Brak plyty instalacyjnej OEM z nowym komputerem

Witam.Kupilem w UK laptopa marki Acer jednak nie mam dolaczonego Windowsa Vista (byl od razu zainstalowany z dodatkami od Acera-tak w Anglii sa sprzedawane wszystkie komputery).Moje pytanie to w jaki sposob moge uzyskac plyte od producenta?Czy moge napisac do polskiego oddzialu firmy Acer z prosba o przyslanie plyty z wersja OEM czy tez musze zwrocic sie do oddzialu w UK?System jest w angielskiej wersji jezykowej wiec nie wiem co zrobic.Czy istnieje mozliwosc sciagniecia z sieci wersji OEM i uzytkowania tego Windowsa?Laptop posiada naklejke z kodem.Prosze o pomoc i z gory dzieki.

Masz ukryta partycje z recovery. Gdy włączasz lapka to pokazuje się napis coś o recovery np press f11 to run recovery lub coś podobnego i tam masz system.

Pewnie masz sam sobie utworzyć płytę recovery z ukrytej partycji. Opis w Manualu od laptopa :slight_smile:

System posiada dwie partycje,glowna z systemem ma nazwe Acer i sa na niej programy standartowo dolaczane przez producenta oraz ich obrazy do ponownej instalacji/backupu.W manual guide nic nie jest napisane jak zrobic recovery systemu z ukrytej partycji (o ile taka jest) a jedyny program do tego typu dzialan to Acer eRecovery za pomoca ktorego moge jedynie zrobic backup lub zapisac systemowe programy acera na dvd-bez windowsa.Zainstalowany jest jeszcze NTI Backup Now 5 ale rowniez tylko do zapisu danych,nie systemu.Wlaczajac z wcisnietym F11 komputer nie reaguje.Jakies pomysly?

Wystarczyło wpisać odpowiednią frazę w wujku :google:

http://www.google.pl/search?hl=plclien … usspell=1

Jeśli chcesz nośnik z gołym windowsem musisz się zwrócić bezpośrednio do producenta.

Rzeczywiscie jest system na ukrytej partycji(alt+F10) ale nie mam pomyslu jak go nagrac.Zostaje jedynie chyba producent aby uzyskac plyte DVD.Dzieki za pomoc.

Najlepsze co możesz zrobic to pobrać z sieci wersje visty i użyć klucza z naklejki w celu zainstalowania lub poprostu napisz maila lub zadzwoń do polskiej lub angielskiej pomocy i zobaczysz co ci odpowiedzą :slight_smile:

Dzieki wszystkim za pomoc.

Dla zainteresowanych odpowiedz z polskiego oddzialu Acer:

Szanowny kliencie,

Firma Acer wyposaza Pana notebook w narzedzie D2D ( Disc To Disc ) Recovery. Obraz systemu znajduje sie na ukrytej partycji na dysku twardym. Uzywajac klawiszy + podczas uruchamiania notebook’a, przejdzie Pan do trybu odtwarzania systemu. Narzedzie to umozliwia Panu przywrócenie systemu do fabrycznych ustawien bez zadnych, dodatkowych plyt z kopia systemu.

Jednoczesnie, Klient proszony jest o wykonanie wlasnej kopii zapasowej systemu na plycie CD za pomoca narzedzia Acer eRecovery Manager. Posiadajac taka plyte, ma Pan mozliwosc instalacji wybranych skladników systemu badz sterowników - jesli dojdzie do ich uszkodzenia.

Standardowo do laptopów dostarczamy system operacyjny w formie mozliwosci odtworzenia z ukrytej partycji (system D2D) znajdujacej sie na urzadzeniu badz plyt Recovery CD, które pelnia taka sama funkcje. Wobec tego mozliwe jest, ze urzadzenie nie posiada zadnych dodatkowych plyt.

Uzytkownik moze sam utworzyc plyty Recovery CD korzystajac z pakietu eManager, narzedzie eRecovery.

Prosze pamietac iz przywracanie ustawien fabrycznych usunie wszelkie dane z dysku systemowego, dlatego zalecamy archiwizacje przed wykonaniem tej czynnosci.

Jesli dokonano formatowania partycji, zmiany ich wielkosc lub usuniecia partycje PQSERVICE funkcja D2D nie bedzie dzialac, w przypadku nie utworzenia wczesniej wedlug zalecen instrukcji kopii systemu na nosniku CD/DVD pozostaje jedynie zamówienie za 149,16 Zl netto plyt Recovery. Plyta Recovery jest dostępna tylko dla produktów zakupionych w Polsce, i wysyłana jest tylko na teren naszego kraju. Nie wysyłamy owych płyt za granice. W przypadku zakupu sprzętu za granicą proszę kontaktować się z infolinią firmy Acer w danym kraju w celu uzyskania płyt Recovery.

Jeżeli powyzsze warunki zostały spełnione, plyty RCD mozna zamówic za posrednictwem naszej infolini 0 801 080 650* lub 022 471 07 77.

*Koszt za minute rozmowy zgodnie ze stawka lokalnego operatora. Przykladowo, dla abonentów TP S.A. koszt wynosi 0,25 gr za minute polaczenia.

Infolinia jest czynna od poniedzialku do piatku w godzinach od 8 do 17.

Z poważaniem,

Wojciech Karasiński

Call Center Agent

Dodane 19.02.2009 (Cz) 21:42

I teraz rodzi sie pytanie:

Kupilem przeciez komputer z Windowsem Vista za ktory jakby nie patrzec rowniez zaplacilem,bez systemu bylby o jakas kwote tanszy(jak np. laptopy/komputery z wgranym LInuxem).Czy postepowanie firmy Acer jest w pelni legalne?Przeciez powinni mi udostepnic nosnik z systemem za ktory zaplacilem kupujac komputer?

Analogiczna sytuacja bodajze w Polsce o ile odbrze pamietam-klient jakiejs firmy chcial kupic komputer jednak bez systemu twierdzac ,ze nie bedzie z niego korzystal lecz z darmowych dystrybucji Linuxa,sprawa wyladowala w Sadzie i zakonczona prawomocnym wyrokiem zakonczyla sie na rzecz wlasnie klienta a firma sprzedajaca komputer z oprogramowaniem Microsoftu musiala sprzedac sprzet bez systemu obnizajac automatycznie jego cene o sklepowa wartosc Windowsa.Byl to sporadyczny wypadek o jakim slyszalem (wiadomo-polskie sadownictwo-okres+koszta+niepewnosc) ale jednak mial miejsce.

Czy moge sie starac podajac w uzasadnieniu jakies paragrafy prawne o dystrybucje Visty na nosniku od producenta sprzetu?

Komputer kupilem z Windowsem Vista (na chlopski rozum) wiec gdzie on FIZYCZNIE jest?

Jak to wyglada prawnie?

Prosze siedzacych w temacie o info.

Dodane 19.02.2009 (Cz) 21:52

Dodam,ze przeciez powinienem miec prawo do posiadania takiej plyty.W przypadku sformatowania kompletnie calego dysku (predzej czy pozniej i tak to trzeba zrobic wiec nieuniknione) i usuniecia partycji recovery co mam zrobic?Mam placic po raz drugi za system za ktory przeciez uiscilem oplate przy kupnie?Rozumiem inny przypadek-mam plyte ale ulegla zniszczeniu z wlasnej,prywatnej winy-zupelnie inna sprawa,wtedy place za nowy,drugi nosnik.

Czekam na komentarze i odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Jest w pełni legalne, bo nie zapłaciłeś za nośnik tylko za licencję na używanie systemu, a firma dała ci wyraźne wskazówki jak go stworzyć (nośnik) w celu umożliwienia jak z niego nadal korzystać w wypadku awarii. Jak go sobie nie stworzyłeś (sytuacja podobna do podcinania gałęzi na której się siedzi) to miej pretensje tylko do siebie, albo zakup nośnik zgodnie ze wskazówkami Acera. Innym wyjściem jest skopiowanie nośnika (np. od kolegi) i korzystanie z klucza a nalepki.

Tak ja pisze Acer na ukrytej partycji.

Jasne że możesz, tylko przygotuj sobie wcześniej owe 149,16 za nośnik + koszty procesu sądowego który przegrasz.

Nie zapłaciłeś za nośnik, tylko za licencję na używanie OS.

Analogia kończy się w tym momencie, od kiedy korzystasz z owego, a nie z innego OS.