Brak przycisku "opcja" w narzędziach dyskowych


(Mcsmiller1) #1

Witam. Mam pewien problem , otóż wygląda to tak: http://scr.hu/8mcv/y0746. Przycisku opcja nie da się nacisnąć, ani kompletnie nic zrobić. Wiedziałby ktoś jak to naprawić bo akurat chcę użyć tego przycisku, aby zmienić format partycji.

Pozdrawiam


(Toxic_one) #2

Tak nie zmienisz formatu partycji systemowej,  Przycisk opcja jest dostępny jak uruchomisz narzędzia dyskowe z recovery. (zaraz po uruchomieniu komputera jest gong, bo gongu odrazu wciskasz lewy ALT i pojawią się 2 dyski do wyboru, systemowy i recovery, strzałkami zmieniasz zaznaczenie dysków i enterem zatwierdzasz, można użyć też gładzika/myszki. Z tym że zaznaczam iż zmiana formatu partycji, wiąże się z jej sformatowaniem, czyli usuwa wszystkie pliki oraz system)

 

Natomiast jak chcesz zmienić format innej partycji. To zaznacz ją w kolumnie po lewej-> Zakładka wymaż. I tam masz okienko format, tam ustawiasz wybrany przez siebie format, pod spodem masz okienko nazwa, wpisujesz tam nową nazwę partycji i klikasz wymaż. Tak jest w osx do Yosemite. w El Capitan podobnie zaznaczasz partycję w kolumnie po lewej. u góry wchodzisz w zakładkę wymaż, wyskakuje okienko z wyborem formatu i nazwy partycji.