Brak pliku system lub BSOD w czasie ładowania systemu XP

Witam

Dzisiaj mam nietypowy problem

Na w miarę świeżej instalce (ok. 4 miesięcy bezproblemowego działania) po nagłym wyłączeniu prądu padł Windows XP prof.

W trakcie uruchamiania znany komunikat "brak pliku C

windows\system32\config\system". Niestety próby ratowania rejestru w żaden sposób się nie powiodły - brak folderu snapshot po zalogowaniu się za pomocą Hirens Boot.

DYSK< PAMIĘCI< i inne podzespoły sprawdzone za pomocą narzędzi Hirensa.

W związku z tym podjąłem próbe ratunku za pomocą oryginalnej płyty systemowej. Niestety nie jest dane dojść mi do magicznej planszy wyboru aby nacisnąć “R” i naprawić rejestr ponieważ w trakcie ładowanai sterowników wywala blue screen STOP: 0x0000007B

co dalej można z tym zrobić???

Hej,

:arrow: Czy przypadkiem nie zmieniły się ustawienia BIOS’u? Sprawdź czy kontroler dysku nie jest ustawiony na tryb AHCI.

:arrow: Czy w czasie poprzedniej instalacji systemu dodawałeś sterowniki do kontrolera SATA?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Uruchom komputer z Hiren’a (Mini Windows XP).

Podaj screen’a (wszystkie parametry) z CrystalDiskInfo portable wypakuj i uruchom (zmień ustawienia, Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]).

Aby zrobić printscreen’a kliknij na ikonę aparatu na pasku zadań.

Witam

Podane porady wypróbuję jutro od rana- dostęp do kompa mam niestety tylko w pracy.

Dodatkowych sterowników mu nie podawałem - właśnie po rozszyfrowaniu błędu BSOD mam zamiar to zrobić tylko poojęcia nie mam jak? Komp nie ma stacji dyskietek, może będzie widział pen driva… No i nie wiem jakie to dodatkowe sterowniki SATA (bo to chyba z tymi jest problem) mogą być.

Screeny też jutro podam - bo po prostu totalnie nie wiem o co w tym biega…Takiej sytuacji jeszcze nie było nigdzie opisanej :frowning:

Pozdrawiam.

Dodane 21.08.2013 (Śr) 7:42

Kontroler dysk ustawione jest w normalnym trybie czyli IDE,

W trakcie instalacji pierwotnej wszystko szło normalnie z płyty windows Xp, nie były dodawane dodatkowe sterowniki - teraz myślę że może to by było jakieś wyjście ale nie za bardzo wiem jakie to by miały być…

Dodane 21.08.2013 (Śr) 7:58

Crystal Disk niestety potrzebuje do swojego działania internetu - a tego komputera niestety do sieci podłączyć nie mogę…

Coraz bardziej skłaniam się do tego by podać mu podczas instalacji dodatkowe sterowniki - czy ktoś ma może koncepcję jak to zrobić?

Hej,

Czyli błąd nie wynika z ustawień kontrolera dysków twardych.

:arrow: Najpierw daj znać, w jaką płytę główną wyposażony jest komputer. Bo być może w ogóle nie da się ustawić innego trybu pracy kontrolera pamięci masowej.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witam

Płyta główna to GA-B75M-HD3 z procesorem i5, plus DUAL BIOS.

Mam coraz większe wrażenie że problemem w jakiś sposób jest to że dysk twardy o poj. 1TB jest za duży.

Niby instaluję XP proff z service packiem 3 na partycji o poj. 180 GB więc powinien być ok, pozostałą partycję skasowałem i zostawiłem jako niepodzieloną, niestety nic to w dalszym ciągu nie dało :frowning:

W BIOSIE istnieje możliwość przestawienia kontrolera na AHCI ale to też nic nie daje - ma być WIN XP (oryginalny).

Jak nic nie wymyślę (nie wymyślicie) to pójdzie na serwis :frowning:

Pozdrawiam.

Internet nie jest potrzebny, uruchamiasz program i są wyświetlone parametry które obrazują stan dysku.

Hej,

Nowa płyta, więc spokojnie obsługuje dyski SATA w trybie AHCI.

Dla sprzętu na pewno nie, natomiast dla Windowsa XP jest to możliwe, ale tylko wtedy, gdybyś instalował system na partycji 1 TB.

Tak, ale wtedy trzeba dodatkowo w czasie instalacji dodać systemowi odpowiednie sterowniki do kontrolera - domyślnie Windows XP nie jest w nie wyposażony - bądź też zintegrować je z płytą instalacyjną przy pomocy na przykład nlite.

Pozdrawiam,

Dimatheus