Brak sygnału w monitorze

(Wojtekpan1) #1

Witam. Mam mały problem: otóż podczas normalnego korzystania z komputera obraz na monitorze po jakimś czasie (czasem po 15 minutach, czasem po 2 godzinach) zawiesza się, nie da się ruszyć myszką, także gdy naciskam klawisz "Num lock", to jego lampka wciąż świeci. Trzeba zresetować komputer. Ostatnio jednak pojawia się też inny, dużo poważniejszy problem: podczas użytkowania peceta nagle wyłącza się monitor i nic nie da się zrobić. A po ponownym włączeniu komputera i monitora nic się nie pojawia (jedynie komunikat na monitorze "No signal input", po czym monitor się wyłącza - i tak w kółko). Dopiero po przeczekaniu około pół godziny normalnie się wszytko włącza, ale potem znów pojawia się jeden z wymienionych wyżej problemów. Być może jest to wirus, ale nie da się skanować komputera, ponieważ podczas skanowania pojawia się owy kłopot. Czy jest na to rada?

Pozdrawiam.

(Kamil321) #2

Zainstaluj najnowsze stery do grafy, ściągnij gpu-z albo everesta czy coś podobnego i podaj temperatury, sprawdź na innej karcie graficznej (np. zintegrowanej). Możesz też podać logi z CF i HT... Zobacz co się dzieje w trybie awaryjnym i na innych systemach (np. linuxy livecd). Sprawdź czy kabel łączący kartę graficzną z monitorem jest dobrze przykręcony, wyjmij kartę, przeczyść, włóż...

(Cosik Ktosik) #3

Raczej nie jest to wirus. Koniecznie, z programu Everest Ultimate daj odczyt z czujników (w programie komputer->czujnik).Opisz całą konfigurację komputera. Nie zapomnij o zasilaczu (moc+marka). Przyjrzyj się płycie głównej, czy nie ma na niej widocznych uszkodzeń.

(Wojtekpan1) #4

KLIK + KLIK

Niedługo postaram się dać logi z ComboFix i HiJackThis oraz pozostałe informacje.

(Cosik Ktosik) #5

Napięcie +5V jest poniżej normy tj. 4.75V. Sprawdź jak możesz miernikiem. Daj też odczyt +12V z biosu (okno PC Health Status). Procesor jest dość gorący. Kiedy ostatnio czyściłeś komputer z kurzu i zmieniałeś pastę na procesorze i co to za procesor?

(Wojtekpan1) #6

Właściwie ni jednego, ni drugiego nie robiłem :expressionless: , a procesor to AMD Athlon XP 2400+, karta graficzna GeForce4 MX4000, 768 MB DDR.

I oto log z HT:

http://wklejto.pl/9938

(Cosik Ktosik) #7

Koniecznie wyczyść go przynajmniej z kurzu. Potem daj jeszcze raz odczyty z czujników, ale gdy procesor jest obciążony np testem w programie Orthos lub Prime itp.

(Wojtekpan1) #8

Na razie dodaję jeszcze loga z ComboFix, może się przyda:

http://wklejto.pl/9937

EDIT: 16:36

Mój zasilacz to XPower MAV - 300W P4.

(Asterisk) #9

00W0P00 - logi zamieszczamy na zewnętrznym serwerze np - wklejto.pl.

Tutaj dajemy tylko linki do nich

(Wojtekpan1) #10

Niestety, gdy włączam test, to pojawia się pierwszy z moich opisanych problemów. Próbowałem kilka razy, ale to samo się powtarza :frowning:

(Cosik Ktosik) #11

Chyba jednak procesor się przegrzewa. Porządnie wyczyść chłodzenie na nim.

(Wojtekpan1) #12

Odpaliłem test na Orthosie i wykonałem zrzut czujników po około minucie od rozpoczęcia:

Jednak ze względu na to, że temperatura jest mniejsza niż w poprzednim zrzucie czujników (chyba że tak ma być), co nie za bardzo mi się spodobało , pozwoliłem sobie wykonać test na Orthosie jeszcze raz, jednak wtedy po dziesięciu sekundach znów powtórzył się wyżej wymieniony problem.

Zapewniam, że wyczyściłem chłodzenie najdokładniej jak mogłem.

(Cosik Ktosik) #13

Jak to jest z orthosa, to jest lepiej i to znacznie, całe 10 stopnie mniej i to pod obciążeniem. Temperaturę można raczej wyeliminować. Teraz czas na napięcia.

Prawidłowe napięcia mieszczą się w tych zakresach:

Coś jest nie tak z napięciem +5V, co do 12V nie wiadomo jakie ono jest. Może Everest Home je odczyta, ale nie daję głowy. Najlepiej oczywiście użyć miernika, ale może być problem z dostępnością do niego. Podaj, więc napięcia odczytane z Biosu, okno PC Health Status/Hardware Monitor itp.

(Wojtekpan1) #14

Napięcie +12V waha się przy wartościach 12,82 - 12,88 V.

(Cosik Ktosik) #15

Czyli czas wymienić zasilacz. Takie napięcie może zniszczyć komputer. Wymień na Modecoma MC 350 (ważne: MC nie Feel). Na 99% wszystkie problemy znikną.

(Wojtekpan1) #16

Ok. Dzięki za pomoc :slight_smile: Ale mam jeszcze pytanie: czy mogę tymczasowo, zanim zakupię zaproponowany zasilacz, używać obecnego, czy raczej nie da rady?

(Cosik Ktosik) #17

Im dłużej używasz tego zasilacza, tym bardziej procesor, karta graficzna (zwłaszcza te na PCI-E), mechanika dostają w kość. Nie polecam siedzenia na tym komputerze.

(Wojtekpan1) #18

A czy nie lepiej byłoby, zamiast wymienić na nowy, oddać do naprawy stary zasilacz, czy raczej naprawa nic nie da?

(Cosik Ktosik) #19

Wg mnie nie warto naprawiać tamtego zasilacza i mało kto takie rzeczy robi, bo przy tej klasie zasilacza jest to nieopłacalne. Jeżeli ten zasilacz kosztuje dzisiaj 20zł to i tak za dużo. Z resztą komponenty z jakich jest zrobiony, zapewne już się wysłużyły i łatwiej byłoby kupić nowy. Pytanie, czy on kiedykolwiek trzymał napięcia. Mogło być tak, że zawsze miał problemy, ale dopiero teraz one zaczęły wychodzić. Niestety taki jest fason tanich zasilaczy. I tak dobrze, że nic nie uszkodził. Codegeny, Tracery, Feele, zazwyczaj kończą nagle swój żywot, pociągając za sobą resztę sprzętu.

(Wojtekpan1) #20

Witam ponownie. Dziś zakupiłem polecany zasilacz Modecom MC-350, podłączyłem wszystko jak należy, ale niestety zatrzymuje się na ekranie początkowym (jeszcze nie BIOS), restart i znów ten ekran. Dla pewności podłączyłem jeszcze stary zasilacz i jest jak poprzednio. Upewniałem się kilka razy czy wszystko jest dobrze podłączone w nowym zasilaczu i na to wygląda, że jest, bo identycznie podłączałem w starym.