Brak natywnego odświeżania monitora

Witam, zakupiłem dzisiaj monitor, dokładnie Liyama gb3467wqsu.
Po podłączeniu kablem który dostałem w zestawie (DP), nie wyświetla mi się częstotliwość odświeżania w ustawieniach, wyższa niż 60hz.
Wgrałem najnowsze sterowniki od producenta.

Windows 10 x64
radeon r9270
i54460
8gbram

Mam na uwadze że kabel ten może być starszą wersją DP, jednak chce sie upewnić.

Czy oprócz tej iiyamy masz podłączony jeszcze jakiś wyświetlacz? Drugi monitor albo TV?

Jaki dokładnie model iiyamy kupiłeś? Są dwa modele GB3467WQSU - jeden z końcówką B1 i drugi B5.

Czy na domyślnym, systemowym sterowniku (Standardowy monitor PnP) również nie ma wyboru odświeżania?

Czy sterownik do karty graficznej jest zainstalowany?

Próbowałeś : Ustawienia->System->Wyświetlacz->Zaawansowane ustawienia wyświetlania->Częstotliwość odświeżania ?
Ta karta ma już chyba ponad 10 lat, nie obsługuje DirectX 12, może to już czas na zmianę ?

Podłączona jest tylko Iiyama - model GB3467WQSU B5
Sterownik do karty jest zainstalowany o numerze 21.5.1 - wyższe wartości nie są wspierane dla mojej karty.
Przed aktualizacją monitora również brak wyboru odświeżania.

Próbowałem, na tym właśnie bazuje swój wątek na forum .
Kiedyś pewnie zmienie, póki co jeszcze daje rade.
Directx 12 jest już obsługiwane przez te kartę :wink:

Może w takim razie spróbuj połączenia przez HDMI?

Karta jest z 2013 roku więc jest jakaś szansa, że wersja interfejsu DisplayPort użyta w karcie jest starsza niż ta, która jest użyta w monitorze, co może (ale nie musi) powodować objaw braku wysokiego odświeżania do wyboru.

Tak też spróbowałem, i po podpięciu kabla hdmi, jedyne odświeżanie monitora to było 30hz.
Wolałbym tak czy siak, jeśli to możliwe zostać przy DP, równocześnie wykorzystać chociaż w połowie moc tego monitora

Jaki to dokładnie model karty?

Gigabyte Radeon R9 270 2048MB 256bit OC

A czy kable zasilające które otrzymałem w zestawie mogą być za słabe ?

Nie wydaje mi się. A nawet jeśli to efektem na pewno nie byłoby brak wyboru wysokiego odświeżania w monitorze.

Czy masz możliwość podłączenia tego monitora do innego komputera/laptopa?

Nie mam takiej możliwości.

Spróbowałbym jeszcze zainstalowania starszego sterownika, np. tego który jest na stronie Gigabyte’a

On jest co prawda do Windows 7/8.1 ale może zainstalowałby się na 10-ce

Czy jeśli zmienisz rozdzielczość na bardziej „typową”, np. 1920x1080 to czy są wyższe wartości odświeżania do wyboru?

Pojawiła się możliwość zmiany w Amd, jednak gdy wybieram 120hz (najwyższa) to automatycznie przechodzi na rozdziałke 1920x1080 i ekran jest rozmazany i przybliżony

na nowych sterownikach z tego co patrzyłem nie ma wyższych wartości.

W takim razie problemem jest zbyt wysoka rozdzielczość tego monitora, z którą karta nie jest w stanie sobie poradzić. W FAQ karty jest napisane:

What is the maximum display resolution it can support?
It varies by the output, please refer to the information below:
Dual Link DVI: 2560 x 1600 @60Hz
DisplayPort: 4096 x 2160 @60Hz
HDMI: 4096 x 2160 @24Hz, 3840×2160 @30 Hz

Nie ma tu konkretnie twojej natywnej rozdzielczości, ale jest ona na tyle duża, że karta zezwala na maksymalnie 60 Hz. To by też tłumaczyło dlaczego po HDMI miałeś tylko 30 Hz.

Moim zdaniem żeby rozwiązać problem potrzebna jest wymiana karty na nowszy model.

Co w takim razie byś polecił do mojego zestawu ?
płyta to gigabyte h81m-s1

Twoja płyta obsługuje maksymalnie PCI-Express 2.0 więc mogą wystąpić jakieś spadki wydajności, ale nie muszą. Zależy od gry.

Z używanych to może Radeon RX 560/570/580 byłby dobrym wyborem. Nie byłoby problemu z obsługą monitora i wydajność byłaby sporo wyższa (przy modelach 570 i 580).

Tutaj masz RX 570 z outletu. Jest gwarancja 12 miesięcy.

Ewentualnie szukaj na OLX, może znajdziesz coś taniej.

Zrezygnowałem z wymiany karty. Zdecydowałem się zrobić konkretny upgrade całego PC. Założyłem nowy temat oraz skonfigurowałem zestaw i chciałbym prosić o sprawdzenie :wink:
Nowy składak :wink: - Sprzęt komputerowy / Wybór zestawów i podzespołów - dobreprogramy - forum

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.