Brak naklejki - OEM

Witam!

Ok. 6 miesięcy temu zakupiłem notebooka: Dell Studio 1555.

Mój problem polega na tym, że na spodzie komputera nie ma naklejki z kluczem.

System otrzymałem na oddzielnym nośniku. (Brak potrzeby używania klucza i aktywacji)

Szukając odpowiedzi zajrzałem do partycji mojego komputera. I częściowo odpowiedź uzyskałem, gdyż widnieje tam partycja nazwana “OEM”

Moje pytanie:

Chcę usunąć tą partycję, aby mieć partycję na system Ubuntu, gdyż nie mogę stworzyć już więcej partycji [1. OEM, 2. Partycja Systemu windows (dodatkowo utworzona podczas instalacjii), 3. Partycja systemowa “C”, 4 Dane “D”]

-Czy mogę ją usunąć bez konsekwencji?

-Jeżeli nie, to czy powinienem skontaktować się z firmą DELL z prośbą o takową naklejkę?

PS.

Chcę na jednym dysku posiadać system Windows 7 i Ubuntu.

Proszę o pomoc i pozdrawiam - Guci0

Sprawdź czy pod baterią nie ma nalepki.

Tutaj nie pomyślałem, żeby zajrzeć… ;/ Czyli naklejka jest. Dzięki Łukash.

To teraz mała edycja pytań

-Czy mogę usunąć partycję OEM bez konsekwencji?

-Co się stanie, jeżeli ją usunę, jakie konsekwencje będzie to nieść za sobą

W przypadku usunięcia partycji OEM nie będzie możliwości odtworzenia z niej systemu.

Czyli nie będę mieć problemów z ewentualną reinstalacją systemu

jeżeli posiadam nośnik (płytę). I jeżeli nie używam przywracania systemu w taki sposób.

Guci0 , a co to w ogóle za nośnik jak jest podpisany ?

Na płycie napisano:

OPERATING SYSTEM

ALREADY INSTALLES ON YOUR COMPUTER

Reinstallation DVD Windows 7 Home Premium 64-bit

This software is already installed on your computer. Use this DVD only to reinstall the operating system ona Dell PC.

This DVD is not for reinstallation of programs or drivers.

Support for these products is provided by Dell

Languages: […]

For Distribution Only With a New Dell PC.

The Microsoft operating system COA is a multicolored label located on the side or bottom of your comuter. The COA contains the product key code, witch might be required to complete to OS setup.

Nie usuwaj partycji OEM. Może być tak, że będziesz chciał wrócić na XP i kiszka … Na moje oko, wszystkie partycje są utworzone jako podstawowe - może być ich tylko cztery. Można wydzielić miejsce np. z partycji Dane - około 20 GB (10 na system plików “/” oraz 10 na katalog “/home” i w tym miejscu utworzyć partycję rozszerzoną (extended), a przy instalacji Ubuntu wybrać “Ręczne partycjonowanie dysku”. Potem normalnie montować partycję NTFS, tak, by można było korzystać z “Danych” na Ubuntu. Przed robieniem czegokolwiek należy wykonać defragmentację wszystkich partycji, sprawdzenie pod kątem błędów - wtedy jest dużo mniejsze ryzyko utraty danych. Oczywiście jeśli masz środki, wykonaj kopię zapasową plików, na których Ci zależy.

Jeśli chcesz mieć i Windowsa i Ubuntu, trzeba zwrócić uwagę, żeby nie instalować GRUBA na tej partycji “OEM”.

Dzięki marcin’82. Najpewniej skorzystam z Twojego sposobu, ale mimo wszystko proszę o inne odpowiedzi.

Guci0 , marcin’82 raczej ma rację rację i może nie być innego wyjścia jak partycja rozszerzona ,bo z tymi laptopami ,partycjami w nich ,jest straszna zamotka ,może tak być że jak byś usunął ,to z instalacji będzie lipa ,bo jest inny układ partycji lub coś w tym stylu.Ale nie wiem też dokładnie jak to jest :wink:

Ok, w takim razie zrobię tak, jak napisał marcin’82.

Dzięki wszystkim za pomoc.

Sprawa rozwiązana.

Temat do zamknięcia.