Brak opcji bootowania z pendrive w BIOSie

Witam.

Jestem posiadaczem netbooka Dell Inspiron Duo. Został on kupiony kilka miesięcy przed premierą Windows 8 więc dostałem jeszcze Windows 7. Teraz chciałbym zainstalować na nim wspomnianego Windowsa 8. Problem pojawia się jednak już na samym początku. Otóż nie ma jak… Z racji tego, że to netbook to jest on pozbawiony napędu CD/DVD, natomiast w BIOSie nie ma funkcji bootowania z pendrive. Co w takiej sytuacji mam zrobić?

Pozdrawiam,

RadnoK.

Podłącz pendrive do netbooka, uruchom go i wejdź do boot menu (zapewne klawisz F12), sprawdź czy na liści jest pendrive.

Po podłączeniu również nie ma opcji bootowania przez USB. Jest tylko HDD i nie mogę nic zmienić.

Internety mówią, że powinieneś przy wyłączonym komputerze podłączyć pendrive`a, dopiero potem spróbować zmienić opcje w BIOSie (albo sekwencję startową przez F12).

Dodatkowo: w BIOSIe poszukaj funkcji: “USB BIOS Legacy Support” powinna być “enabled” (zakładka “Advanced”)

Pendriva wkładam zawsze przed uruchomieniem komputera i tak czy inaczej nie ma opcji bootowania przez USB. W BIOSie nie mam opcji “USB BIOS Legacy Support”. Podsyłam kilka zdjęć:

Po wciśnięciu F12 podczas uruchamiania:

https://www.dropbox.com/s/dzhqa9qu3tugh … .41.24.jpg

Ustawienia bootowania w BIOSie:

https://www.dropbox.com/s/luk1ekxd924bp … .41.40.jpg

Ustawienia zaawansowane w BIOSie :

https://www.dropbox.com/s/5ytefpn7fcdr3 … .41.48.jpg

To może pokaż pozostałe zakładki… Czy w zakładce Security jest może opcja wyłączenia Secure Boot?

Czasem można uruchomić kompa z pena używając opcji rozruchu USB-HDD.

Mam tak na swojej mobo.

Może ta opcja jest w Twoim lapku?

RadnoK wyraźnie pokazał, że ma wyłącznie jedną opcję w BIOS - rozruch z HDD. Zakładam, że pozostałe opcje można gdzieś odblokować.

Tu masz jeszcze filmik:

- może to Ci pomoże. Tylko pamiętaj, że najpierw podłączasz pendriva a dopiero później włączasz kompa...

@alfar - Zdjęcie z zakładki Security:

https://www.dropbox.com/s/1r5gq1d50eqc3 … .00.30.jpg

Tylko pytanie gdzie je odblokować.

@trzusko - Tak, pamiętam aby najpierw podłączać pendirve, a dopiero potem uruchomić komputer. Na filmiku pokazany jest podobny sprzęt do mojego jednak jak widać w ekranie Boot Manager on ma opcję USB-Device, a ja jej nie mam.

Cóż, na załączonym zdjęciu nie widać takiej opcji (zakładam, że zrobiłeś zdjęcie części ekranu, bo na pozostałej nie było nic ciekawego…)

Może spróbuj upgrade biosu ze strony Dell-a ? :

http://www.dell.com/support/troubleshoo … spiron-duo

Sprawdź najpierw, czy na pewno to Twój BIOS wpisując service tag.

Jeśli to nie pomoże, to mam złe wieści:

"how to load operating system on insyde h20 - 11 Jan 2013, Friendswood, Texas - This is a consequence of buying a computer with Insyde H2O pre-boot. You are more than likley to have a hard time doing anything that the manufacturer of the computer didn’t want you to. Like installing another operating system. "

W skrócie: Twoje kłopoty to konsekwencja zakupu sprzętu z BIOSem InsydeH20, którego producent (tego sprzętu) nie życzy sobie grzebania w tym sprzęcie, w szczególności instalowania innego systemu operacyjnego.

Jeśli czujesz się na siłach, to poczytaj o “hakowaniu” tego BIOSa w celu uaktywnienia zablokowanych funkcji. Wszędzie jednak uprzedzają, że to ryzykowna operacja i można ubić sprzęt.

http://www.tempusfugit.ca/techwatch.ca/insyde_easy.html

W niektórych komputerach, żeby wejść do ustawień zaawansowanych należy podczas startu wcisnąć F2

Istnieje możliwość, jeżeli posiadasz klucz, instalacji Windows 8, przy pomocy asystenta uaktualnienia - online

“Jeśli twój system obsługuje uaktualnienie do wersji Windows 8 i został zakupiony między 2 czerwca 2012 r. a 31 stycznia 2013 r., kliknij poniższe łącze w celu rozpoczęcia uaktualniania systemu komputera do wersji Windows 8”

http://windows.microsoft.com/pl-PL/wind … -windows-8

Uaktualnienie systemu do Windows 8 przy użyciu dostępnego w sprzedaży nośnika DVD lub USB

http://www.dell.com/support/troubleshoo … =575110_pl

Uaktualnienie do wersji Windows 8 — lista kontrolna

http://www.dell.com/support/troubleshoo … cid=575112

Jest też możliwość podmontowania obrazu ISO. Jak dla mnie to za duże ryzyko.

http://websurfaces.co.uk/2011/09/28/ins … piron-duo/

Co prawda film nie dotyczy twojego modelu, ale pokazuje jak przebiega cały proces.

Problem biosem, podobno został rozwiązany przez użytkownika “shaikhu”. Zobacz post #8

http://www.mydellmini.com/forum/dell-in … t-usb.html

To też są jakieś kombinacje.

W sumie okazuje się, że problem jest całkiem niebanalny. Może więc warto zwrócić się bezpośrednio do supportu Della z pytaniem z pierwszego postu?

http://www.dell.com/support/contents/pl … ne-numbers

Jeśli pomogą - chętnie usłyszę rozwiązanie…

100% racji. Co ciekawe, na jednym z forów Dell wyczytałem, że Inspiron Duo nie najlepiej wspiera Windows8.

@alfar - Jak widać na każdym umieszczonym przeze mnie zdjęciu z BIOSu mam niestety InsydeH20. Nie jestem pewien czy chcę jednak “ubijać” tego sprzętu bo dopiero niedawno go dostałem na własność i chciałem się nim jeszcze nacieszyć. Co do supportu to skontaktuję się z nimi w tym tygodniu i zapytam co mogą oni poradzić.

@adorec - o upgrade systemu nie ma mowy - komputer został zakupiony pod koniec 2011 roku. Kombinować z tymi ISO też nie podoba mi się za bardzo. Chcę jak człowiek wsadzić pendrive i zainstalować drugi system bez kombinacji alpejskich. Poszukam jeszcze czegoś na temat tego o czym pisał użytkownik “shaikhu” w linku który podałeś.

Bardzo dziękuję wszystkim za dotychczasową pomoc. Jak będę wiedzieć coś więcej bądź uda mi się rozwiązać ten problem napiszę o tym tutaj.

Dodane 12.07.2013 (Pt) 15:17

Rozmawiałem z supportem Dell’a. Pierwszy konsultant kazał mi zaktualizować BIOS co też uczyniłem. Niestety Bootowania z USB dalej nie było. Zadzwoniłem ponownie i po dłuższej rozmowie w której wypytano mnie o wszystkie opcje i zakładki w moim BIOSie (ponieważ konsultant był bardzo zdziwiony, że mam InsydeH20, a nie jakiś tam inny i nie miał go w swoich “samouczkach”) stwierdził, że to wina uszkodzenia mechanicznego płyty głównej i jedyny sposób aby “przywrócić” bootowanie z USB to wymiana jej. Co sądzicie o takiej opinii, jakby nie było, konsultanta firmy DELL? Zgadzacie się czy może nie wiedząc jak mi pomóc spławił mnie kończąc, że taka wymiana z technikiem to 1,5 tys. zł? Skoro i tak już pewnie tego nie naprawię to chciałbym usłyszeć od Was inne opinie na temat tej firmy.