Brak odznaczonych aktualizacji w Opensuse Tumbleweed

Witam,
Testuje susła w wersji ciągłej z gnome. Po kilku dniach nieaktualizowania systemu uruchomiłem aktualizacje i wyskoczyło ich ok 1200. Internet z plusa ostatnio przerywa mi pobierania po jakimś czasie i tu było tak samo. Brak połączenia w połowie i pobieranie aktualizacji od początku. Odhaczyłem z 200 pozycji żeby poszło szybciej sądząc, że pojawią się znowu póżniej do zainstalowania. Niestety ich nie wyszukuje i twierdzi, że system jest aktualny. O co chodzi?

Jeśli nie walczysz z limitem w danym momencie to wyczyść wszystko i włącz żeby trzymał pobrane pakiety:

sudo su -
zypper clean -a
zypper modifyrepo -k *

Jeśli ostatnia komenda sypnie błędem, wpisz aliasy wszystkich aktywnych repozytoriów albo pozmieniaj ręcznie w plikach *.repo:

keeppackages=1

Potem sprawdź jeszcze raz:

zypper dup

A co z pakietami co odhaczyłem przy instalacji? Dlaczego ponownie ich nie ma do zainstalowania?

Pewnie zostało to zapisane gdzieś /var/cache/zypp/* jako twoja preferencja i dlatego lepiej, żebyś spróbował na czysto (zypper clean -a).

Co do trzymania cache pakietów to też nie na stałe, tylko do tej sytuacji, kiedy jest tego sporo, a połączenie potrafi zerwać.

Moim zdaniem - te pakiety zainstalowały się jako zależności. Sprawdzałeś czy na serio się nie zainstalowały? Przypomnij sobie nazwę jednego pakietu, którego dałeś nie do aktualizacji i przeszukaj w poszukiwaniu wzmianki o nim w historii zyppera.

Historia powinna być w /var/log/zypp/history Przeglądasz przez less, ew. vim. Nie znam polecenia, co by to wyświetliło w pager-u. Może w Yast2 jest opcja wyświetlenia historii? W Yast2 możesz postarać się wyszukać paczki ze statusem tabu/nie zmieniaj/zachowaj.

Dzięki przeinstalowałem system i jest ok.