Brak możliwości zainstalowania systemu

(patosik) #1

Witam, moim problemem padł notebook asus model x101ch, problem polega na tym, że chciałem dać mu format i zainstalować na nowo czysty system Windows 7 tak jak było w oryginale. Przy wyborze dysku pokazuje mi się komunikat "Instalator nie mógł utworzyć nowej partycji systemowej. Aby uzyskać więcej informacji zobacz plik dziennika instalatora systemu Windows" i tak cały czas próbowałem pod cmd "diskpart" ale to też na nic, jakieś pomysły co można jeszcze zrobić ? uprzedzam że mam możliwość zainstalowania system tylko z pendrive, a próbowałem już kilku programów, począwszy od "wintoflash" do "rufus" i dalej nic

(wexel1974) #2

Rozumiem, że nie usuwałeś partycji przed instalacją nowego Windowsa? Czasem Windows nie chce się instalować na pustej ( rzekomo ) partycji i pomaga usunięcie jej i zaznaczenie tej pustej przestrzeni  do instalacji Windowsa  ( lub założenie na nowo partycji spod instalatora Windowsa ) . Jak dobrze pamiętam to przy wyborze miejsca instalacji Windowsa na dole masz “Opcje dysku” i tam zaznaczasz partycje na której chcesz instalować Windowsa i dajesz jej “Usuń”… i instalacja powinna pójść.

(Longhorn2009) #3

Spróbuj konwersji tablicy partycji na mbr https://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc725797(v=ws.11).aspx

(adam9870) #4

Wykonaj kopię zapasową ważnych danych z dysku na nośnik zewnętrzny. Dopiero potem stosuj poniższe rady.

Uruchamiamy komputer z płyty instalacyjnej Windows 7. Postępujemy według wskazań instalatora, tak żeby zainstalować system (metoda Niestandardowa).

Ekran “gdzie chcesz zainstalować system windows?”

>>> klikamy Shift + F10 (ja klikam prawy shift, ale to chyba bez różnicy)

>>> wpisujemy diskpart

>>> wpisujemy list disk (polecenie wyświetla listę dysków)

>>> wpisujemy select disk 0 (wybieramy dysk 0)

>>> wpisujemy clean (czyści dysk) czyli wszystkie partycje powinny zostać usunięte. Efekt - powinno być nieprzydzielone miejsce o wielkości całego dysku.

>>> wpisujemy convert gpt

Pomoc do diskparta i polecenia convert - wpisujemy convert /?

Potem na ekranie partycjonowania w instalatorze Windows załóż partycje na dysku na nowo.

(patosik) #5

oczywiście partycję usunąłem przed instalacją,  robiłem również zerowanie dysku i nic dalej wyświetla się ten sam komunikat

próbowałem lecz jednak bez większych rezultatów

Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem, że miałem zmienić partycję na GPT bo jeżeli tak to dostaje komunikat “nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku. Wybrany dysk ma styl partycji GPT” 

Zapomniałem dodać u mnie nie ma możliwości instalacji z nośnika DVD jedynie został mi pendrive

Jakieś jeszcze propozycję ?

(adam9870) #6

Chodzi o wykonanie całej czynności którą opisałem.

(patosik) #7

Tak wykonałem Ją i napisałem wyżej

(adam9870) #8

OK. Wykonaj raz jeszcze z tym, że zamiast convert gpt  wpisz  convert mbr

(patosik) #9

Dalej to samo.

(adam9870) #10

Na pewno robisz wszystko zgodnie z moim poradnikiem, nic nie pomijasz?

Dla pewności, czy możesz pokazać zdjęcie z wiersza polecenia z poleceniami, które wykonujesz?

Może pojawia się jakiś błąd?

(patosik) #11

Nic nie pomijam, wsyztsko robię zgodnie z Twoim poradnikiem i nie mam możliwości dodania zdjęcia ale żaden błąd nie wyskakuje

(adam9870) #12

OK.

Kilka pytań sprawdzających:

1. Czy w instalatorze na etapie “gdzie chcesz zainstalować system Windows” naciskasz shift + f10 i w konsoli, która wyświetla się, wykonujesz podane przeze mnie polecenia?

2. Ile widać dysków po wpisaniu diskpart a potem list disk?

3. Czy po zamknięciu okna wiersza polecenia, na ekranie “gdzie chcesz zainstalować system Windows” naciskasz odśwież? jeśli nie - spróbuj.

Spróbuj pobrać Gparted i usunąć wszystkie partycje z dysku, a potem z poziomu instalatora Windows (graficznie) spartycjonować dysk.

(patosik) #13

tak wykonuje, widać jeden dysk, tak naciskam odśwież, potem przycisk “dalej” a zabawę z gparted zrobię dopiero wieczorem :slight_smile:

a jak zobaczyć dziennik instalatora systemu Windows ? bo czytałem, że tam może ukazać się błąd “[0x06069e] IBS GetMachineInfo:Couldn’t find boot disk on this BIOS-based computer” i możliwe, że u mnie też występuje

EDIT2: po użyciu gparted, spartycjonowaniu dysku, komunikat wyskakuje cały czas ten sam

(adam9870) #14

Windows Setup Log Files

(patosik) #15

której komendy użyć ?

EDIT: czemu wolum dysku ma “RAW” zamiast “ntfs”??

(adam9870) #16

Ile dysków masz podłączonych do komputera, wliczając w to pendrive, dyski zewnętrzne itp.

Czy w BIOS masz możliwość wyłączenia UEFI?

(patosik) #17

z pendrive 2 i i t jest starego typu bios Aptio Setup Utility v2.13.1215 i nie ma ustawień UEFI

(adam9870) #18

Nie rozumiem co napisałeś. Spróbuj napisać raz jeszcze.

(patosik) #19

z pendrive mam 2 dyski i bios to jest Aptio Setup Utility v2.13.1215 gdzie nie ma ustawień UEFI

EDIT: Jakieś pomysły ?