Brak polskich znaków w batchu

Witam,

Mam pewne problemy z wyświetlaniem polskich znaków w CMD (głownie w pliku wsadowym Windows (BATCH)). Kiedy w notatniku mam taki kod:

@echo off

echo ą

echo ć

echo ę

pause

i zapisuję jako plik z rozszerzeniem .bat, to go uruchamiam i zamiast polskich znaków wyświetlają się takie krzaczki:

756a723ceea3cff98dcd24c3677a7d.jpeg

Oczywiście w poleceniu pause i wyświetlaniu napisu Naciśnij dowolny klawisz, aby kontynuować są polskie znaki, ale przy poleceniu echo zamiast polskich znaków są takie oto krzaczki.

Jak wstukuję w wierszu poleceń polecenie np. echo ą to bezbłędnie wyświetla polski znak ą, a w przypadku pliku wsadowego echo pokazuję błędnie literę ą (zamiast ą wyświetla krzaczek).

Czy jest jakiś sposób, dzięki któremu w pliku wsadowym polecenie echo będzie poprawnie wyświetlać polskie znaki (np. w pliku wsadowym jest polecenie echo ą, to wtedy polecenie echo w batchu poprawnie wyświetla polski znak ą)?

PS. Jeżeli nie ten dział lub ten temat już był, to bardzo przepraszam.

Zmień kodowanie bata na windows 1250, to powinno pomóc ;D

Tylko jak to zrobić? W notatniku mam takie kodowania:

  • ANSI

  • Unicode

  • Unicode big endian

  • UTF-8

W Windows 98 zmieniało się jakąś cyfrę w AUTOEXEC.BAT. W XP odpowiednikiem tego pliku jest AUTOEXEC.NET w folderze System32. Zaraz zobaczę, jak tam ta sprawa wygląda.

Niestety nie widzę tam podobnego wpisu, jak w Windows 98.