Brak możliwości zalogowania do win10 (zapomniane hasło)


(--MNICH--) #1

Witam,

Czy jest jakiś sposób na ominięcie logowania do konta Microsoft jeśli jest to jedyne konto na komputerze i zapomnieliśmy hasła? Dostęp do możliwości bootowania (na szczęście szybki start wyłączony w uefi) i użycia płyty z win 10 mam. Myślałem aby utworzyć nowe konto spod wiersza poleceń ale wyskakuje komunikat że można przydzielić do grupy użytkownicy, włączenie wbudowanego konta administratora też nie daje efektu (polecenie /active:yes niby jako pomyślnie, ale konta nie widać po uruchomieniu systemu).

Odzyskiwanie hasła do e-maila nie udaje się (było założone na przypadkowych danych), zostają tylko opcje systemowe jak z tego wyjść. Jeśli ma ktoś pomysł z góry dzięki za odp.


(kamil_w) #2

Jeśli korzystasz z konta Microsoftu to czemu nie spróbujesz odzyskać/zmienić tego hasła? Wejdź np na onedrive.com i tam powinien być link “nie pamiętam hasła” lub podobny.


(--MNICH--) #3

Z tego co brat mówił (jego laptopa problem dotyczy) konto miał na gmail. Te dane które zna to podaje, ale to zbyt mało do odzyskania hasła (telefon był przypadkowy, podobnie data urodzenia).

Znalazłem sposób z podmianą pliku sethc.exe z folderu system32 na cmd.exe, gdzie po 5 krotnym wciśnięciu shift pojawia się wiersz poleceń. Utworzyłem nowe konto, ale na ekranie logowania nie wyświetla się. Tak jakby win10 wyświetlał zawsze tylko ostatnie konto. W windows 7 tego nie było na pewno.

Ktoś wie jak zmusić go aby pokazał wszystkie konta na ekranie logowania w tym moje nowe?


(C2268787) #4

Wpisz w wierszu poleceń control userpasswords2 lub netplwiz i tutaj spróbuj zresetować hasło


(kamil_w) #5

Skoro nie może się zalogować, to jak ma wpisać komendę w wierszu poleceń? :slight_smile:

Jeśli nie ma się dysku ratunkowego ani nie korzysta się z keepassa to rodzą się takie problemy.

Jeśli hasło nie było skomplikowane to można spróbować brute force. Kiedyś łamałem hasła za pomocą ophcrack (czy jakoś tak).

Może się jednak okazać, że najszybciej będzie zainstalować system od nowa.


(karol221-10) #6

Ja polecam skorzystać z programu NT Offline Password Reset http://pogostick.net/~pnh/ntpasswd/ . Za jego pomocą bez problemu będzie można zresetować hasło do lokalnego konta. (do Microsoftowego nie próbowałem, ale też powinno się udać) 


(--MNICH--) #7

Problem rozwiązany. Co prawda nie programami typu NT Offline Password Reset, które w takich przypadkach są nieskuteczne (hasło jest do konta ms, nie lokalnego), ale tradycyjnie poprzez reinstal. Control userpasswords2 nie pomagało, przy próbie zdziałania czegokolwiek wymagało uruchomienia z panelu sterowania (przypomnę że dostęp do cmd na etapie logowania miałem przez podmianę pliku cmd.exe zamiast domyślnego okna klawiszy trwałych (5Xshift). Przywracanie systemu również okazało się nieskuteczne (szkoda że Microsoft dodał taki bubel do win 10) - przy próbie uruchomienia z opcji naprawy systemu pojawiał się błąd aby uruchomiać przywracanie spod systemu…

Miałem problemy z uefi i trzeba było sformatować cały dysk (partycje w GPT), winda instalowana w trybie kompatybilności csm bo inaczej nie było widać pendrive ani napędu na liście bootowania. Dodatkowo wyszło że recovery producenta nie działa, choć fabryczne partycje istniały.

Wystąpiły więc chyba wszystkie możliwe komplikacje. Najważniejsze że udało się skopiować potrzebne pliki z poziomu linuksa ubuntu livecd i zrobić tradycyjny format c:.

Dzięki chłopaki za pomoc!