Brak reakcji po włączeniu laptopa z Vistą

(czaprak) #1

Nie wiedziałem gdzie ten temat umieścić. Godzinę temu, w trakcie użytkowania HP Pavilion dv9690ew (prawie 5 letni), nagle wygasł ekran. Żadne operacje, np. reset, nie były możliwe, więc laptopa wyłączyłem przez dłuższe trzymanie wyłącznika. Niestety, ale laptop nie chce się ponownie włączyć. Zapalają się diody, w tym ładowania baterii, przez chwilę dioda pracy dysku, po naciśnięciu wysuwa się napęd i na tym koniec. Czarny, martwy ekran, diody świecą ale te dotykowe nie reagują (np. dźwięk). Wielokrotnie ponawiałem włączenie z przytrzymaniem klawiszy funkcyjnych z nadzieją na tryb awaryjny lub BIOS, ostatnia próba z płytą systemu w napędzie, też nie dała żadnych rezultatów. Czarno widzę ten problem (brak komunikatów, trybu awaryjnego) i mam złe myśli o HD. Raczej ta awaria nie ma nic wspólnego z OS Vista. Nie liczę na pomoc, bo nie mam dostępu do systemu laptopa, raczej na diagnostykę od tych co doznali podobnej awarii. Nie chcę być ściemniany w serwisie.

(manieKMP) #2

Raczej jest to awaria sprzętowa, ale co mogło konkretnie paść, tego można się dowiedzieć jedynie podczas "fizycznej" diagnostyki "z miernikiem w łapach". Raczej pisanie o "podobnych awariach" nic tu Tobie nie da, ponieważ to może być tak i drobnostka (przepalenie jakiegoś tranzystorka od zasilania jakiejś części bebechów lub "urwanie się" ścieżki, czy zwarcie przez coś co się zaczęło przemieszczać wewnątrz) jak i coś znacznie poważniejszego (od padu procka po awarie ściśle powiązane z chipsetem płyty głównej lub grafiką).

Z drugiej strony częstą awarią występującą w lapkach (i mającą w sumie "identyczne" objawy), jest problem z "odklejającym się" gpu. Najczęściej z tym problemem, kojarzone są lapki z grafiką nvidii (nie pamiętam z jakiej serii grafika, ale obiło mi się o oczy te "dv" w nazwie, choć nie wiem z czym konkretnie). Poza tym sam mam lapka, który padł -teraz leży i czeka :wink:- i ma podobne symptomy, tzn. nie uruchamia się, tylko miga wszystkimi diodami, nawet tą przy zasilaczu (tylko że u mnie jest to Amilo PI 2530 z grafiką ATI Radeon x2300hd). Tylko że u mnie były symptomy dogorywania przez jakiś rok i ostatnim co zrobił było kompletne wyłączenie, jakby prąd odcięto.

To problem sprzętowy, wiec przenoszę.

(Tobiasz01) #4

no cóż mam złą wiadomość twój laptop należy do dwóch wadliwych serii jednocześnie.

Po pierwsze posiada kartę graficzną NVIDIA GeForce Go 8600M GS która posiada wadę fabrychną z racji stosowanej cyny bezołowiowej, Przez co chipset się odkleja. Dodatkowo jest to seria Pavilion, która ma podobny problem tylko, że z mostkiem północnym. Prawie na pewno jest to jedna z tych dwóch rzeczy, naprawa nie jest tania, ale na pewno tańsza niż nowy laptop. Proponuje oddać do dobrego serwisu i domagaj się gwarancji przynajmniej na 3 miesiące. Bo inaczej tylko przygrzeją nieco oba układy, laptop ruszy, ale nie na długo.