Brak plików podczas instalacji XP

Witam

Pisze ponieważ słyszałem że jest to bardzo dobre forum jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów technicznych.

Zaczne od opisania mojego problemu. Mianowicie, jak w temacie, chodzi mi o instalacje windows xp. Pożyczyłem płytę z WIN xp sp2 od kumpla, ponieważ dostawałem blue screena i wszystko się cięło. Odpowiednio zbootowalem żeby odpalił mi z płyty, niestety po formacie partycji wyskoczył mi jakiś komunikat ze brakuje pliku “asms” żeby włożyć płyte G:. Warto wspomnieć, że wcześniej na tym niebieskim ekraniku, po odpaleniu kompa z płytki kilka plików nie chciało się skopiować, podejrzewam że ten komunikat z powodu właśnie braku plików na płycie które musiałem pominąć. Nic, spróbowałem z laptopa pobrać nowego windowsa, nagrałem, niestety też bez skutecznie. Nadal kontynuuje mi instalację windowsa z tamtej płytki. Jestem laikiem jeśli chodzi o internet komputer potrzebny głównie do pracy, jeśli istnieje już taki temat to sory że to spamuję ale potrzebuje pilnie pomocy. Szukajka google też niewiele pomogła, no nie umiem znaleźć odpowiedniego windowsa, poradnika, lub czegoś co mogło by mi pomóc. jeśli jest tu ktoś kto potrafi rozwiązać ten problem to proszę o pomoc.

Temat zamykam. Proszę o kontakt ze mną za pomocą PW.

Dodane środa, 13 czerwca 2012, 22:38

Temat zostaje odblokowany.

Dzięki, a teraz przejdę do kolejnego problemu.

Przepraszam jeśli jest taki wątek ale szukajka forumowa mi nie działa, tak naprawdę to nic mi nie działa.

Zacznę od początku.

Po rozwiązaniu mojego pierwszego problemu żółtodzioba, z instalacją xp (chyba wypadało by zmienić temat albo zacząć nowy ;)).

Chodzi o to, że po instalacji owego oprogramowania wszystko zaczęło się zacinać. Przesuwając okienka jest brak płynności, tak jak by się na siebie nachodziły, wyskakują komunikaty że brakuje Shader Model 1.1+ czy coś takiego. Siostrzeniec narzeka, że nie może odpalić żadnej gry, gdy przewijam pasek na internecie lub w jakimś folderze, też mi się obraz tak dziwnie przewija. Gadałem z kumplem mówił coś o jakiś sterownikach i żebym zainstalował service pack 3 bo miałem 2 (zainstalowałem tego packa 3 i dalej to samo) i że po instalacji windowsa nie przeczytało mi sterowników, ale ja nawet nie wiem gdzie szukać tych całych sterowników i w oparciu o co? Czy był by ktoś tak miły i pomógł choć trochę?

Wgraj sterowniki do grafy + directX 9.0c i będzie ok.

ok dzięki tego directxa 9.0c wgrałem i dalej nic nie pomaga a co do sterowników to jakie maja być, mam karte graficzna bodajże NVIDIA, wyszuakałem coś na tej stronce http://www.nvidia.pl/Download/index.aspx?lang=pl ale musze znać coś dokładniej chyba. Trzeba Typ produktu, rodzina produktu, serie, system na ilu bitach. Gdzie to szukać? Jestem troche zielony w tym temacie, a chciałbym się nauczyć… Ponownie proszę o radę.

Trzeba było zanieść kompa do serwisu, dałbyś te 50 złotych i problemu by nie było. Jeżeli nie znasz modelu karty graficznej, to masz problem i to poważny, bo bez tego niestety nie dopasujesz sterownika… Przynajmniej masz już nauczkę, że jak się nie ma o czymś pojęcia, to się tego nie robi. Lepiej już powierzyć daną rzecz do wykonania specjaliście, niż samemu kombinować, bo w wielu przypadkach może się to źle skończyć i więcej kosztować, niż naprawa przez wykwalifikowaną osobę.

Jak sprawdzić jaką masz kartę graficzną i znaleźć sterowniki?

  1. Przejrzyj papiery, które otrzymałeś przy zakupie komputera. Tam też może być płyta ze sterownikami (co prawda być może sterownikami w nienajnowszych wersjach ale to nic). Możesz włożyć tę płytę do napędu i spróbować zainstalować sterowniki (być może będziesz musiał przejrzeć zawartość płyty w poszukiwaniu ich). Albo Start >>> uruchom >>> w okno uruchamianie wpisz devmgmt.msc i kliknij OK >>> otworzy się Menedżer urządzeń. I tutaj rozwijasz gałąź Karty graficzne i wybierasz Aktualizuj i opcja wskazania sterownika z płyty. Albo nawet nie rozwijasz gałęzi Karty graficzne, ale klikasz prawym przyciskiem myszy na pozycje typu nieznane urządzenie i próbujesz prawy przycisk myszy i opcja Aktualizuj i wskazanie sterownika na płycie CD/DVD. Jeżeli nie masz zainstalowanych sterowników do kilku urządzeń (np. karta graficzna, karta sieciowa, karta dźwiękowa), to dopiero przy którejś pozycji możesz trafić na właściwą. Chyba, że masz wszystkie sterowniki na jednej płycie CD/DVD.

  2. Pobierz, zainstaluj i uruchom GPU-Z http://www.dobreprogramy.pl/GPUZ,Progra … 16750.html, karta Graphics Card , pole Name. Przykładowo ja posiadam kartę NVIDIA GeForce GT 330M.

W tej sytuacji mogę wejść na stronę producenta karty - firmę NVIDIA http://www.nvidia.com/content/global/global.php, wybieram język , następnie z górnego menu Pomoc , potem na kolejnej stronie Więcej w części Pobierz sterowniki , określam do jakiej karty graficznej szukam sterowników i klikam Szukaj. I dalej uzyskujemy dostęp do strony skąd można ściągnąć sterowniki.

http://imgup.pl/di-3G87.png

http://imgup.pl/di-F7W6.png

http://imgup.pl/di-J1V7.png

http://imgup.pl/di-JZPH.png

http://imgup.pl/di-9VM9.png

Jeżeli chodzi o ile bitów. Wiesz, jeżeli to polski Windows XP, to interesuje Cię raczej platforma 32-bitowa. Windows XP 64-bitowy jest chyba tylko po angielsku. Pole, w którym trzeba określić edycję systemu (32-bitowy czy 64-bitowy) jest istotne w zasadzie tylko w przypadku Windows Vista i Windows 7. Bo tam zaczęła niejako na dobre wchodzić platforma 64-bitowa. Nie wiem czy jest Ci to potrzebne, ale pokażę jak to sprawdzić na przykładzie Windows 7, a w Windows Vista jest chyba identycznie.

  1. Start - prawy przycisk myszy na Komputer - Właściwości

http://imgup.pl/di-CULT.png

  1. W oknie, które zostanie otwarte interesuje Cię pozycja Typ systemu

http://imgup.pl/di-6NXT.png

Teraz mój krótki wywód, nie do końca związany z tematem. Jeżeli nie wiesz jaki masz sprzęt, to System Info for Windows (SIW) http://www.dobreprogramy.pl/System-Info … 13062.html, zmiana języka na Polski:

i tam przykładowo Sprzęt - System Summary.

Albo zamiast z SIW skorzystaj z AIDA64 Extreme Edition http://www.dobreprogramy.pl/AIDA64-Extr … 22112.html a tam przykładowo Komputer - Podsumowanie (za kolegą XMan vista-nie-dziala-mikrofon-skypie-t489563.html#p3083489) Albo CPU-Z http://www.dobreprogramy.pl/CPUZ,Progra … 13047.html a tam karta Mainboard i pole Model http://imgup.pl/di-ZQKU.png Wtedy będziesz wiedział jaką masz płytę główną. Jeżeli szukasz sterowników, to wrzucasz nazwę płyty głównej do Google i dodajesz: " drivers" albo: " sterowniki", na przykład ASUS P5G41T-M lub ASUS P5G41T-M drivers. Chyba pierwszy link w Google: http://www.asus.com/Motherboards/Intel_ … 5/P5G41TM/, tam karta Download i dalej sobie poradzisz. Tam mogą być sterowniki do karty sieciowej, dźwiękowej, czasami graficznej jeżeli jest zintegrowana z płytą.

Oczywiście w SIW i tego typu programach możesz sprawdzić jaki masz inne podzespoły i poszukać do nich sterowników, niekoniecznie do płyty głównej. To co napisałem to tylko przykład, który często bywa przydatny i bardzo praktyczny. Po prostu.

Powodzenia i daj znać o efektach. Poczytasz i dasz rade.

Pozdrawiam!

Kolego sugi123 , objawy zacięć które opisałeś pokrywają się mi dokładnie jakie miał znajomy po instalacji systemu i po zainstalowaniu sterów od grafiki i dirext. Okazało się że nie zainstalowali sterów od płyty głównej od chipsetu zaczynając. Tak więc jak masz płytkę od tej płyty głownej to zainstaluj albo wejdź na stronę producenta płyty głownej i ściągnij do swojego modelu. Po instalacji owych sterów u znajomego komuter dostał kopa i nie ma zacięć w systemie i przy przewijaniu w internecie. Chciałem jak najkrócej opisać żeby nie robić mętliku.