Brak reakcji po włączeniu laptopa z Vistą

Nie wiedziałem gdzie ten temat umieścić. Godzinę temu, w trakcie użytkowania HP Pavilion dv9690ew (prawie 5 letni), nagle wygasł ekran. Żadne operacje, np. reset, nie były możliwe, więc laptopa wyłączyłem przez dłuższe trzymanie wyłącznika. Niestety, ale laptop nie chce się ponownie włączyć. Zapalają się diody, w tym ładowania baterii, przez chwilę dioda pracy dysku, po naciśnięciu wysuwa się napęd i na tym koniec. Czarny, martwy ekran, diody świecą ale te dotykowe nie reagują (np. dźwięk). Wielokrotnie ponawiałem włączenie z przytrzymaniem klawiszy funkcyjnych z nadzieją na tryb awaryjny lub BIOS, ostatnia próba z płytą systemu w napędzie, też nie dała żadnych rezultatów. Czarno widzę ten problem (brak komunikatów, trybu awaryjnego) i mam złe myśli o HD. Raczej ta awaria nie ma nic wspólnego z OS Vista. Nie liczę na pomoc, bo nie mam dostępu do systemu laptopa, raczej na diagnostykę od tych co doznali podobnej awarii. Nie chcę być ściemniany w serwisie.

Raczej jest to awaria sprzętowa, ale co mogło konkretnie paść, tego można się dowiedzieć jedynie podczas “fizycznej” diagnostyki “z miernikiem w łapach”. Raczej pisanie o “podobnych awariach” nic tu Tobie nie da, ponieważ to może być tak i drobnostka (przepalenie jakiegoś tranzystorka od zasilania jakiejś części bebechów lub “urwanie się” ścieżki, czy zwarcie przez coś co się zaczęło przemieszczać wewnątrz) jak i coś znacznie poważniejszego (od padu procka po awarie ściśle powiązane z chipsetem płyty głównej lub grafiką).

Z drugiej strony częstą awarią występującą w lapkach (i mającą w sumie “identyczne” objawy), jest problem z “odklejającym się” gpu. Najczęściej z tym problemem, kojarzone są lapki z grafiką nvidii (nie pamiętam z jakiej serii grafika, ale obiło mi się o oczy te “dv” w nazwie, choć nie wiem z czym konkretnie). Poza tym sam mam lapka, który padł -teraz leży i czeka ;)- i ma podobne symptomy, tzn. nie uruchamia się, tylko miga wszystkimi diodami, nawet tą przy zasilaczu (tylko że u mnie jest to Amilo PI 2530 z grafiką ATI Radeon x2300hd). Tylko że u mnie były symptomy dogorywania przez jakiś rok i ostatnim co zrobił było kompletne wyłączenie, jakby prąd odcięto.

To problem sprzętowy, wiec przenoszę.

no cóż mam złą wiadomość twój laptop należy do dwóch wadliwych serii jednocześnie.

Po pierwsze posiada kartę graficzną NVIDIA GeForce Go 8600M GS która posiada wadę fabrychną z racji stosowanej cyny bezołowiowej, Przez co chipset się odkleja. Dodatkowo jest to seria Pavilion, która ma podobny problem tylko, że z mostkiem północnym. Prawie na pewno jest to jedna z tych dwóch rzeczy, naprawa nie jest tania, ale na pewno tańsza niż nowy laptop. Proponuje oddać do dobrego serwisu i domagaj się gwarancji przynajmniej na 3 miesiące. Bo inaczej tylko przygrzeją nieco oba układy, laptop ruszy, ale nie na długo.