Brak obrazu w nowym komputerze

Witam, wczoraj złożyłem komputer składający się z płyty głównej gigabyte z68ap-d3 z procesorem i5-3470. Dodatkowo mam kości Kingstona 2x4gb DDR3-1333 (duale) oraz kartę graficzną GF NX7900.

Po podłączeniu wszystkiego i uruchomieniu komputera nie załącza się obraz. Podłaczyłem się więc pod zintegrowaną kartę przez hdmi i to również nie dało efektu.

Dzisiaj sprawdziłem inną kartę graficzną i ramy, które na 100% działają i efekt jest ten sam.

Próbowałem już nawet wyciągnąć baterię od biosu, zmieniałem położenie ramów. Geforca karta na pewno działa bo na starej płycie głównej śmiga aż miło.

Ktoś z drogich forumowiczów byłby skory do pomocy bo wyczerpały mi się wszystkie możliwości :confused:

A procesor sprawdzałeś? może jest uszkodzony albo nie tak zamontowany? Jak nie procesor to zostaje płyta główna. Sprawdź czy właściwie podpiąłeś kable do płyty głównej i czy są wszystkie wpięte.

Źle procesora nie mogłem zamontować ponieważ pasuje tylko raz i tak też jest włożony. Ale sprawdzę to jeszcze raz. Kable na pewno wszystkie są dobrze wpięte.

Niestety nie mam gdzie sprawdzić tego procesora ponieważ nie dysponuję innym komputerem z takim socketem :C

Płyta potrzebuje najnowszego biosu żeby obsłużyć ten procesor (musiałbyś sprawdzić na procesorze Sandy Bridge).

W jakiej rewizji masz płytę?

Właśnie obawiam się tego update bo nie mam jak go wykonać.

Płyta jest rev. 2

No właśnie, “rewizja” płyty #2 ma BIOS w wersji FD dla Twojego procesora.

Obsługiwane procesory i zalecane wersje biosu http://www.gigabyte.com/support-downloa … x?pid=4015

Bios http://www.gigabyte.pl/products/page/mb … nload/bios

Musiałbyś sprawdzić wersję biosu (żeby potwierdzić przyczynę problemu) i zaktualizować jeśli zajdzie potrzeba (musiał byś skołować Sandy Bridge).

Stała się rzecz niezwykła. Na chwilkę wystartował bios (z płyty wydobył się krótki beep) i moim oczom ukazał się touch bios. Jednak nie miałem podłączonej klawiatury itp więc wyłączyłem go. Po ponownym uruchomieniu bios już nie chciał współpracować i znowu czarny obraz.

Ściągnij najnowszy bios, wrzuć na pendrive, wyjmij bateryjkę na chwilę (następnie włóż) i spróbuj jeszcze raz.

Myszka działała?

Spróbowałem tej metody z 20 razy. Na włączonym/wyłączonym zasilaniu. Z wpiętymi dyskami/napędami i wypiętymi. Z podłączonym hdmi do zintegrowanej karty i odłączonym. Coś tutaj ewidentnie jest nie tak

Dodane 13.09.2012 (Cz) 12:06

falcon89, biosa mam tak po prostu wrzucić na pendrive i wsadzić do portu USB? Nie sprawdzałem myszki. Jednak klawiatura podpięta pod USB nie dawała znaku życia

Nie chcę Wam przeszkadzać, ale może się nie obyć bez klawiatury z wtykiem PS2. Skoro klawiatura “nie dawała znaku życia”, to nie masz możliwości wejścia do BIOSu (Delete).

Po kilku minutach działania komputera i restarcie moim oczom znów ukazał się pierwszy ekran gdzie mogłem przejść do biosu, ustawić piorytet bootowania itp jednak klawiatura pod ps2 i usb nie działała

@Poraj, dlatego poszedłem do znajomego po klawiaturę pod PS2. Nie świeciła się żadna dioda, a sama maszyna nie reagowała na żaden klawisz

Myślę sobie, że może byś zatrzymał na razie tę klawiaturę PS2, a za to “wyzerował” CMOS BIOSu pinami na płycie. Masz je w rogu płyty oznaczone jako CLR_CMOS. Zewrzyj na chwilę czymkolwiek metalowym, ale przy odłączonej maszynie z sieci 230V. Wyjmij wtyczkę z gniazdka 230V!

Dodane 13.09.2012 (Cz) 12:32

Gdyby Ci po tym BIOS “zaskoczył” (z klawiaturą PS2), to koniecznie wejdź w pozycję Load Optymized Dafaults > Enter, potwierdź zmiany F10 i restart komputera. Dopiero po tym pierwszym restarcie zatrzymaj bootowanie ponownie i wykonaj procedurę aktualizacji BIOSu.

Nawet jak klawiatura nie działała to diody powinny się świecić (sprawna klawiatura?).

Bios jest z rozszerzenie exe, ale jest to archiwum 7zipa można otworzyć jak zwykłe archiwum, wypakowujesz plik Z68APD32.FD na pendrive, wchodzisz do biosu i tam powinna być funkcja do aktualizacji biosu.

Po wykonaniu zerowania CMOSA komputer włącza się do ekranu bootowania, chwilę w tej fazie jest i resetuje się. Klawiatura dalej nie chce działać, a jest sprawna na pewno.

Nie mam jak wykonać też aktualizacji biosu póki nie będzie działać klawiatura

Czy aby na pewno w chwili, gdy pojawia się ekran TouchBIOS (tak to rozumiem), pukasz w klawisz Delete? Wybacz pytanie, ale jedno naciśnięcie klawisza Delete może nie wystarczyć. Czy na klawiaturze pali się jakiś LED? No bo sytuacja staje się patowa!

W momencie ew. pojawieniu się prawdopodobnie TouchBiosu klikam zylion razy w klawiaturę. Nie tylko klawisz del, ale wszystkie inne wymienione w menu. Nie daje to efektów. Żadna kontrolka na klawiaturze się nie świeci.

Na mobo napisane jest jasno, że jest przygotowana do współpracy z Ivy Bridge jednak nie mam pojęcia czy nie potrzebna jest aktualizacja.

No nie wiem. Wygląda to na brak jakiegoś napięcia na płycie. Serwis na wstępie podłączy pewnie swój zasilacz?

Właśnie pakuję sprzęt i udaję się do jakiegoś pobliskiego serwisu w którym będa mieć na stanie procesor Sandy Bridge by sprawdzić czy to wina procesora czy mobo. Wszystko inne zostało już sprawdzone.

Na różnych zagranicznych forach ludzie mieli ten sam problem i mimo rewizji 2 płyty, updejt biosa nadal był potrzebny. Wówczas działała i klawiatura i cała reszta. Niektórzy też olewali płytę i kupowali od razu inną :smiley: