Brak netu na 2 kompie// sposób połączenia 2 kompów

Mam problem z działaniem neta na 2 kompie. Nie ma neta od czasu kiedy na kilka tygodni odłączyłem komputery od siebie(chociaż nie wiem jak to możliwe skoro wystarczy podłączyć tylko kabel).

Otóż mam modem kablowy, z 1 kompem jest podłączony kablem usb i net śmiga.

W modemie jest jeszcze gniazdko ethernet do podłączenia z kartą sieciową.

No więc do gniazdko ethernet podłączam kabel(skrosowany- później powiem czemu; wcześniej net działał) z kartą sieciową 2 kompa. Nie ustawiałem nic w opcjach połączenia sieciowego. Net działał. Na święta odłączyłem kabel i nie włączałem kompa. Teraz podłączyłem kompa i kabel i net nie działa.

I teraz w ogóle nie wiem czy jest możliwe żeby z jednego modemu net mógł być na 2 kompach(więc nie wiem czy te 2 gniazdka w modemie są żeby można było podłączyć 2 kompy, czy żeby wybrać sposób podłączenia kompa z modemem).

Wcześniej też pisałem na forum, o udostępnianiu netu przez sieć domową, tyle że sieć była, kompy się widziały a netu nie mogłem udostępnić.

Mam net w multimedi. Czy jest możliwe żeby dostawca netu jakoś ustawił, że nie można udostępniać netu i że net musi być tylko na 1 kompie?

dostawca mógł po prostu wprowadzić jakieś uwierzytelnienie np. filtrację MAC-ów, jeśli łączysz się przez modem i usb to modem sam w sobie pełni rolę karty sieciowej i jest uwierzytelniony pod jakimś tam ip, jeśli łączysz przez ethernet router dostawcy widzi inny adresMAC i nie nawiązuje połączenia. Jeżeli dostawca uwierzytelnia Cię poprzez modem pozostaje Ci tylko udostępnienie netu przez sieć. Jeśli masz usb na 2 kompie spróbuj wpiąć tam modem i sprawdzić czy net będzie. To gniazdo ethernet jest raczej do alternatywnego wyboru; usb lub sieciówka / zresztą sprawdź w specyfikacji /. Ale jak i co ustawił Twój dostawca to trudno powiedzieć bo jest wiele możliwości i szkoda teoretyzować, co do ostatniego owszem może tak ustawić, że net będzie tylko na jednym kompie jeśli dokładnie zanalizuje pakiety wychodzące z Twojego kompa /zobaczy inne ip drugiego komputera i może go zablokować /.

A może być taka sytuacja, że dostawca netu uniemożliwi mi udostępnienie internetu poprzez sieć lokalną?

jeżeli będzie “inteligentny” to może, uwierzytelniając Cię pod konkretne ip i MAC, resztę dopowiedz sobie sam… :slight_smile:

Więc jestem na stronie multimedii i wyczytałem coś takiego:

7a61dd15dbfa9bed.jpg

Z tego pierwszego punktu wynika, że nie można podłączyć drugiego komputera do modemu.

Z drugiego punktu wynika zaś, że nie można udostępniać łączą innym użytkownikom. Tylko kim są teraz ci “inni użytkownicy”, to chyba np. sąsiad, jemu nie mogę neta udostępnić ale w swojej chacie mogę na 2 komputer?

Jeszcze jedno, próbowałem skonfigurować sieć domową z udostępnieniem netu ale znowu na marne. Robię dokładnie wszystko to co jest opisane na vortalowskiej demonstracji jak i z innych źródeł i nic. Więc jeszcze raz się pytam czy dostawca neta może jakoś zrobić, że nie można udostępnić neta.

Złączono Posty : 15.01.2007 (Pon) 22:10

Jak to sprawdzić?

Cały czas mnie zadziwia ta sytuacja. W wakacje próbowałem poprzez sieć domową udostępnić net na 2 komp. Nie udało się, mimo że robiłem wszystko jak jest w poradnikach(zresztą wpisanie kilku ip jeszcze mnie nie przerasta :E). Nie wiem co mogło być tego przyczyną.

Później wkurzony drugi komp podłączyłem po prostu z modemem i net działa, nic nie przestawiałem. Teraz odłączyłem kabelek na kilka tygodni i neta nie ma :((co prawda przez ten czas, kiedy 2 komp był odłączony, miałem zmienioną umowę- szybszy net, więc może coś tam poprzestawiali)?

Co do sieci domowej trudno mi powiedzieć jaki błąd poełniasz, że nie da się skonfigurować. Owszem dostawca mógł wprowadzić “jakieś” uwierzytelnienie, chociaż nie sądzę. Masz modem usb, czy konfigurowaleś go na drugim kompie? Bo na pierwszym chyba tak albo dostawca Ci skonfigurował. Po podłączeniu go do 2 kompa spróbuj skonfigurować zgodnie z instrukcją / tam chyba wystarczy wpisać tylko dns-y / ale szczegóły zależą od typu modemu. W tym względzie nie powinno być żadnych ograniczeń ze strony dostawcy bo on ma dostarczać Ci internet na jeden, a nie konkretny komputer. Podobnie nie sądzę aby wprowadził ograniczenie udostępniania neta przez sieć na drugi komp chociaż udostępnienie neta z komputera na którym jest on odbierany przez modem modem nie jest tak proste bo modem nie ma przypisanego ip tylko ip serwera udostępniającego / najczęściej / i właściwie serwer dostawcy udostępnia net, a modem jest tylko / w uproszczeniu / switchem. I nie radzę Ci podłączać modemu jednocześnie przez usb i ethernet bo możesz go uszkodzić, to nie jest switch. Ale o szczegółach udostępniania musisz porozmawiać z dostawcą bo trudno mi powiedzieć jakie, konfiguracje, zabezpieczenia, uwierzytelnienia stosuje. Sam tego nie sprawdzisz bez głebokiej ingerencji i wiedzy w sieć, a możesz się narazić dostawcy, gdy wykryje takie próby.