Brak pamięci wewnętrznej na telefonie Sony Xperia M2 (Android 5.1.1 Lollipop)

Witam. W październiku ub. roku zaktualizowałem system Android do wersji 5.1.1 Lollipop na telefonie Sony Xperia M2. Telefon ma tylko 8GB pamięci wewnętrznej, z czego niecałe 5 jest dla użytkownika. W telefonie mam kartę 32 GB, jednak nie wszystkie aplikacje mogą być przeniesione na kartę. Aktualizacja systemu, z tego co pamiętam, zajmowała ponad 1GB. Wszystko to spowodowało, że obecnie na pamięci wewnętrznej mam 0 B wolnego miejsca.

Chciałbym to jakoś “wyczyścić”, jednak nie jestem pewien jak to zrobić, aby niczego nie uszkodzić itp. Chciałbym prosić o pomoc w tym zakresie, czyli jak np. usunąć plik instalacyjny z aktualizacją systemu. Patrząc na niektóre aplikacje, np. Facebook, zajmuje ona łącznie 329MB, z czego na urządzeniu aplikacja zajmuje 166 MB, a dane kolejne 121 MB. Rozumiem, że przy aktualizacji aplikacja pobiera się na nowo, nie usuwając poprzednich plików i stąd cały czas rośnie jej rozmiar? Jeśli tak, to dobrze byłoby usunąć te niepotrzebne wersje. Czy wystarczy powrót do pierwotnej wersji i zainstalowanie jedynie ostatniej aktualizacji? Nie wiem też jak jest z usuwaniem danych, w pierwszej chwili myślałem, że oprócz hasła itp. usuną się również np. zapisane linki, ale przecież równie dobrze mogłem zapisać je w przeglądarce na laptopie. A być może odpowiada za to pamięć podręczna, której np. z Facebooka, mam blisko 100 MB.

Z góry dzięki, będę wdzięczny za pomoc.

Przywróć ustawienia fabryczne z całkowitym wyczyszczeniem pamięci. 

No dobra, tylko czy to nie usunie mi wszystkich aplikacji, ustawień itd.? Chodzi mi właśnie o inteligentne załatwienie sprawy.

No usunie. Jak chcesz inteligentnie to polecam ROOT+TitaniumBackup PRO+Link2SD Plus(do integrowania aktualizacji z systemem, żeby pamięć się nie zapychała).

Jeszcze się tym nie zająłem, wrzuciłem jedynie w Google i widziałem, że akurat z tym systemem na moim telefonie niektórzy mieli jakieś problemy, dlatego nim się za to zabiorę i poniosę ryzyko związane z nadprogramowym grzebaniem w telefonie, chciałbym się upewnić, że ROOT pozwoli mi zrobić to, co mam na myśli.

Posłużę się przykładem aplikacji do Facebooka. Dzisiaj robiłem aktualizację, jej rozmiar to nieco ponad 40 MB. Kiedy wchodzę w Aplikacje, rozmiar Facebooka wynosi łącznie 353 MB (aplikacja + dane, pamięć podręczną czyści z tego co się orientuję Clean Master, w tym momencie zajmuje ona kilka KB). Skąd biorą się te liczby? Czy przy każdej aktualizacji w Google Play, aplikacja jest na nowo pobierana i instalowana w miejsce poprzedniej? Co się dzieje z plikami instalacyjnymi, czy te wspomniane wyżej 350 MB to m.in. te kilka plików instalacyjnych, które pobieram na nowo podczas każdej aktualizacji? Jeśli tak, to czy będę mógł je usunąć po zrootowaniu telefonu? A co z aktualizacją do Lolipop, z tego co pamiętam plik ten miał ponad 1 GB, czy będę mógł odnaleźć instalkę i ją wywalić, żeby niepotrzebnie nie zajmowała miejsca?

Dzięki za pomoc, pozdrawiam.

@michal509_509

Problem pamięci telefonów z serii Xperia M to nie tylko problem M2, M4 Aqua (np. mojej żony) to tragiczny telefon. 8 GB wbudowanej pamięci, dla kogo to jest? 

Co do małej ilości pamięci, jedynym sensownym rozwiązaniem jest oczywiście root, pozwala on na wywalenie zbędnych aplikacji preinstalowanych od producenta/operatora. 

Instalacja Titanium Backup nie jest potrzebna, owszem, pozwala lepiej zarządzać aplikacjami ale dla kogoś kto używa telefonu w normalny sposób (dzwoni, pisze, trochę pofejsbukuje, odbierze 2 maile dziennie i takie tam…) wystarczy klasyczny root - usunięcie śmieciowych aplikacji i w zasadzie tyle.

Ewentualnie wgranie custom romu, np. CM. Zaletą tych romów jest ich lekkość i szybkość, i nie są dopakowane żadnym crapware’em. Paczkę Gappsów dopierasz sobie sam wg własnego widzimisię. 

Po więcej informacji mogących przydać się proponuję zajrzeć na to forum, znajdziesz na pewno coś więcej odnośnie swojego modelu ;)