Brak pliku ntldr

Witam. Brak pliku ntldr pojawia mi sie w momęcie uruchamiania kompa (dodam że mam xp home edition) dowiedzialem sie że można ten plik ściągnąc z plytki instalacyjnej więc zmieniłem w biosie żeby czytal z CD/DVD wlozyłem plytkę i pijawila mi sie informacja jak chcę uruchomić kompa czy normalnie (i to jest podświetlone) czy w trybie awaryjnym czy ostatnią znana dobrą konfiguracje i tu pojawia sie nastepny problem za nic w świecie nie można strzałkami zmienic pozycji na inna.Czy ten problem da sie naprawić bez wizyty w serwisie? Nie wiem czy to jest istotne ale do kompa jest podłączona bezprzewodowa klawiatura .

jaką masz klawiaturę USB. Włącz ją w BIOSie. W zależności od BIOSu USB keyboard enabled albo USB legacy support.

Ale ona działa ponieważ bios otwieral sie baz problemu i wszystkie polecenia w biosie można bylo wykonywac klawiaturą

Mylisz się. Już od paru lat płyty główne umożliwiają poruszanie się po BIOSie za pomocą klawiatury USB automatycznie. Dalej jednak, jeżeli chcesz coś zdziałać poza nim, musisz zrobić to, co wspomniał kolega wyżej: zaznaczyć USB keyboard na enabled.

Koledzy mają rację, dodam tylko, że w niektórych bios-ach nazywa się to USB DOS Support.

Oczywiście włączona opcja “enabled”.

Pozdrawiam,

A czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak powinna wyglądać reszta ustawień w biosie tzn interesuje mnie tylko ta strona gdzie włącza sie i wyłącza urządzenia.

Jaka reszta ustawień?

U Ciebie trzeba ustawić takie opcje:

Inegrated periferials->USB Keyboard & Legacy Support->ENEBLED

Więcej o ustawieniach biosu znajdziesz tu: http://www.searchengines.pl/USTAWIENIA-W-BIOS-ach-t86966.html

Ponadto na załadowania utraconego pliku ntldr są dwa sposoby.

Sposób 1:

  1. Należy wystartować system z płyty instalacyjne Windows XP

  2. Wybrać konsolę odzyskiwania systemu

  3. Wybrać partycje na którą będziemy kopiować pliki, np.: C:\

  4. Podać hasło jakie zostało użyte podczas pierwszej instalacji systemu lub Enter gdy brak hasła

  5. Zastosować polecenie fixboot i fixmbr


Sposób 2:

1 - 4 jak w sposobie 1

  1. Zastosować polecenie kopiowania:

copy dysk:\i386\ntldr system:\

copy dysk:\i386\ntdetect.com system:\

dysk - oznaczenie dysku gdzie znajduje się płyta CD z systemem operacyjnym

\i386\ - katalog gdzie znajdują się pliki na płycie CD

system - oznaczenie partycji systemowej, np.: C