Brak stanu"System" na partycji

Witam,

http://i.imgur.com/J3DguvM.png

Mam problem, ponieważ chciałem zrobić format dysku D i wyskakuje error, że nie można sformatować partycji systemowej. Instalując po raz 1 W8 dałem partycję tylko 39GB (po Linuksie). Tydzień temu postanowiłem zrobić nową partycję na ponad 200GB oraz od nowa postawiłem W8. Teraz chciałem sformatować tą partycję ze starą ósemką, i zpstawić aktualną, lecz jest to nie możliwe. Na screenie widać, że C: nie ma stanu “System” oraz Aktywna". Czy ktoś ma pojęcie co mógłbym zrobić?

Pozdrawiam

nvm666 ,

Proszę zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Popraw temat według regulaminu.

Jak już to zrobisz i temat nie poleci do śmietnika, to podaj zrzut ekranu z zarządzania dyskami.

Użyj GParted, usuń “D”, potem utwórz ją na nowo, sformatuj, lub po usunięciu przyłącz obszar nieprzydzielony do “C”.

P.S. Jednak "D"oznaczona jako systemowa, może zawierać pliki systemowe i po tej operacji system może się nie uruchomić i potrzebna będzie reinstalacja. O ile dobrze zrozumiałem, teraz system jest na “C”.

Partycja jest oznaczona jako systemowa ponieważ są niej pliki rozruchowe (do bootowania). To że nie masz oznaczonej w ten sposób partycji zawierającej system to nic złego.

Żeby odblokować możliwość formatowania czy skasowania tej “systemowej” partycji musisz :

  • pobrać EasyBCD (Free)

  • Po instalacji i uruchomieniu wejdź do BCD Backup/Naprawa

  • Zaznacz “Zmień napęd startowy” a potem kliknij w “Wybierz akcję”

  • Wskaż odpowiednią literkę (partycja na której masz teraz system) i zatwierdź

  • Restart

  • Jeżeli wszystko śmiga , odpal zarządzanie dyskami i już nic nie powinno przeszkadzać w wykasowaniu starej systemowej partycji.

Podałem ma początku pierwszego postu.

Tak, aktualnie używany system jest na “C”, stary na “D” (dawniej “C”).

Dodane 02.05.2013 (Cz) 19:59

Dzięki wielkie, działa :slight_smile: Można zamknąć temat. Dziękuje wszystkim za chęć pomocy.

Pozdrawiam