomić się z innego dysku (mam ich razem 3). Zatem pyk do BIOSU, ustawienia priorytetu w Boot Menu:

Po czym dalej powyższy problem. Dopiero zaaplikowanie USB z windą i wybranie apletu “napraw podczas uruchamiania” przywróciło normalny dostęp, dzięki czemu mogę kontynuować ten wątek.

O co się teraz rozchodzi:
Bez%C2%A0tytu%C5%82u2

Mowa o dysku Hitachi 3TB. Nie wiem dlaczego został on podzielony na 2048 GB & 746 GB. Chciał bym te dwa elementy scalić i stworzyć z tego jedną partycję tzw. MAGAZYN2 jak to miało miejsce przed reinstalacją OS.

Natomiast jak możecie zauważyć na powyższym, dwuczłonowym zdjęciu z części pierwszej tych 2048 GB mogę utworzyć partycję, natomiast z tej drugiej części już nie. Pytanie dlaczego i co z tym zrobić?

Pozdrawiam

Cześć, chętnie odpowiem

  1. Tak był w komputerze.
  2. Nie wiem, z tego dysku utworzyłem partycję o nazwie MAGAZYN2. Przypuszczam, że jest to klasyfikacja stosowana przez OS.
  3. Teraz tak. Wcześniej ten dysk pomimo, iż nie był dyskiem z OS miał priorytet w BIOSIE. Co powodowało opisany przed chwilą problem (ten 2 problem).

Myślę że ona w tej chwili jest niezbędna dla istniejącego systemu i aby przywrócić normalność na tym komputerze należy przeinstalować istniejący system.

Tez tak myślałem. Zupełnie jakby instalator stworzył 2 oddzielne mini partycje o nazwie “Zastrzeżone przez system”. Natomiast problem ze startowaniem OS rozwiązałem używając opcji Naprawa systemu z pendrive systemowego.

System instalujemy mając podłączony tylko jeden dysk

I to jest złota myśl. Przypomniało mi się teraz, że podczas reinstalacji systemu (zimny ekran) nie mogłem utworzyć partycji dla tego dużego dysku. Wyskakiwał jakiś błąd z x w nazwie.

Jeśli usuwasz partycje oznaczoną jako systemową to trudno nie spodziewać się że system nie wstał.

Zainstalowałeś system z podłączonymi dwoma dyskami z czego niewłaściwym jako pierwszym podczas uruchamiania i to na nim została utworzona partycja z bootloaderem itd. a nie na tej co został zainstalowany system (MS logic…).

Czy możesz utworzyć partycje z mniejszego wolnego miejsca i później ją rozszerzyć o resztę wolnego miejsca? Czy ten dysk nadal jest używany jako dysk rozruchowy?

Zainstalowałeś system z podłączonymi dwoma dyskami z czego niewłaściwym jako pierwszym podczas uruchamiania i to na nim została utworzona partycja z bootloaderem itd. a nie na tej co został zainstalowany system (MS logic…).

Rozumiem, że przed instalacją powinienem w biosie ustawić priorytety ?

Czy możesz utworzyć partycje z mniejszego wolnego miejsca i później ją rozszerzyć o resztę wolnego miejsca?

Utworzyć partycję z mniejszego miejsca mogę, ale nie mogę jej patem rozszerzyć o następne GB.

Czy ten dysk nadal jest używany jako dysk rozruchowy?
Jak możesz przeczytać w mojej drugiej odpowiedzi w tym temacie. Nie, nie jest. Gdyby był nie mógł bym teraz pisać odpowiedzi :slight_smile:

Inaczej! Przed instalacją systemu należało odłączyć od płyty głównej wszystkie dyski, na których systemu ma nie być. Nie miałbyś potem żadnych problemów!
Pozostałe dyski podłącza się do płyty głównej po zainstalowaniu systemu na dysku głównym, systemowym.

Przeczytaj


Tworzenie partycji GPT:
W „Szukaj” napisz:
cmd
Gdy znajdzie, prawy myszy na „cmd” > Uruchom jako admin…
W oknie wiersza poleceń napisz :
diskpart i kl. Enter

DISKPART>list disk pokaże istniejące dyski
DISKPART>select disk 0(nr dysku) wybór dysku do konwersji
DISKPART>clean czyści MBR
DISKPART>convert GPT zakłada na dysku Guid Table Part.
DISKPART>exit
Partycjonowanie dysku zostanie zmienione na GPT
Teraz restart, aby system zobaczył GPT
Teraz możesz zakładać ile i jakie chcesz partycje.
NIE pomyl dysków!!!

1 polubienie