Brak Pliku NTLDR


(Menszyn) #1

Witam. Sąsiad dał mi taki stary komputer bo chciał wiedziec czy coś jeszcze z niego będzie. Po gruntownym czyszczeniu bo był caly zawalony xd uruchomilem komputer. Niestety wyskoczył błąd "brak pliku NTLDR" Komputer mimo ustawień w biosie nie startuje z plyty CD ponieważ chciałem od nowa system wgrać. Co o tym myślicie? Czy to może być wina procesora lub dysku?

P.S Robiłem restart Biosa


(Longhorn2009) #2

Ja też kiedyś miałem awarię tego pliku i poradziłem sobie dzięki dyskietce startowej NTFS. Trochę z tym zachodu, czasu i kopiowania, ale udało się. Na pewno w Twoim wypadku najłatwiej będzie przeinstalować system. A jeśli płyta nie bootuje to należy ustawić odpowiednią kolejność bootowania w BIOSie lub wciskać odpowiedni klawisz, np. F8.


(Kolmar) #3

http://www.poradykomputerowe.pl/awarie_ ... r-102.html

http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=158487


(Menszyn) #4

hm Ale w tym problem że ja nie wiem kompletnie jaki tam był win. Komp leżał nie uzywany jakis rok po ówczesnej awarii. Teraz mi go dał bo chciał go wyrzucic ale ma dać tam komuś i kazał mi sprawdzić co tam w nim jest. On też do końca nie wie jaki Win. Mówił że 98 ale jeśli chce z nim wystartować z płyty CD Windowsa a wcześniej zmieniając w Biosie start z płyty ( zresztą tamten bios tez porażka nie idzie sie połapać) .... Może spróbować przełożyć dysk na mój komputer i zainstalować system?


(Kolmar) #5

Jeżeli są problemy z wystartowaniem windy z płytki to pewnie jest stary poczciwy windows 95 lub 98 :smiley: , ale jest komunikat o braku pliku NTLDR więc to nie może być to.

Już za bardzo nie pamiętam, ale zdaje się, że w systemie win 98 na problemy z rejestrem używałem m.in. narzędzia scanreg z przełącznikiem restore (scanreg /restore). Odnośnie naprawiania rejestru w win 98 więcej info uzyskasz tutaj -> http://www.helpwithwindows.com/windows98/start-145.html

Tak czy inaczej plik NTLDR występuje w systemach z rodziny NT więc zapewne na tym kompie zainstalowany jest system co najmniej W2K. W takim przypadku spróbuj przywrócić rejestr zgodnie ze wskazówkami zawartymi w podanych wyżej odnośnikach.