Brak pliku NTLDR przy bootowaniu z CD/DVD

Witam,

z góry wyjaśniam, że widziałem podobny wątek kilka tematów niżej, ale mój problem jest inny. Chciałem zainstalować Windows 7, zmieniłem więc w BIOSie kolejność bootowania na CDROM (first boot device) i Hard Drive (second…), niestety po odpaleniu komputera, w momencie gdy powinno się zacząć bootowanie z CD (po kliknięciu dowolnego klawisza) wyskakuje mi właśnie “Brak pliku NTLDR”. Po zmianie powrotnej, czyli ustawieniu bootowania z dysku twardego wszystko jest w porządku, stary system ładuje się bez problemu. Myślałem, że może to być jakiś problem z płytą, ale po włożeniu starego krążka z Windowsem XP również nie chce się zbootować, wciąż wyskakuje “Brak pliku NTLDR”.

Czy wpływ na to może mieć na przykład podłączenie napędu oraz dysków? W Biosie mam takie ustawienia dysków i napędów IDE oraz SATA, może problemem jest fakt, że mój napęd jest podpięty pod Channel 2 a nie Channel 1? Czy ewentualne odłączenie jednego z dysków twardych (tego IDE) powinno rozwiązać problem?

Zdj%C4%99cie0005.jpg

Pomysł dobry. Faktycznie warto przed instalacją Windowsa 7 odłączyć fizycznie (przewody) ten dysk twardy, na którym nie ma być systemu. Podłączyć go dopiero po zainstalowaniu Windowsa 7. Napęd DVD-ROM może zostać gdzie jest, byle zworka na nim była w pozycji Master!

Dodane 07.02.2011 (Pn) 16:56

Rozumiem, że ST3160815AS ma być dla systemu Windows7?

Dodane 07.02.2011 (Pn) 16:59

I jeszcze jedno. Tego Samsunga SP0802N należy podłączyć do kontrolera IDE Channel 1 Master! Oczywiście, trzeba na nim (na dysku) przełożyć zworkę w pozycję Master. To jednak dopiero po pomyślnym zainstalowaniu Windowsa7.

Odpiąłem ten dysk 80gb i nie pokazuje się już przy bootowaniu “Brak pliku NTLDR”, ale to nie koniec problemu, bo dalej nie mogę zbootować nic z płyty. W BIOSie ustawione mam bootowanie z CDROM jako first, dysk jako second, po odpaleniu pokazuje się jak zawsze “Wciśnięcie dowolnego klawisza spowoduje rozruch z płyty”, klikam i nic się nie dzieje, a po chwili zaczyna się wczytywanie systemu z dysku twardego… Tak jakby nie widziało tego napędu po prostu (pomimo iż jest widoczny w BIOSie, a w systemie działa normalnie).

Napęd to BENQ DW1640, podpięty pod IDE2 jako Master (zworka prawidłowo ustawiona). Dysk na którym ma być zainstalowany nowy system jest pod SATA Channel 1.

Spróbowałbym podpiąć ten napęd pod IDE1, ale mam za krótką taśmę…

No więc może nieco inaczej. Otóż, na razie nie podłączaj tego dysku 80GB nigdzie, natomiast taśmę IDE z trzema wtykami (myślę, że taką masz?) wsadź niebieskim wtykiem w gniazdo (kontroler) też niebieskie na płycie głównej, czyli Channel 1 (kolor może być też inny - nie podałeś płyty głównej), natomiast wtyk środkowy taśmy wetknij do napędu DVD-ROM (jeśli Ci coś za krótkie, to tak należy przestawić napędy w obudowie, żeby pasowało). Ostatni (na drugim końcu taśmy) wtyk na razie pozostaw wolny - do wykorzystania do tego dysku 80GB.

W takim ustawieniu zworkę na napędzie DVD musisz jednak przełożyć w pozycję Slave.

No i teraz próbuj uruchomić instalację Windowsa7.

Dodane 07.02.2011 (Pn) 19:40

Inaczej mówiąc, chodzi mi o przyłączenie do kontrolera Channel 1 zarówno napędu DVD (jako Slave!), jak i (po zainstalowaniu systemu) dysku 80GB (jako Master).

Dodane 07.02.2011 (Pn) 19:43

Rzecz jasna, napęd DVD może być na kontrolerze Channel 1 samodzielnie jako Master (zworka!) - jeśli tak wolisz - ale nie jest konfiguracja zgodna z zasadami zasilania napędów.

Przy drugim wtyku nie trzeba dawać napędu na slave. Ja mam dvd ustawione w drugim wtyku jak master i działa bez problemu, i ja nawet nie przestawiałbym dvd na slave, bo podobno zalecane jest, aby napędy były ustawiane jako master.