Brak partycji recovery i instalacja legalnej Visty


(Yolewap) #1

Cześć kilka lat temu kupiłem laptopa z Vistą. Sama Vista była oczywiście zainstalowana na partycji recovery, ale niestety ją usunąłem.

Teraz przyszła czas na sprzedaż tego laptopa, bo kupiłem sobie nowy i chciałbym mu zainstalować legalny system.

Myślałem, że gdy ściągnę Vistę z sieci i użyję kodu z naklejki wszystko będzie działać bezproblemowo, ale niestety tak nie jest.

Co mam z tym fantem zrobić?

Pozdrawiam :slight_smile:


(draszyr) #2

Jaki model Laptopa

Dodane 07.09.2012 (Pt) 10:12

Jaki model Laptopa


(falcon89) #3

Jeśli dobrze zrozumiałem to chcesz przenieść system na licencji OEM na inny komputer.

Nie możesz przenieść systemu na licencji OEM na inny komputer (nie będzie po prostu działać) i jest to niezgodne z licencją tzn. nielegalne.

System OEM może być używany tylko na tym komputerze z którym go kupiłeś.

Jedyny sposób na legalny system to kupienie wersji BOX.


(draszyr) #4

Jaka informacja po próbie aktywacji


(Veers) #5

Zwrócić się do producenta laptopa w celu uzyskania nośników Recovery (niestety - trzeba będzie zabulić).

Oczywiście - sposób który podjąłeś - powinien dać radę (pod warunkiem użycia dokładnie takiej samej wersji systemu operacyjnego) - tyle że wymaga aktywacji telefonicznej (konkretnie zaś : uzyskania nowego klucza). Pozostaje jeszcze kwestia licencji: system OEM musisz przekazać kolejnemu użytkownikowi w komplecie - czyli sprzęt z certyfikatem i nośnikiem umożliwiającym ponowną instalację systemu (o ile dobrze pamiętam - to musi być tak przygotowany by kolejny użytkownik musiał zaakceptować warunki licencyjne (ale tego to raczej nikt nie sprawdzi :wink: ) - ponieważ partycji Recovery (ani nośników które powinieneś utworzyć po pierwszym uruchomieniu nie masz - patrz: punkt 1).


(Yolewap) #6

Laptop firmy Toshiba.

Po próbie wpisania kodu z naklejki wyskakuje mi, że jest on nieprawidłowy.

Spróbuję skontaktować się z Toshibą, może coś zaradzą :slight_smile:


(Veers) #7

Używasz DOKŁADNIE TAKIEJ samej wersji - jak ta oryginalna ? (wersja systemu, wersja SP itp.)


(Yolewap) #8

Zbyt dobrze nie pamiętam, ale na 99% było Home Premium czy tam Basic. SP na bank nie było i zdobyłem taką wersję.

Nadeszła odpowiedź od Toshiby

:o :o :o :o :o


(Veers) #9

Premium - czy Basic - to powinieneś mieć napisane na naklejce z kluczem.

Co do ceny - cóż - wiem że to chamstwo i drobnomieszczaństwo - ale jakby się dokładnie przeczytało instrukcję po włączeniu laptopa - to by się teraz nie prosiło o dyski recovery …


(Yolewap) #10

Haha, bez przesady. Partycję usunąłem przypadkowo.


(adam9870) #11

Kombinujesz wersję Visty w takiej samej edycji, na jaką posiadasz licencję (np. Home Premium) i instalujesz z użyciem klucza, który znajduje się na naklejce pod spodem laptoa. Szczegóły - np. sterowniki, partycjonowanie, itp. - przeczytasz o tym tutaj zmiana-systemu-preinstalowanego-czysty-windows-t500004.html

Pozdrawiam.


(Veers) #12

Jasne. Jeden nieuważny ruch myszką (potem dwa razy potwierdzenie) i już mamy przypadek. Zresztą - to że usunąłeś - to żadna tragedia. To że nie utworzyłeś zalecanych przez producenta dysków przywracania - to też przypadek - bo kto by tam czytał instrukcje…

Pytanie zasadnicze: klucz jest odrzucany na etapie wpisywania (jeśli tak - to masz niewłaściwą wersję instalatora), czy na etapie aktywacji (w tym przypadku - to nic dziwnego - trzeba aktywować system telefonicznie).

Musisz też uprzedzić o tym fakcie kupującego, gdyż w myśl licencji - powinieneś kupującemu przekazać komputer z zainstalowanym systemem, nośnikiem umożliwiającym odtworzenie stanu fabrycznego systemu. System w u kupującego powinien wyświetlić tak jak u ciebie za pierwszym razem - warunki licencyjne na które kupujący powinien wyrazić zgodę (przymusu żadnego nie ma - ale jeśli kupującego nie interesuje system operacyjny tylko sprzęt - to całe powyższe rozważania są o kant …)