Brak sygnału po podłączeniu grafiki Palit 9400GT

Moja znajoma dysponująca dość leciwym komputerem z którego korzystała używając zintegrowanej karty graficznej zakupiła nową kartę graficzną Palit (Nvidia) 9400GT Super.

Niestety, po jej zainstalowaniu monitor w ogóle jej nie “widzi”. Podłączenie monitora do gniazda karty zintegrowanej powoduje normalne wyświetlanie obrazu jednak podłączenie go do gniazda (zarówno VGA jak i DVI) zamontowanej karty powoduje, że monitor pozostaje w trybie czuwania tak samo jak przy całkowitym braku sygnału.

Chcąc pomóc wykonałem do tej pory następujące działania, które jednak nie dały żadnego efektu:

:arrow: Przestawiłem w BIOSie wybór karty graficznej przy botowaniu systemu (był wymuszony wybór karty zintegrowanej i zmieniłem to na pierwszeństwo karty PCI)

:arrow: Upewniłem się czy karta jest dobrze osadzona w gnieździe.

:arrow: Sprawdziłem kartę na innym komputerze - karta jest sprawna

:arrow: Podłączyłem jej monitor do mojego komputera - monitor działa normalnie zarówno przez gniazdo VGA jak i DVI

Jedynej rzeczy, której nie mogę zrobić to podłączenie tej karty do mojego komputera gdyż moja płyta nie obsługuje kart PCI-E

Czy komuś z szanownych userów przychodzi do głowy jeszcze jakiś pomysł na uruchomienie tej karty?

Przyznam, że brak mi już pomysłów a monitor dalej nie “widzi” tej karty?

Czyżby usterka płyty lub gniazda?

Dodam, że przy uruchamianiu komputera BIOS nie generuje żadnych dźwięków sugerujących awarię.

Dane komputera:

Płyta główna: ASUS P5GZMX

1GB RAM

Windows XP Home SP3

Dodatkowe zasilanie podłączone? Możliwe, że zasilacz nie wyrabia

Ta karta nie potrzebuje dodatkowego zasilania.

Może aktualizacja biosu?

Ta karta nie wymaga dodatkowego zasilania.

Zastanawiałem się nad tym ale miałoby to sens gdyby obecny BIOS nie posiadał opcji wyboru grafiki przy botowaniu. Tak jednak nie jest :frowning:

niestety na rynku jest wiele wadliwych kart na tym chipsecie i nie tylko na tym, reklamacja, prawdopodobieństwo uszkodzenia slotu pci-e jest relatywnie b. niskie.

technik_elektro , Ale tak jak napisałem w pierwszym poście zainstalowałem tę kartę na komputerze kolegi i “odpaliła” bez problemu tak więc karta nie jest uszkodzona.

To w takim razie pożycz od kogoś dowolną kartę na PCI-E, wykluczysz albo potwierdzisz uszkodzenie portu.

Jaki monitor?

Ja bym zainstalował sterowniki (po przełączeniu na wbudowaną, ale z nową kartą wsadzoną w slot) a potem ustawił rozdzielczość i odświeżanie w panelu kontrolnym NV.

niestety nie doczytałem a zatem slot może być uszkodzony,ale zanim co musisz zresetować cmos (spotkałem się z takimi przypadkami, że dopiero ro resecie karty wstawały), alternatywnie wskazanym jest też zamontowanie losowej innej karty pci-e.

I wszystko jasne [-X .

______________________________________________________________________________________

Może twoja płyta główna ma stare gniazdo PCI i nie obsługuje nowszych albo jest zabrudzone wejście.

P.S. Nawet na stronie asusa nie ma tej płyty…

Zaraz to zrobię, może rzeczywiście to coś da :slight_smile:

Też nie najnowszy: LG Flatron L1710B

Serion , Możesz rozwinąć swoją myśl?

Przecież wyraźnie napisałem, że kartę z którą są problemy testowałem na komputerze kolegi i działała bez problemu a moja uwaga dotyczyła tylko tego, że gdyby ponownie trzeba było podłączyć ją do innego komputera to nie mogę tego zrobić na swoim komputerze bo płyta nie obsługuje kart PCI ale przecież karta ta nie ma być docelowo zainstalowana na moim komputerze więc nie rozumiem co miałeś na myśli.

To w czym problem, jak ma nie być u ciebie to poco piszesz ze Tobie nie działa??

autor postu pisze w imieniu koleżanki, on jako osoba, która podjęła się modernizacji chce rozwiązać problem nie swój a koleżanki.

Serion , Dziękuję za szczere chęci ale najwyraźniej nie zrozumiałeś dobrze mojego pierwszego posta. Karta ma być zainstalowana na komputerze mojej znajomej a nie na moim. Chcąc jej pomóc wykonałem kilka czynności, które opisałem w pierwszym poście. Dodatkowo zaznaczyłem, że przetestowanie tej karty (gdyby taka była porada) na moim komputerze nie jest możliwe. Zrobiłem to jednak już wcześniej na innym komputerze.

Mam nadzieję, że teraz już wszystko jasne :slight_smile: i nie wracajmy już do tej kwestii aby nie zaśmiecać tematu.

To ta płyta ASUS P5GZMX ma:

  1. Popsute gniazdo.

  2. Gniazdo jest brudne.

  3. Karta potrzebuje gniazda w nowszej wersji??

No i niestety reset BIOSu nic nie dał :slight_smile:

Natomiast jeśli chodzi o uwagi Seriona to:

Tego się właśnie obawiam ale niestety nie dysponuję inną kartą PCI aby sprawdzić slot płyty z inną kartą

Przednuchałem je sprężonym powietrzem. Nie wiem poddać je jeszcze jakimś zabiegom czyszczącym :wink:

Co masz na myśli? Płyta ma normalne gniazdo PCI-E 16x O jakiej nowszej wersji gniazda piszesz?

powinno wystarczyć

pewnie mu chodziło o pci-e 2.0, ale na 1.1 też działa

Możesz spróbować wyłączyć zintegrowaną kartę graficzną w biosie.

Udało się :slight_smile:

Muszę przyznać, że na trop rozwiązania naprowadził mnie post Seriona , który napisał o “nowszej wersji gniazda”.

Co prawda nowszej wersji samego gniazda nie zorganizowałem :wink: ale okazało się, że płyta główna jest na tyle stara, że nie dostosowuje się automatycznie do rodzaju karty. Mam na myśli tutaj PCI x1, x4 czy x16

Dogłębna lektura znalezionej w internecie instrukcji tej płyty głównej wykazała, że umieszczone są na niej zworki, które determinują rodzaj podłączonego urządzenia PCI-E i domyślnie zworki te są ustawione na PCI x1. Tak długo jak wykorzystywana była zintegrowana karta graficzna, ustawienie to nie miało znaczenia ale po podłączeniu do gniazda karty PCI-E x16 należało przestawić zworki na płycie głównej.

Po ich przestawieniu karta graficzna została bez problemu wykryta. Zainstalowałem sterowniki i teraz wszystko działa tak jak powinno.

Bardzo dziękuję za poświęcony czas oraz wszelkie sugestie i podpowiedzi.