Brak polskich znaków w latpopie


(Adek9999) #1

Witam! Otóż posiadam laptopa Fujitsu Siemens Amilo Xi 1546. Jest to laptop z niemiec, na nim wgrany był język rosyjski. Sformatowałem go, język polski został, ale brakuje polskich liter w wyświetlaniu (Ł,ć,ż,ź itp.). Jeśli pisze je to normalnie się pojawiają, ale np. w programach już pojawiają mi się jakieś dziwne znaki zamiast polskich liter.


(Maha) #2

A jaki system zainstalowałeś? I jaką wersję językową? Jesteś w Polsce? Używasz tylko polskiego do pisania?

 

W Win 7 robisz tak: przez np. Start otwierasz Panel sterowania - Zegar, język i region - Zmień klawiatury lub inne metody wprowadzania danych albo po prostu wpisujesz Region i język - Lokalizacja - wybierasz Polska. W zakładce Administracyjne klikasz Zmień ustawienia regionalne systemu i wybierasz Polski (Polska). Restartujesz system.

 

Możesz też potem w Formaty zmienić na Polski (Polska) , a w Klawiatury i języki - Zmień klawiatury zostawiasz tylko Polski (Programisty), żeby Ci się potem przypadkiem klawiatura nie przełączała. Chyba, że używasz jeszcze innych języków, ale np. w alfabecie polskim są praktycznie wszystkie znaki z alfabetu angielskiego, więc wystarczy tylko klawiatura polska.


(Adek9999) #3

Tyle, że instalowałem Windows XP.


(Maha) #4

A gdzie to niby podałeś? Jasnowidzenie nie jest jeszcze zbyt popularne.

 

http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-vista/change-the-country-or-region-setting

 

http://qwertytutorials.com/software_tutorials/windows_xp/change_regional_xp.php

 

http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-xp/help/setup/set-up-multiple-languages-windows-xp

 

XP i 7 to nadal Windows, więc wierzę, że pogłówkujesz i złożysz wszystkie podane informacje w działającą całość :slight_smile:


(Adek9999) #5

Ez. Sprawa wygląda tak, zastosowałem się do tego co napisałeś. Język jest wszęddzie ustawiony na Polski, nic to nie zmieniło niestety, w programach nadal zamiast ą jest np. 3 u góry.


(Madzialenka Slowinska) #6

Może klawiatura zmienia sobie język po kombinacji jakiś klawiszy.?


(Adek9999) #7

Powtarzam tu nie chodzi o klawiaturę, a o sam system. Klawiatura pisze normalnie Polskie znakie, ale już w programach które instaluje nie występują polskie znaki zamiast ł 3 mała u góry. itp itd.


(Bogdan_G) #8

@Nexs - jakaś aplikacja korzysta w tym przypadku ze skrótu klawiszowego Alt + a. Szukaj w opcjach aplikacji, których używasz.