Brak połowy kanałów cyfrowych

Witam. Od ostatniego tematu trochę się zmieniło. Kupiłem tv z dekoderem mp4 w nadziei że pooglądam sobie tv cyfrową. I tu się zawiodłem. Na odbiorze cyfrowym jest tylko 6 kanałów a miało być 14.

Ostatnio u sąsiada było dokładanie 14 kanałów cyfrowych a teraz jest tylko 6 - tvp1, 2, tvp info, kultura i coś jeszcze z tvp. U mnie tak samo. Wg.mapy wprowadzania tv cyfrowej u mnie powinny być już wprowadzone mux 2 i 3 czyli 14 kanałów(Białystok) a odbieram tylko 6 kanałów. Wszystko zaczeło się od problemów z odbiorem tzn. obraz zaczął mrygać, miał opóżnienia, gasł itd. Następnego dnia pisało że nastąpiło jakieś kodowanie czy cos…następnego dnia spróbowałem nastroić tv jeszcze raz ale znowu nic z tego. Znowu tylko 6 nędznych programów. Wiecie o co może chodzić?? Czy kupiłem tv żeby sobie rok czy bóg wie ile poczekać??

pozdro

Te mapy planu cyfryzacji i pokrycia zasięgiem to w znacznej części ściema.

Nadajniki nadają z małą mocą i trzeba mieć mocne anteny i/lub idealne warunki aby faktycznie dobrze odbierać muxy.

Poczytaj sobie na http://przelaczenie.eu/ , tam sobie możesz sprawdzić z jaką siła faktycznie nadaje ten nadajnik z którego odbierasz sygnał.

Przeczytaj też sobie artykuł z linka “Jak?”.

Z tego co piszesz, to nie odbierasz MUX 2. Spróbuj w takim razie ręcznie nastawić telewizor na kanał 49 (698 MHz) - zobacz czy wykrywa tam sygnał itp.

Problemem są niskie moce niektórych nadajników, lub złe ustawienie anteny. W Białymstoku są dwa nadajniki:

MUX2 - Krynice - 63kW (Kanał 49)

MUX3 - Cieszyńska - 4kW (Kanał 38)

Jak widzisz MUX3 jest nadawany z relatywnie niewielką mocą, ale z twojego opisu wynika że akurat ten przekaz odbierasz. Problem masz z MUX2 który jest u ciebie nadawany z dużo większą mocą, ale usytuowany jest w zupełnie innym miejscu. Pozostaje ci walczyć z anteną.

Więcej znajdziesz tutaj: http://www.dipol.com.pl/dane_nadajnikow_tv_naziemnej_w_polsce_bib07.htm

Co do przyszłości to zwiększenie mocy części nadajników będzie możliwe dopiero po wyłączeniu telewizji analogowej. Co do ich lokalizacji to niestety ja też tego nie rozumiem, ten sam problem jest w Łodzi - technicznie nadawanie na ten sam obszar z różnych lokalizacji nie ma żadnego istotnego uzasadnienie. A jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

MUX 2, którego nie odbierasz, jest nadawany w Białymstoku z tak dużą mocą (63kw), że zamiast anteny wystarczy kawałek drutu, a nie antena ze wzmacniaczem. Coś nie tak musi być z anteną raczej… Na stronie i na forum Emitela, który jest odpowiedzialny za MUX-y nie ma informacji, że nadajnik został wyłączony:

http://www.emitel.pl/

http://forum.emitel.pl/

http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=29

Tam takich informacji nie znajdziesz (chyba że ktoś na forum się pożali że przesłało mu działać), informacje o konserwacjach nadajników podają tu: http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx

z tego co widze na tej mapie to powieniem odbierać wszytkie dostępne na tę chwilę programy. co to znaczy zeby ustawić tv na kanał 49? włączyć kanał nr 49 i tam włączyć wyszukiwanie?

Skoro na początku MUX2 działał, to w telewizorze musi być zaprogramowany prawidłowo.

Jeśli masz antenę “siatkową” ze wzmacniaczem, to spróbuj odłączyć zasilacz. I sprawdź, czy MUX2 się nie pojawi, chociaż na moment podczas odłączania zasilacza (MUX3 wtedy prawdopodobnie zniknie).