Brak pliku winload .exe lub .efi. podczas czystej instalacji

Hej. Mam duży problem.

Musiałem przeczyścić jeden z laptopów w domu. Był tak zaniedbany, że nie nadawał się do niczego jak formatowania. Najpierw spróbowałem jednak instalacji dodatkowego Windows 10 (laptop z Win8, uaktualniony do 8.1 i 10) z poziomu pulpitu i aplikacji Windows Media Creation Tool, ale tam wywaliło jakiś błąd już nie pamiętam jaki.

Schody zaczęły się po przygotowaniu bootowalnego USB. Udało mi się sformatować dyski (wszystkie, nawet recovery(!) bo nie pomyślałem, że będą potrzebne… wiem… idiotyzm… ale człowiek uczy się na błędach) i instalacja systemu się rozpoczęła. Skończyła się niedługo potem, kiedy wywaliło błąd jakiś błąd i instalacja nie może być kontynuowana.

Próbowałem dalej. Później czy to z instalacji przez Legacy czy przez BIOS (różne typy bootowalnego USB przygotowanych z Rufusem) wywalało błąd braku pliku jak i winload.exe tak i winload.efi, a wywalało go tuż po samym wczytaniu instalacji.

Kiedy mam USB z Windows Media Creation Tool, to w ogóle go nie widzi, komputer każe umieścić bootalne urządzenie.

Jest stacja dysków - ale zepsuta.

Podsumowując:

  1. Instalacja obrazu systemu z Windows Media Creation Tool na USB nic nie daje. USB nie jest wczytywane przez system.
  2. Pobranie obrazu systemu przez WMCT i zainstalowanie na USB przez Rufus dla dysków GPR z UEFI, dla dysków MBR z dla BIOS lub UEFI nic nie daje, nawet po zmianie ustawień w BIOS, bo wywala albo brak bootowalnego USB albo właśnie brak plików winload.
  3. Wszystkie partycje zostały sformatowane.
  4. Rufus czasami wywala albo błąd formatowania albo błąd kopiowania z ISO. Cały czas próbowałem na jednym USB 32GB.

Jakieś rady? Spróbować instalacji przez kabel LAN? To dla mnie czarna magia, ale komputer podczas uruchamiania wywala komunikat, że mam właśnie podłączyć kabel LAN, dlatego podejrzewam, że chce instalacji przez kabel.

EDIT: Sprawdziłem logi z Rufusa z ostatniej próby i tam nie ma żadnej wspominki odnośnie frazy “winload”. Czy w obrazie ISO rzeczywiście brakuje tych plików?

Mówisz o tym komunikacie z POST? To tylko próba bootowania z LAN i jak nie masz tego skonfigurowanego to tym komunikatem się nie przejmuj.

Tworzenie pendrive za pomocą WMCT przechodzi bez problemu? Skoro masz błąd to znaczy, że coś poszło nie tak. Wygląda na to, że paru ważnych plików na pendrive nie przerzuciło.

Tak mam na myśli ten komunikat z POST.

Tak, za pomocą WMCT jak i na USB przechodzi bez problemu, tak i przygotowanie ISO przechodzi bez problemu. Rufus wywala problemy co jakiś czas. Co ciekawe Windows 7 USB/DVD Download Tool (też do przygotowania bootowalnych USB), wywalał wczoraj jakiś błąd o jakiejś niemożności przy kroku czwartym (ostatnim, kopiowanie) (wiem, że nie pamiętam tych błędów, byłem już zmęczony po 8 godzinach męczarni), ale teraz działa. Zobaczymy. Dla WMCT i Rufusa przygotowałem nowy pendrive.

A sprawdzałeś czy przypadkiem z pendrivem nie ma problemów? Może sam pendrive robi tutaj problemy, skoro coś przy kopiowaniu wywalało? Kiedyś też rękę dąłbym sobie uciąć, że mój pendrive jest niezniszczalny. I wiesz co? “Teraz nie miał bym k*** ręki”.

Sam pendrive co jakiś czas przy formatowaniu przez Windows (PPM > Formatuj) wywala błędy, ale czasami załapie. Może jednak jest uszkodzony? Dlatego przygotowałem innego pendrive, mam jeszcze jednego w zanadrzu.

Win7 U/D DT skopiował ISO na pendrive. Zaraz zobaczę, czy zadziała.

Skoro przy formacie wywala to raczej na pewno jest już uwalony. Jak na nowym śmignie to temat uważam za zamknięty.

No i dalej to samo. Z Win7 U/D DT w ogóle nie wczytuje pendrive ani na Legacy ani na UEFI. Spróbuję jeszcze raz z Media Creation Tool i Rufusem. Dam znać jak poszło po obu.

https://gist.github.com/CHEF-KOCH/f9bfa7e952c36f2d4aed84b5b10b54ec#file-sha-1-hashes-for-windows-10-1709-september-2017

Udało się zrobić dysk z nowego pendrive przez WMCT, instalator załapał, ale wywala błąd, że Windows z interfejsem UEFI wymaga dysków GPT, a wykrywa MBR… Jak to możliwe, że teraz nie łapie, skoro wcześniej był Win 8? Był na Legacy a nie UEFI?

EDIT: Przełączyłem BIOS z UEFI na Legacy i udało się, dysk załapał, instalacja leci. Trzymajcie kciuki. :slight_smile:

1 polubienie

Jak chcesz instalować na uefi musisz przekonwerować dysk. No dobra jak to się robi ? Shift+F10 a jak nie to CTRL+F10 musisz mieć oczywiście włączoną instalacje systemu potem wpisujesz w konsolce diskpart jak ci się odpali wpisujesz list disk wybierasz dysk twardy czyli np. select disk 0 potem wpisujesz clean a potem convert to gpt

1 polubienie

Okej, działa!

Zrobiłem instalację przez Legacy (CMSI czy jakoś tam tak pisze), i zmieniłem pendrive, bo tamten był walnięty. USB przygotowałem od razu przez Windows Media Creation Tool.

Wszystko działa. System zainstalowany. Więc największym problemem był walnięty pendrive.

1 polubienie