Brak sieci 5 GHz w dualu

Witam, zakupiłem router dualband tp link wdr 4300, który nadaje w dwóch częstotliwościach 2,4 i 5 GHz. W ustawieniach routera wszystko włączone, widoczne itp. Laptop widzi sieć tylko 2,4 GHz, 5 nie widzi. Laptop to Acer 7750, a karta sieciowa broadcom ‘n’ także powinna widzieć tą sieć. Macie jakieś pomysły dlaczego nie widzi?

A czy karty w laptopach są przystosowane do pracy w 5GHz?

Na podstawie tego co znalazłem w internecie, tak, choć tych danych jest mało

kapsmik, wyedytuj swojego posta i uzupełnij go o polskie znaki.

Podaj modele kart sieciowych jakie w tym sprzęcie siedzą.

WLAN Broadcom 802.11n, LAN Qualcomm Atheros AR8151

WLAN Broadcom 802.11n - to trochę mało. Konkretny model bardzo ułatwiłby sprawę.

Atheros AR8151 - to nie ma prawa widzieć żadnej sieci wi-fi, bo to nie jest karta wi-fi.

W/g spec producenta karta tego laptopa obsługuje: b, g, n

 

A WiFi 5GHz to a,n,h

 

to “n” - syfek marketingowy, bo jak piszą, w teorii i fizycznie ma możliwość pracy 5GHz a praktyce 2.4GHz bo są problemy z mocą nadajnika (może ma blokadę w UE ?).

 

A tak w praktyce, ustaw w konfigu urządzeń “US”, będzie więcej kanałów i większa moc nadajnika.

 

 

Podziękowania dla UE za wspaniałe przpisy !

nie mogę znaleźć w menadżerze dokładniejszych danych co do modelu. Zmieniłem na US

Tu chyba trzeba by jakiś program do identyfikacji sprzętu bo Acer wsadzał do tych laptopów 3 różne karty WiFi

 

 


w/g zapisów instalatora WLAN Broadcom powinno obsługiwać 5GHz

 

Powinieneś mieć w wyborze rodzaju pracy tryb z literką “a”, “n”

 

 

 

p.s - Jedna sprawa, zasadniczo w laptopach jeśli mają 2.4 i 5GHz są 2 anteny. W związku z bezpieczeństwem i ble ble… Może pracować tylko 1. Ciekawe czy jest możliwość wyboru maualnego, a może jakiś soft wybiera ? Bo od tego zależy czy wejdzie w tryb 5GHz.

 

Jak zaczną spadać u Ciebie w okolicy samoloty albo podjedzie czarna limuzyna to na 100% będziesz wiedział, że 5GHz już działa :wink:

Everest także nie widzi nic więcej o karcie WLAN. Próbowałem trybu a, n oraz mixed an ale bez skutków. Nigdzie w ustawieniach karty nie widziałem możliwości wyboru częstotliwości

heh, odpaliłem Acera 7736G (taki 5 letni), w Menadżer ma Intel WiFi… a tam zakładkę Zaawansowane i jest sporo ustawień dla pracy nadajnika.

 

Jest tam Wireless Mode i można wymusić pracę w trybie “a” czyli 5GHz, ale domyślnie jest tak ustawione, że on użyje tego trybu w przypadku braku 2.4

 

Dla ciekawści odpaliłem HwInfo i ładnie podał jakie wifi jest zainstalowane.

Twoja karta to Atheros AR5B97 i z tego co czytalem o własciwościach to brak w niej obsługi 5 ghz.

Dzięki za program, model karty to Broadcom bcm 43227. Atheros to karta LAN, nie zrozumiałem posta Areha i podałem obie karty sieciowe z laptopa

w/g tego wykazu: https://wikidevi.com/wiki/Wireless_adapters/Chipset_table

 

Chip Broadcom bcm 43227 fizycznie ma 5GHz.

 

Tu podają jak sprawdzić obsługę, bo może jakiś nadgorliwy wykastrował stery.

http://www.eightforums.com/network-sharing/36367-windows-8-1-cannot-see-5ghz-wifi-networks.html

prześledziłem temat, także poszedłem w kierunku sterowników, natknąłem się na taki README http://www.broadcom.com/docs/linux_sta/README.txt trochę niżej jest lista podobnych modeli i na podstawie tego moja kart ma tylko 2,4 GHz

Na lepiej sprawdzić sobie jaki mamy sprzęt i uzyskać dokładne informacje przez program aida 32/64

sprzęt sprawdziłem za pomocą hwinfo, ale takich szczegółów jak częstotliwość w jakich pracuje nie ma. Warto wymieniać kartę sieciową, aby wykorzystać możliwości dwuzakresowego routera, czy w domowej sieci nie wykorzystam tego?