Brak obrazu na monitorze laptopa-Toshiba Satellite A660-16M

Witam,

chciałabym prosić o poradę w sprawie problemu który pojawił się w moim laptopie. Otóż, po jego włączeniu wszystko jest w porządku, aż do momentu logowania- wtedy zamiast panelu logowania widać tylko podświetlony ekran na którym nic się nie znajduje, jednak nadal słychać pracę komputera, diody się świecą, działa kursor myszy, pojawia się dźwięk itd.

Gdy podłączam go do zewnętrznego monitora, ekran laptopa jest tylko podświetlony i nic na nim nie widnieje, a na ekranie zewnętrznym pojawia się ciemny ekran po załadowaniu systemu, czyli tak samo jak w laptopie nie podłączonym do zewnętrznego monitora.

Próbowałam uruchomić komputer w trybie awaryjnym, ale nie dało rady (wyświetla się tylko czarne tło z napisami), próbowałam również uruchomić opcję „ostatnia dobra konfiguracja”, ale niestety po jej wybraniu widzę tylko pusty ekran.

Czy powyższy problem jest winą karty graficznej? Karta graficzna którą posiadam, to NVidia GeForce 330M-niezintegrowana. A może problem leży gdzie indziej? Czy da się to naprawić samemu (jeśli tak , to w jaki sposób?), czy powinnam raczej oddać do serwisu i wymienić układ BGA?

Wygląda to na uszkodzenie karty graficznej, ale jednak mimo wszystko na Twoim miejscu oddałbym laptopa do serwisu.

Uruchom jakiegoś Linuxa LiveCD i zobacz, czy problem nadal występuje. Mi to wygląda na problem software-owy…

Może faktycznie to problem ze sterownikami, a nie kartą graficzną, ale jeśli chodzi o sprawdzenie tego poprzez uruchomienie Live CD, to mam z tym problemy.

Pobrałam Ubuntu Desktop 12.04 LTS, ale nie wiem jak to zapisać na płycie, tzn. nie wiem jakie pliki mają się na niej znaleźć i czy mam je rozpakować z WinRar-a? Nagrałam na płytę nierozpakowany plik i próbowałam uruchomić go na laptopie, ale bez skutku.

Mam nadzieję, że z angielskim nie masz problemów, tutorial wypalania obrazu ISO Ubuntu.

Problem mam nie w tym jak to zapisać, ale w tym co zapisać. Czy cały nierozpakowany plik, czy może mam go rozpakować i całą zawartość rozpakowanego pliku zapisać na płycie, czy może mam zapisać tylko jeden lub kilka plików i jeśli tak, to które pliki mam wybrać.

Boże widzisz i nie grzmisz… Obrazu ISO się nie wypakowuje, tylko nagrywa na płytę wybierając opcję zapisz obraz, nagraj plik obrazu bądź otwórz obraz i zapisz na cd/dvd - w zależności od programu jakiego używasz.

Należy wypalić na płytę plik o rozszerzeniu ISO , czyli jeśli pobrałaś system spakowany zip’em lub rar’em (co jest mało prawdopodobne, bo ze strony Ubuntu pobiera się pliki iso), to musisz go wypakować, jeśli jednak jest to iso, przechodzisz od razu do nagrywania.

Win7 ma wbudowaną możliwość nagrywania obrazów, na starszych potrzebna jest dodatkowa aplikacja, w tutku wykorzystano do tego Infra Recorder.

Pierwszy raz mam z tym do czynienia, dlatego pytam. Gdybym znała się na komputerach, to nie byłoby mnie tu na forum.

W takim razie, u mnie to nie działa. Zapisałam na płycie nierozpakowany plik, uruchomiłam laptopa, włożyłam płytkę, naciskam F8 i jest to samo co było.

Dodane 30.09.2012 (N) 16:49

Jest spakowany Win-RARem, dlatego pytałam, czy mam rozpakować. W takim razie nagram nową płytkę z rozpakowanymi plikami. Mam rozumieć, że wszystkie pliki są do zapisania na płycie? Jest ich 12 po rozpakowaniu.

Chwila, a skąd pobrałaś to Ubuntu?

Kliknięcie w “Start download” na tej stronie pobiera plik ISO (konkretniej ubuntu-12.04.1-desktop-i386.iso). Sama ikona winrar’a może być myląca…

Pobrałam właśnie z tej strony do której zamieściłeś linka i mam spakowany plik win-rarem. Szczerze mówiąc, już nic z tergo nie rozumiem.

Nazwa pliku który pobrałam to ubuntu-12.04.1-desktop-amd64.

Masz plik ISO, a to że winrar pozwala to wypakować to już inna sprawa. Napisz jakim programem to nagrywasz, to cię pokierujemy krok po kroku jak to odpowiednio nagrać.

ImgBurn.

Dodane 30.09.2012 (N) 17:18

Chyba dobrze nagrałam, bo na komputerze z którego teraz korzystam płyta się otwiera. Nie mogę jej uruchomić tylko na laptopie.

Ściągnij może wersję i386. Chyba, że nic Ci się nie otwiera w tamtym napędzie…

Spróbuję, chociaż wątpię w to, że się otworzy. Za 3 h się pobierze i zobaczę czy się uda.

Dodane 30.09.2012 (N) 20:39

Płyty się u mnie nie otwierają. Uruchomiłam natomiast “narzędzie do naprawy systemu podczas uruchamiania” i “odzyskiwanie obrazu systemu”, ale nic to nie dało.

Dodane 01.10.2012 (Pn) 10:20

To jednak nie był problem z grafiką. Zmieniłam ustawienia w Biosie i uruchomiłam Ununtu z płyty. Uruchomiłam również program Parted Magic. Uruchamiał się do pewnego momentu, a później płyta się wysunęła, a ekran laptopa zrobił się czarny.

Dodane 01.10.2012 (Pn) 18:28

Spróbuję jeszcze wykonać testy pamięci (Memtest) i dysku twardego (MHDD).

Dodane 01.10.2012 (Pn) 21:32

Niestety nie udało mi się sprawdzić ani dysku ani pamięci.

Jeśli chodzi o program MemTest, to udało mi się go pobrać tylko jako plik tekstowy, którego nie mogę zapisać na płycie.

Z kolei MHDD po uruchomieniu na moim laptopie nie wykrywa dysku SATA.

Dodane 02.10.2012 (Wt) 10:20

Udało mi się pobrać Memtest, uruchomiłam go, ale wygląda na to że z pamięcią wszystko jest w porządku, bo nie ma żadnych błędów.

Nie wiem tylko co zrobić, żeby program MHDD wykrył mój dysk.

Jeśli problem z moim laptopem jest spowodowany sterownikami lub systemem operacyjnym, to co mogę zrobić, aby go naprawić? Czy mam zrobić format dysku? Na dysku mam rzeczy których nie chciałabym utracić, a nie mam ich zapisanych na zewnętrznych nośnikach, więc wolałabym tego uniknąć.

Dodane 02.10.2012 (Wt) 18:13

Znalazłam swoje pliki z Windowsa w Ubuntu. Teraz pozostaje mi tylko zapisać je na płytę i sformatować dysk i myslę, że wszystko powinno być już w porządku. Dziękuję Wam za pomoc.