Brak obrazu w nowym komputerze


(Leito) #1

Witam, wczoraj złożyłem komputer składający się z płyty głównej gigabyte z68ap-d3 z procesorem i5-3470. Dodatkowo mam kości Kingstona 2x4gb DDR3-1333 (duale) oraz kartę graficzną GF NX7900.

Po podłączeniu wszystkiego i uruchomieniu komputera nie załącza się obraz. Podłaczyłem się więc pod zintegrowaną kartę przez hdmi i to również nie dało efektu.

Dzisiaj sprawdziłem inną kartę graficzną i ramy, które na 100% działają i efekt jest ten sam.

Próbowałem już nawet wyciągnąć baterię od biosu, zmieniałem położenie ramów. Geforca karta na pewno działa bo na starej płycie głównej śmiga aż miło.

Ktoś z drogich forumowiczów byłby skory do pomocy bo wyczerpały mi się wszystkie możliwości :confused:


(Daniel_1982) #2

A procesor sprawdzałeś? może jest uszkodzony albo nie tak zamontowany? Jak nie procesor to zostaje płyta główna. Sprawdź czy właściwie podpiąłeś kable do płyty głównej i czy są wszystkie wpięte.


(Leito) #3

Źle procesora nie mogłem zamontować ponieważ pasuje tylko raz i tak też jest włożony. Ale sprawdzę to jeszcze raz. Kable na pewno wszystkie są dobrze wpięte.

Niestety nie mam gdzie sprawdzić tego procesora ponieważ nie dysponuję innym komputerem z takim socketem :C


(falcon89) #4

Płyta potrzebuje najnowszego biosu żeby obsłużyć ten procesor (musiałbyś sprawdzić na procesorze Sandy Bridge).

W jakiej rewizji masz płytę?


(Leito) #5

Właśnie obawiam się tego update bo nie mam jak go wykonać.

Płyta jest rev. 2


(system) #6

No właśnie, "rewizja" płyty #2 ma BIOS w wersji FD dla Twojego procesora.


(falcon89) #7

Obsługiwane procesory i zalecane wersje biosu http://www.gigabyte.com/support-downloa ... x?pid=4015

Bios http://www.gigabyte.pl/products/page/mb ... nload/bios

Musiałbyś sprawdzić wersję biosu (żeby potwierdzić przyczynę problemu) i zaktualizować jeśli zajdzie potrzeba (musiał byś skołować Sandy Bridge).


(Leito) #8

Stała się rzecz niezwykła. Na chwilkę wystartował bios (z płyty wydobył się krótki beep) i moim oczom ukazał się touch bios. Jednak nie miałem podłączonej klawiatury itp więc wyłączyłem go. Po ponownym uruchomieniu bios już nie chciał współpracować i znowu czarny obraz.


(falcon89) #9

Ściągnij najnowszy bios, wrzuć na pendrive, wyjmij bateryjkę na chwilę (następnie włóż) i spróbuj jeszcze raz.

Myszka działała?


(Leito) #10

Spróbowałem tej metody z 20 razy. Na włączonym/wyłączonym zasilaniu. Z wpiętymi dyskami/napędami i wypiętymi. Z podłączonym hdmi do zintegrowanej karty i odłączonym. Coś tutaj ewidentnie jest nie tak

-- Dodane 13.09.2012 (Cz) 12:06 --

falcon89, biosa mam tak po prostu wrzucić na pendrive i wsadzić do portu USB? Nie sprawdzałem myszki. Jednak klawiatura podpięta pod USB nie dawała znaku życia


(system) #11

Nie chcę Wam przeszkadzać, ale może się nie obyć bez klawiatury z wtykiem PS2. Skoro klawiatura "nie dawała znaku życia", to nie masz możliwości wejścia do BIOSu (Delete).


(Leito) #12

Po kilku minutach działania komputera i restarcie moim oczom znów ukazał się pierwszy ekran gdzie mogłem przejść do biosu, ustawić piorytet bootowania itp jednak klawiatura pod ps2 i usb nie działała

@Poraj, dlatego poszedłem do znajomego po klawiaturę pod PS2. Nie świeciła się żadna dioda, a sama maszyna nie reagowała na żaden klawisz


(system) #13

Myślę sobie, że może byś zatrzymał na razie tę klawiaturę PS2, a za to "wyzerował" CMOS BIOSu pinami na płycie. Masz je w rogu płyty oznaczone jako CLR_CMOS. Zewrzyj na chwilę czymkolwiek metalowym, ale przy odłączonej maszynie z sieci 230V. Wyjmij wtyczkę z gniazdka 230V!

-- Dodane 13.09.2012 (Cz) 12:32 --

Gdyby Ci po tym BIOS "zaskoczył" (z klawiaturą PS2), to koniecznie wejdź w pozycję Load Optymized Dafaults > Enter, potwierdź zmiany F10 i restart komputera. Dopiero po tym pierwszym restarcie zatrzymaj bootowanie ponownie i wykonaj procedurę aktualizacji BIOSu.


(falcon89) #14

Nawet jak klawiatura nie działała to diody powinny się świecić (sprawna klawiatura?).

Bios jest z rozszerzenie exe, ale jest to archiwum 7zipa można otworzyć jak zwykłe archiwum, wypakowujesz plik Z68APD32.FD na pendrive, wchodzisz do biosu i tam powinna być funkcja do aktualizacji biosu.


(Leito) #15

Po wykonaniu zerowania CMOSA komputer włącza się do ekranu bootowania, chwilę w tej fazie jest i resetuje się. Klawiatura dalej nie chce działać, a jest sprawna na pewno.

Nie mam jak wykonać też aktualizacji biosu póki nie będzie działać klawiatura


(system) #16

Czy aby na pewno w chwili, gdy pojawia się ekran TouchBIOS (tak to rozumiem), pukasz w klawisz Delete? Wybacz pytanie, ale jedno naciśnięcie klawisza Delete może nie wystarczyć. Czy na klawiaturze pali się jakiś LED? No bo sytuacja staje się patowa!


(Leito) #17

W momencie ew. pojawieniu się prawdopodobnie TouchBiosu klikam zylion razy w klawiaturę. Nie tylko klawisz del, ale wszystkie inne wymienione w menu. Nie daje to efektów. Żadna kontrolka na klawiaturze się nie świeci.

Na mobo napisane jest jasno, że jest przygotowana do współpracy z Ivy Bridge jednak nie mam pojęcia czy nie potrzebna jest aktualizacja.


(system) #18

No nie wiem. Wygląda to na brak jakiegoś napięcia na płycie. Serwis na wstępie podłączy pewnie swój zasilacz?


(Leito) #19

Właśnie pakuję sprzęt i udaję się do jakiegoś pobliskiego serwisu w którym będa mieć na stanie procesor Sandy Bridge by sprawdzić czy to wina procesora czy mobo. Wszystko inne zostało już sprawdzone.

Na różnych zagranicznych forach ludzie mieli ten sam problem i mimo rewizji 2 płyty, updejt biosa nadal był potrzebny. Wówczas działała i klawiatura i cała reszta. Niektórzy też olewali płytę i kupowali od razu inną :smiley: