Brak partycji recovery i instalacja legalnej Visty

Cześć kilka lat temu kupiłem laptopa z Vistą. Sama Vista była oczywiście zainstalowana na partycji recovery, ale niestety ją usunąłem.

Teraz przyszła czas na sprzedaż tego laptopa, bo kupiłem sobie nowy i chciałbym mu zainstalować legalny system.

Myślałem, że gdy ściągnę Vistę z sieci i użyję kodu z naklejki wszystko będzie działać bezproblemowo, ale niestety tak nie jest.

Co mam z tym fantem zrobić?

Pozdrawiam :slight_smile:

Jaki model Laptopa

Dodane 07.09.2012 (Pt) 10:12

Jaki model Laptopa

Jeśli dobrze zrozumiałem to chcesz przenieść system na licencji OEM na inny komputer.

Nie możesz przenieść systemu na licencji OEM na inny komputer (nie będzie po prostu działać) i jest to niezgodne z licencją tzn. nielegalne.

System OEM może być używany tylko na tym komputerze z którym go kupiłeś.

Jedyny sposób na legalny system to kupienie wersji BOX.

Jaka informacja po próbie aktywacji

Zwrócić się do producenta laptopa w celu uzyskania nośników Recovery (niestety - trzeba będzie zabulić).

Oczywiście - sposób który podjąłeś - powinien dać radę (pod warunkiem użycia dokładnie takiej samej wersji systemu operacyjnego) - tyle że wymaga aktywacji telefonicznej (konkretnie zaś : uzyskania nowego klucza). Pozostaje jeszcze kwestia licencji: system OEM musisz przekazać kolejnemu użytkownikowi w komplecie - czyli sprzęt z certyfikatem i nośnikiem umożliwiającym ponowną instalację systemu (o ile dobrze pamiętam - to musi być tak przygotowany by kolejny użytkownik musiał zaakceptować warunki licencyjne (ale tego to raczej nikt nie sprawdzi :wink: ) - ponieważ partycji Recovery (ani nośników które powinieneś utworzyć po pierwszym uruchomieniu nie masz - patrz: punkt 1).

Laptop firmy Toshiba.

Po próbie wpisania kodu z naklejki wyskakuje mi, że jest on nieprawidłowy.

Spróbuję skontaktować się z Toshibą, może coś zaradzą :slight_smile:

Używasz DOKŁADNIE TAKIEJ samej wersji - jak ta oryginalna ? (wersja systemu, wersja SP itp.)

Zbyt dobrze nie pamiętam, ale na 99% było Home Premium czy tam Basic. SP na bank nie było i zdobyłem taką wersję.

Nadeszła odpowiedź od Toshiby

:o :o :o :o :o

Premium - czy Basic - to powinieneś mieć napisane na naklejce z kluczem.

Co do ceny - cóż - wiem że to chamstwo i drobnomieszczaństwo - ale jakby się dokładnie przeczytało instrukcję po włączeniu laptopa - to by się teraz nie prosiło o dyski recovery …

Haha, bez przesady. Partycję usunąłem przypadkowo.

Kombinujesz wersję Visty w takiej samej edycji, na jaką posiadasz licencję (np. Home Premium) i instalujesz z użyciem klucza, który znajduje się na naklejce pod spodem laptoa. Szczegóły - np. sterowniki, partycjonowanie, itp. - przeczytasz o tym tutaj zmiana-systemu-preinstalowanego-czysty-windows-t500004.html

Pozdrawiam.

Jasne. Jeden nieuważny ruch myszką (potem dwa razy potwierdzenie) i już mamy przypadek. Zresztą - to że usunąłeś - to żadna tragedia. To że nie utworzyłeś zalecanych przez producenta dysków przywracania - to też przypadek - bo kto by tam czytał instrukcje…

Pytanie zasadnicze: klucz jest odrzucany na etapie wpisywania (jeśli tak - to masz niewłaściwą wersję instalatora), czy na etapie aktywacji (w tym przypadku - to nic dziwnego - trzeba aktywować system telefonicznie).

Musisz też uprzedzić o tym fakcie kupującego, gdyż w myśl licencji - powinieneś kupującemu przekazać komputer z zainstalowanym systemem, nośnikiem umożliwiającym odtworzenie stanu fabrycznego systemu. System w u kupującego powinien wyświetlić tak jak u ciebie za pierwszym razem - warunki licencyjne na które kupujący powinien wyrazić zgodę (przymusu żadnego nie ma - ale jeśli kupującego nie interesuje system operacyjny tylko sprzęt - to całe powyższe rozważania są o kant …)