Brak polskich liter w openSUSE Gnome

Witam. Sorki za brak polskich liter, gdyz mam problem z wprowadzaniem polskich znakow w openSUSE 13.2 Gnome. System zainstalowany z LiveCD Gnome, instalacja rozpoczeta z polskim ustawieniem i polska klawiature. Po instalacji gdy okazalo sie, ze brak jest polskich ogonkow doinstalowalem te pakiety

linux:~ # zypper install bundle-lang-common-pl bundle-lang-gnome-pl myspell-pl_PL translation-update-pl

niby sa prawidlowe ustawienia

damian@linux:~> locale

LANG=pl_PL.UTF-8

LC_CTYPE=pl_PL.UTF-8

LC_NUMERIC="pl_PL.UTF-8"

LC_TIME="pl_PL.UTF-8"

LC_COLLATE="pl_PL.UTF-8"

LC_MONETARY="pl_PL.UTF-8"

LC_MESSAGES="pl_PL.UTF-8"

LC_PAPER="pl_PL.UTF-8"

LC_NAME="pl_PL.UTF-8"

LC_ADDRESS="pl_PL.UTF-8"

LC_TELEPHONE="pl_PL.UTF-8"

LC_MEASUREMENT="pl_PL.UTF-8"

LC_IDENTIFICATION="pl_PL.UTF-8"

LC_ALL=

ale nie mozna wprowadzac ich ani w terminalu ani tez w graficznych programach typu gedit.

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=" quiet lang=pl_PL splash=silent quiet showopts"

Nawet przeladowalem GRUBa2

linux:~ # grub2-install /dev/sda

linux:~ # grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

a i tak nic to nie pomoglo. Co ciekawe instalacja z LiveCD KDE nie stwarza takich problemow, gdyz od razu sa polskie litery.

 

W ustawieniach środowiska graficznego sprawdź. Język polski ma być na górze listy. Angielski możesz usunąć.

Dzięki za odpowiedź. Zanim ją przeczytałem to doinstalowałem bazowy sytem KDE

linux:~ # zypper install kdebase4-session

Po restarcie wybrałem KDE Plasma Workspace i tu w panelu Keyboard settings są do wybory klawiatury polska i angielska, która jest domyślna. Na niej brak polskich liter, po zmianie na pl są już polskie litery. Po przelogowaniu na Gnome znów brak polskich, w YaST > Keyboard Layout jest cały czas polski, po zatwierdzeniu nastąpiła Aktualizacja systemu i były polskie litery, a w Language podstawowy język polski. Restart logowanie w Gnome i znów brak polskich liter. Przelogowałem się na KDE i zmiana w panelu układu klawiatury na pl. Trochę to pochrzanione aby nie można było na stałe ustawić polskich liter. Może jest sposób aby konsolowo to skonfigurować?

Gnome ma swoje ustawienia klawiatury. Zmień tam też na polski i powinno działać. Jak nie, to pomoże nieśmiertelne.

setxkbmap pl

Jak uda Ci się rozwiązać problem, to prosiłbym o późniejsze poprawienie postów.

Ta komenda w Gnome jest skuteczna do kolejnego przelogowania lub restartu.

W KDE po zainstalowaniu pakietów:

linux:~ # zypper install bundle-lang-common-pl bundle-lang-kde-pl myspell-pl_PL translation-update-pl

linux:~ # zypper install kde4-l10n-pl kde4-l10n-pl-data

w Konfiguracji Desktopu > Preferred Languages dodałem Polski, w Keyboard settings > Układy klawiatur dodałem pl , przesuń w górę i zastosuj i od tej pory jest klawiatura z polskimi literami.

 

Jest jedno zastanawiające, że w trakcie instalacji czy to z LiveCD Gnome czy też LiveCD KDE w opcji ustawiania hasła dla administratora jest pole do przetestowania liter i polskie litery są tam prawidłowo wyświetlane, a po zainstalowaniu systemu nie ma domyślnie takich ustawień. W KDE już wiem jak to zrobić, w Gnome jest tymczasowe rozwiązanie poleceniem setxkbmap pl.

 

Wsadź ją zatem do autostartu :wink:

Czy wspominałem, że jest inaczej? :wink: Od biedy możesz te polecenie wrzucić /etc/rc.local lub jak pisano wyżej, wrzucić do programów startowych dla samego Gnome.

Zanim zacznę kombinować ze wstawkami ustawień do programów startowych, sprawdziłem z ciekawości jak wyświetlane są polskie litery w openSUSE 13.1 Gnome i tu o dziwo po instalacji z Live CD bez problemu są wyświetlane nasze litery. Właśnie piszę z tak zainstalowanego Suska 13.1 Gnome. Pierwsze to sprawdziłem czy w GRUB2 są jakieś inne wpisy

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=" quiet quiet liveinstall lang=pl_PL splash=silent quiet showopts"

czyli prawie to samo co w 13.2. Plik konfiguracyjny z 13.1 /etc/sysconfig/keyboard też jest taki sam jak w wersji wyżej. Co może być przyczyną, że w 13.1 są polskie litery a w 13.2 ich nie ma.

Ponadto na stronie SUSE są do pobrania obrazy ISO zawierające dodatkowe pakiety językowe

openSUSE-13.2-Addon-Lang-x86_64.iso

i tutaj niemiła niespodzianka - brak wsparcia dla j. polskiego.

Co może być przyczyną, że zainstalowany openSUSE 13.1 LiveCD Gnome prawidłowo wyświetla polskie litery a 13.2 ma problemy z ich wyświetlaniem? W których plikach konfiguracyjnych szukać tych ustawień?

Polskie litery w openSUSE Gnome 13.2 :

Przy instalacji wybrałem F2 > Language > English (US) > system zainstalował się w ang. wersji. Następnie All Settings > Keyboard > Input Sources > Input Sources (domyślnie był English (US)) > kliknięcie na ikonkę z plusem > Add an Input Source > na samym dole ikonka z trzema kropkami > kliknięcie jej wyświetli długą listę z dostępnymi językami > Polish > Polish > Add > w Input Sources były już dwie pozycje English (US) i Polish > po usunięciu angielskiej została tylko polska > i po restarcie są już na stałe polskie litery. Dodatkowo spolszczenie systemu poprzez instalację polskich pakietów, w ustawieniach Region i Language wybranie j. polskiego, podobnie w Yast w Language ustawienie j. polskiego wraz z układem klawiatury na j. podstawowy.