Brak sieci, nie znaleziono sieci wi-fi

Witam. Moja matula zgłosiła mi ostatnio, że ma problem z Internetem. Zerknęłam, faktycznie - w domu są dostępne dwie sieci Livebox i Multiplay. O ile z tą pierwszą laptop łączy się sporadycznie, to tej drugiej wcale nie wyszukuje (z obiema sieciami telefony łączą się bez problemu). Sprawdziłam sterownik sieci i jest uaktualniony do najnowszej wersji, nie można przywrócić poprzedniej. Próbowałam odłączyć kartę sieciową i podłączyć z powrotem (przez menedżer urządzeń), nie działa nadal. Przywróciłam laptop do ustawień fabrycznych z usunięciem wszystkich danych, ale nadal zero sieci. O ile wcześniej widział Liveboxa, to teraz właściwie nie wyszukuje żadnej. Obok sieci na pasku wyświetla się biały krzyżyk w czerwonym kółku. Czy to możliwe, że kartę sieciową trafił szlag? Mama ma laptopa +/- 4 lata, używała go tylko do rozmów na Skype, Facebooka i oglądania sobie jakichś filmów online. Poniżej podaję parametry laptopa i karty sieciowej (nie wiem, co wam się może przydać, bo ja to jestem laik, więc piszę wszystko):
Windows 10 Home,
Wersja: 1803
Kompilacja systemu operacyjnego: 17134.345,

Specyfikacja urzadzenia:
Procesor: Intel® Celeron ® CPU N2840 @ 2.16GHz 2.16GHz
Zainstalowana pamięć RAM: 4,00GB
Typ systemu: 64-bitowy system operacyjny, procesor x64

Karta sieciowa:
Ralink RT3290 802.11.bgn Wi-Fi adapter, wersja sterownika 5.0.57.0 (dodam, że stan urządzenia ma wpisane jako urządzenie działa poprawnie).
Proszę o pomoc, jeżeli potrzebujecie czegoś jeszcze - dajcie znać, tylko miejcie proszę na względzie, że jestem babą, a na dodatek średnio ogarniętą w naprawianiu. Czegokolwiek. Pozdrowionka i czekam na jakąkolwiek pomoc z waszej strony, będę wdzięczna

Tak, to możliwe :slight_smile: ale takie sytuacje wymagają dokładnego sprawdzenia :). A zawsze był na nim W10? Ostatnio miałem przypadek własnie z padniętą kartą WiFi…

Tak właściwie, to nie mam pojęcia. Podejrzewam, że moja mama też nie wie. Nie bywam u niej za często, więc nie widziałam czy nie była to aktualizacja do W10. Można to jakoś sprawdzić? Chociaż, wydaje mi się, że zawsze był to W10.

Można sprawdzić, ale szkoda na to czasu skoro wcześniej działało ;). Trzeba zdiagnozować problem, jeśli nie czujesz się na siłach z tym walczyć to może lepiej udać się z laptopem do kogoś biegłego.

Dasz radę odpalić np z pendrive’a jakiś obraz Live innego systemu - linuxa? Np Slax? I tam sprawdzić czy działa karta wifi w ogóle?

To daje szanse stwierdzić czy karta fizycznie działa czy nie i pozwoli na dalsze kroki.

W ustawieniach routera niewidocznej sieci spróbuj zmienić kanał nadawania Wi-Fi. Zakres to 1-13 i być może ustawiony jest domyślny, więc jakikolwiek by był: zmień go na inny.

Dziś z czymś takim walczyłem. Dwie sieci bezprzewodowe i lipa. Wyłączyłem całkowicie jedną z sieci, następnie odinstalowałem sterownik od karty sieciowej a następnie restart systemu. Sterownk zaisntalował się automatycznie, Na ekranie logowania wpisałem hasło do działającej sieci a po nieruchomieniu systemu gdy miałem już dostęp do netu przełączyłem się na drugą sieći po wpisaniu hasła działają obie. Bez żadnych kombinacji typu “jaki system, jaka karta itd.”
Pozdrawiam wszystkich" fahofcuf".

napisał miSZCZ…

Nie mam niestety żadnego pendriva, telefon mi raczej nie posłuży za pamięć przenośną.

Nie pozdrawiam, bo nie rozwiązuje to mojego problemu. Na W10 nie ma możliwości odinstalowania tego sterownika (no chyba, że masz jakiś soft do tego) ani samej karty też się nie da, więc lipa x2. Podaj inną opcję miszczu.

Been there, done that. Nie działa.

Kup, 10-20zł mały pendrive wystarczy i sprawdzisz :wink: ech mam ich “tonę” ale przez forum nie przecisnę :slight_smile:

W przyszłym tygodniu będę znowu u mamy, więc myślę, że się uda zrobić to, co chciałam. Mam nadzieję, że będziesz tu jeszcze (bardzo ubolewam, że nie ma na klawiaturze przycisku "ciśnij pendrivem przez pół Polski). W każdym razie dzięki za chęci :blush:

Dobre :smiley: