Brak switchable graphic Radeon HD 7470M

Witam. Mam Asusa X53 i Intel B960 procesor z Sandy Bridge. No i mój problem polega na tym, że nie mam opcji jak kliknę prawym przyciskiem na pulpicie “switchable graphic”, żeby zmieć na Radeona HD 7470M. Czego może być to wina? Mam tylko panel Catalyst i to w zasadzie wszystko. Proszę o pomoc… pilne.’

Dodam, że wszystkie sterowniki ma zainstalowane razem z systemem.

Hej,

:arrow: A karta Radeon’a jest widoczna w menadżerze urządzeń w gałęzi karty graficzne?

:arrow: Ściągnij program GPU-Z, uruchom i sprawdź, czy w polu kombi na dole po lewej stronie istnieje możliwość wyboru innej karty niż ta domyślna.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Właśnie tylko ten Radeon jest widoczny w menadżerze ale komputer pracuje tak cicho i zimno jakby była włączona ta zintegrowana… Nie mam dziś jak tego sprawdzić bo nie mam dostępu do laptopa. Jutro to zrobię. Ale jeżeli są jakieś pomysły to bardzo chętnie je przeczytam. Komputer został zdjęty z wystawy z salonu. Możliwe jest, że oni w salonie czegoś nie doinstalowali?

Hej,

To są tylko przypuszczenia. Sprawdź to w programie GPU-Z oraz we właściwościach Ekranu, które też pokazują, która z kart jest kartą domyślną, któa renderuje obraz na monitorze.

Mało prawdopodobne. W większości przypadków laptopy posiadają system preinstalowany, czyli użytkownik po uruchomieniu praktycznie finalizuje instalację systemu. Po niej automatycznie uruchamiany jest skrypt, który instaluje sterowniki i dodatkowe programy producenta. Jeśli więc coś miało się stać w sklepie, to bardziej bym obstawiał na odinstalowanie czegoś, zamiast na brak instalacji. Ewentualnie spróbuj sterowniki zainstalować jeszcze raz. Na pewno w laptopie jest jakaś aplikacja Asus’a, która to umożliwia.

Pozdrawiam,

Dimatheus

To jak nie brak sterowników to co może być przyczyną tego?

Hej,

Nie, wcale nie napisałem, że to nie może być brak sterowników. Jak najbardziej może to być przyczyną - tyle że raczej zostały one oryginalnie zainstalowane, a później po prostu mógł je ktoś usunąć. Dlatego pisałem w poprzednim poście o tym, by uruchomić aplikację Asus’a, która powinna znajdować się gdzieś w programach, a która wydobywa z ukrytej partycji sterowniki i dokonuje ich ponownej instalacji.

Ewentualnie sprawdź też BIOS - może jest w nim opcja, która powoduje wyłączenie zintegrowanej karty graficznej Intel’a.

Pozdrawiam,

Dimatheus

W Biosie brak jest opcji aktywacji karty. W GPU-Z nie ma zintegrowanej na liscie nawet.

Hej,

Wiesz, pierwsze i najważniejsze, o co nie zapytałem na początku. Jaki dokładnie to model - X53 to cała rodzina laptopów, które mogą być wyposażone w karty Intela, ATI, jak i GeForce’a - rozstrzał jest więc dość spory.

Tutaj też jedno wyjaśnienie. To, że posiadasz procesor, który wyposażony jest w zintegrowany układ graficzny Intel HD, wcale nie oznacza, że komputer ma możliwość, by z niego skorzystać. Do procesora musi być dobrana odpowiednia płyta główna i chipset. Może więc się okazać, że jedyną kartą w tym laptopie jest karta Radeon’a.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Sprawa wygląda tak. Znalazłem linka do strony AMD:

http://www.amd.com/pl/products/technologies/switchable-graphics/Pages/switchable-graphics.aspx

I z tego wynika, że jeszcze nie wspierają tej karty graficznej w sterowniku. Poza tym próbowałem zainstalować sterownik ze strony Intela. Z informacji w instalatorze jest napisane “Intel Pentium B900 Series” więc jasne jest, że wspiera ten sterownik B960. Jednak na końcu instalacji pokazał mi się monit, że mam “niepoprawną konfigurację sprzętową” czy coś takiego… więc walka trwa.

Poza tym na stronie producenta jest informacja o dwóch kartach graficznych:

http://www.asus.com/Notebooks/Versatile_Performance/X54HR/

Chyba jednak będzie jak z tym HP w poście na końcu:

http://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-Display-and-Video/cannot-install-newest-driver-for-Intel-HD-gfx/td-p/1246301

Hej,

Szczerze mówiąc raczej wątpię w to, że wypuścili produkt, do którego nie działają sterowniki.

Oczywiście, że wspiera, bo procesor posiada wbudowany układ graficzny. Ale jeśli procesor nie jest umieszczony na odpowiedniej płycie głównej, to i tak nie wykorzysta możliwości układu; ba, sam układ nie będzie dla systemu widoczny.

Pewnie mowa właśnie o nieodpowiedniej płycie i chipset’cie.

Tak, mowa jest o dwóch, ale alternatywnych: pisze że albo Intel HD, albo Radeon - tam jest operator “or” a nie “and”. :slight_smile: A po drugie na początku w poście piszesz, że posiadasz Asus’a z serii X53, a link podajesz do serii X54 - to o którym w końcu piszemy? :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Oczywiście o X54. Mniejsza o to, ważne, że jest Radeon 7470M oraz Intel HD i nie mam jak wybrać pomiędzy nimi. A próbowałem oczywiście wszystkiego dziś i nic.

Hej,

Oki, czyli rozumiem, że dokładny model laptopa to Asus X54HR?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tak. W konfiguracji Intel B960, Radeon HD 7470M i 2GB RAM, 320GB twardziel.

Hej,

Skoro tak, to pisałem już wcześniej - ten model nie ma podwójnej karty graficznej. Zajrzyj jeszcze raz do zakładki specyfikacja, w linku który sam podałeś. Jasno pisze, że karta graficzna to AMD Radeon® HD 7470M with 1GB DDR3 VRAM. Nie ma informacji o drugiej karcie Intel’a HD. Zresztą to samo da się zobaczyć po sterownikach - jest tylko jeden sterownik VGG - przeznaczony właśnie do kary Radeon’a.

W samym zaś opisie możemy przeczytać: “Pentium™ B940/B950 processor and Intel® HD Graphics 3000 or AMD Radeon HD 7470M GPUs and up to 4GB DDR3 video memory…” Zwróć uwagę, że napisano, że laptop wyposażony jest w kartę Intela bądź Radeon’a - nie we dwie jednocześnie. Trudno więc szukać możliwości przełączania karty bądź instalowania sterowników do karty, której fizycznie nie ma w komputerze. Koniec!

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zgadza się. Ale jak to jest, że do Asusa K53S w opisie na stronie producenta jest tylko nVidia a działa zintegrowany układ i da się go normalnie aktywować? Cała Twoja teoria się sypie.

Hej,

Wszystko zależy od tego jaki dokładnie to model - a jest ich kilka. A dodatkowo każdy z laptopów może występować w kilku konfiguracjach. Na przykład wspomniany przez Ciebie Asus X54HR może występować konfiguracji: SX018, SX018-Z2, SX029. I konfiguracje te mogą się od siebie różnić. Aczkolwiek przejrzałem wiele stronek dotyczących Asus X54HR i nigdzie nie znalazłem informacji sugerującej, że w laptopie są aktywne dwie karty graficzne.

To zaś, że na jakimś kompie się udało uruchomić kartę zintegrowaną można porównać do odblokowywania zablokowanych rdzeni w procesorze - niekiedy, w bardzo sprzyjających warunkach się to udaje; w innych zaś nie. A w Twoim przypadku skoro karta nie jest widoczna w menadżerze, nie jest wyłączona w BIOS’ie i nie da się do niej zainstalować sterowników może świadczyć o jednym. Ale nie będę się już powtarzał. :wink:

Pozdrawiam,

Dimatheus

No ale może się powtórzę. W specyfikacji na stronie do modelu K53S nie ma, że jest możliwość działania na 2 kartach a działa. Bardziej mi się wydaje, że jest to kwestia wspierania przez sterownik karty dedykowanej opcji przełączania kart niż jakiejś blokady. Będę czekać na updaty od ATI o zobaczę czy to coś da. Dzięki za zainteresowanie.

Hej,

Ale to też nie jest jeden model - wśród K53S wyróżniamy kilka serii - C, D, J, M i V; a dodatkowo każdy z nich może być sprzedawany w nieco innych konfiguracjach.

Pamiętaj tylko o tym, że karty dedykowane Radeon’a w połączeniu z kartami zintegrowanymi Intela nie przełączają się pomiędzy sobą automatycznie, tak jak ma to miejsce w przypadku technologii nVidia Optimus. Tutaj jest to wymuszone uruchomieniem konfingu i manualnym przyciśnięciem zmiany karty graficznej.

Nie, to nie jest blokada. Chodzi o konfigurację sprzętową - do korzystania z karty zintegrowanej w tym procesorze potrzebne są oprócz samego procesora: odpowiedni chipset i płyta główna. Jednego z tych elementów w tej konstrukcji po prostu brak, przez co w ogóle nie widać karty zintegrowanej Intel’a.

Też będę czekał na informację, czy faktycznie aktualizacja pozwoliła na uruchomienie karty zintegrowanej.

Pozdrawiam,

Dimatheus