Brak sygnału z karty graficznej po zmianie procesora


(Psc1997) #1

Hej witam wszystkich! :smiley:

Dziękuje, za wejście w temat, mam nadzieję że razem uda Nam się coś wymyślić :wink:

Otóż, jestem szczęśliwym posiadaczem płyty głównej Foxconn 945G7MD-8KS2H. Od początku działała ona wraz z procesorem Intel Celeron D 3.06GHz 1 rdzeń. Wszystko było ok, ale postanowiłem wyposażyć się w lepszy sprzęt. Zainwestowałem i kupiłem procesor Intel Pentium Dual-Core E5200 2.5GHz z 2 rdzeniami... Wymontowałem BOX'owe chłodzenie, wyjąłem stary procesor, a zamontowałem nowy wraz z nowym chłodzeniem Scythe Ninja rev2. I tu zaczyna się mój problem... Komputer startuje, ale na ekranie nie pojawia się nic. Monitor zgłasza "No signal" :<

Trochę o tym poczytałem, i dowiedziałem się, że być może mój BIOS jest zbyt stary i nie obsługuje tego procesora. Zgadza się. Miałem zainstalowany BIOS z 2007 roku, a procesor wyszedł w 2008 roku, więc prawdopodobnie dlatego nie działał... Z tego co wyczytałem na stronie producenta płyty głównej po aktualizacji będą działać procesory z mikrokodem cpuid = 10661H. Na wikipedii wyczytałem, że mój nowy procesor zalicza się do nich, a więc po aktualizacji BIOS'u wszystko powinno działać. Ok. włożyłem z powrotem stary procesor z BOX'owym chłodzeniem, i zaktualizowałem BIOS do najnowszej wersji - 2008rok. Komputer działa ok. Cały szczęśliwy znów zamontowałem nowy procesor (Intel Pentium Dual-Core E5200) + nowe chłodzenie, ale znów monitor nie ma sygnału z karty graficznej.

Mi osobiście skończyły się pomysły, co może być nie tak, i dlaczego to nie działa tak, jak powinno, ale mam nadzieję, że razem uda Nam się coś wymyślić :wink:

Poniżej załączam stronę mojej płyty głównej, wraz z porównaniem specyfikacji obydwu procesorów. Liczę na pomoc z Waszej strony. Pozdrawiam :wink:

Strona producenta mojej płyty głównej: http://www.foxconnsupport.com/download. ... rds=&sort=

Strona Intel ze specyfikacją starego Intel Celeron D: http://ark.intel.com/products/27974/Int ... 33-MHz-FSB

Strona Intel ze specyfikacją nowego Intel Pentium Dual-Core E5200: http://ark.intel.com/products/37212/Int ... 00-MHz-FSB


(freedom) #2

Znalazłem listę obsługiwanych CPU:

http://www.cpu-upgrade.com/mb-Foxconn/9 ... 8KS2H.html

Owszem, płyta obsługuje Core 2 Duo czy Pentium Dual Core, ale tylko te pierwsze (wykonane w procesie technologicznych 65 nm), czyli C2D E6xx0/E4xx0 i PDC E2xx0.


(Damian Grzeli) #3

Jak wygląda sprawa z zasilaczem?

Podaj producenta i moc zasilacza.


(Psc1997) #4

@freedom też gdzieś widziałem tą liste, ale sądziłem, że skoro na stronie producenta płyty jest napisane, że po aktualizacji BIOS'u procesor tego typu będzie działać, to powinien działać...

@RPS mój zasilacz to: ADesk FEEL-350ATX ATX12V2.2 compatibile - 350W (chyba nie jest to dokładny model, ale na naklejce nic innego godnego uwagi nie mogłem znaleźć), i tak wiem, że nie jest to zasilacz z górnej półki... :confused: A karta graficzna to ATI Radeon HD 4600 Series :wink:

Do tego wszystkiego podpięte mam 3 x Seagate 80GB HDD. Wymieniam wszystko, co może pobierać prąd, bo chyba chodzi Tobie o to, że zasilacz może nie wystarczać...

Żeby nie było niejasności załączam zdjęcie naklejki z zasilacza :wink:


(freedom) #5

Nie wiem jak to sprawdzałeś, ale E5xxx mają inne CPUID:

To podane przez producenta płyty (przy ostatniej aktualizacji BIOSu) dotyczy kilku procesorów wykonanych w 65 nm.

Zresztą jest też lista procesorów kompatybilnych z chipsetem 945G, na której również są tylko pierwsze modele C2D/PDC:

http://ark.intel.com/products/27720/Int ... tychipsets

Mogłeś zapytać wcześniej, ale cóż, człowiek uczy się na własnych błędach.


(Psc1997) #6

@freedom hmmm... okej.. czyli musiałbym wyposażyć się również w nową płytę główną? :>

ehhhh... koszty wymiany procesora mocno wzrastają, ale ok chyba jakoś dam rade. W takim razie mam pytanie: Jaka to ma być płyta główna?

Ponieważ ja się na płytach zupełnie nie znam, na producentach też nie - który dobry, a który nie... A tak na prawdę chyba trudno będzie dopasować płytę główną pod mój PC prawda? Polecasz może jakiegoś konkretnego producenta? :slight_smile:

I jak wygląda sprawa z podkręcaniem procesora? Na jaki koszt muszę się przygotować, aby mieć dobra płytę, dobrego producenta z możliwościami robienia na niej oc procesora? :slight_smile:

Chyba nie muszę dodawać, że chciałbym to zrobić jak najmniejszym kosztem :wink: