Brak systemu? Padnięty system

Cześć, mam pytanie, ponieważ bratu padł system, z tego co mi powiedzial laptop nie chciał w ogóle wczytać Windowsa i ponoć on sam usunął (nie wiem jak dokładnie) system z dysku, aby zainstalować nowy. Aczkolwiek ani nie czyta płyty z Windowsem ani pendrive. Próbowaliśmy nie tylko jedna płytę a dwie z Windowsem. Nic nie ruszyło, ciągle przy uruchomieniu laptopa pierwsze co uruchamiał się bios. Przy już z uruchomieniu włączyło się naprawianie systemu. Cud. Ale widoczne jest tylko to co na zdjęciach. Co można zrobić dalej? Jak zainstalować ponownie system. Ponieważ ani w biosie ani tutaj nie ma żadnych urządzeń. Nie pokazywało w biosie nawet pendrive. Płytę oczywiście czytał ale do pewnego momentu i nic nie ruszało. Tak mniej więcej wygląda sytuacja. Dodaje zdjęcia jak to wygląda, aczkolwiek jadę do pracy więc dostęp będę miała do laptopa wieczorem, ale proszę o jakieś podpowiedzi co robić. Czy w ogóle da się to naprawić? Pozdrawiam :grin::grin:

!

  1. jaki pc
  2. bootowanie z usb jako 1 w kolejce bios?
  3. usb z w10 stworzone oryginalnym narzędziem ms?
  4. na dysku są ważne pliki, czy nie?

Laptop, Samsung 355e, jak wyżej napisałam, nie wykrywało w biosie pendrive. Nie pendrive nagrywany Rufusem, z czego nigdy nie było z tym problemu, z płytą tak samo ostatnio instalowany był system z płyty i normalnie ja czytał laptop a teraz przez tą awarie, niczego nie czytało. Nie ma ważnych plików. Ważne jest dla nas żeby tylko jakoś system zainstalować. Do laptopa będę miała dostęp wieczorem, jestem obecnie w pracy.

Jak masz pod reką, to zrób na innym pendrivie instalke Windowsa, ale nie Rufusem, a narzędziem MS wypal obraz W10, czy jakiego tam masz (8 miała podobne recovery). :slight_smile:

Jak wrócisz to pokombinujemy, obecnie wiecej nic nie wyjdzie.
BTW dysk od nowości, czy kiedyś był wymieniany? System zwykle nie pada"ot tak", albo naściagał torrentów z wirusami, albo sprzęt pada. Jeżeli sprzet, to nie ma nawet sensu instalować, wyzionie ducha, ale to po HDTUNE zobaczymy. Jeżeli umiesz, to wyjmij dysk i zrób na innym komputerze.

Z rufusem też miałem problemy przy obrazie MS. Coś tam grubo pokombinowali przy tych iso i najpewniejszym narzędziem do robienia nośnika instalacyjnego pozostało niestety to ich ustrojstwo, które pobiera za każdym razem obraz od nowa po utracie połączenia :man_facepalming:

ps.
Napęd DVD w tak starym laptopie tez może nie być zbyt pewną opcją :wink:

Tak tylko ze jakieś dwa trzy miesiące temu był stawiany system z płyty właśnie a nagle nie działa, Jo ja kie wiem ocb wg co się stało, ogólnie rzecz biorąc to rozkrecalam go, bo wymieniałam paste, aczkolwiek dysk nie był wymieniany, a no i problem tkwi w tym że żeby to się. Uruchomiło co na zdjęciach, czekałam 24h, bo wczoraj od rana próbowałam go restarowac uruchamiać Biosa, żeby ruszyła płyta lub pendrive i później od godziny 16 uruchomiło się jakimś cudem to naprawianie, przypuszczam że jak teraz z tego wyjdę to znów się nic nie uruchomi, zwłaszcza że laptop, bios w ogóle nie widzi pendrive w żadnym z wejść.

Oraz drugi problem, mam przy sobie tylko tego laptopa i swojego który nie ma cd więc nie mam nawet jak zrobić nowy obraz płyty :rofl::rofl:

:joy:

Jesteś pewna, że procesor dobrze posadziłaś, podpięłaś wszystkie taśmy, kabelki, duperelki? Nic się nie urwało? :smiley:

Tak, sorry, zakręcona jestem po pracy jeszcze, ogólnie to nie wiem czemu system wywaliło, wczoraj sprawdzałam go od środka czy wszystko ok, przy okazji wymieniłam pastę, patrzyłam czy coś nie spuchło czy coś ale wyglądało ok. Tak jestem pewna bo system padł już tydzień temu, ale praca nie odpuszcza i czasu się było się za to wziąć.

No to bierz ten programik MS do tworzenia pendrive instalacyjnego i działaj.
https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

dalej nie widzi pendriva

W Każdym porcie? Jak masz ustawiony bios i kolejności?

Wywołałaś quick boot menu? Prawdopodobnie F11, albo F12, czasem było DELETE, czasem ESC :joy: Trzeba by to sprawdzić w dokumentacji, albo metodą prób i błędów :wink:

żaden port, zmieniałam także z UEFI na CSM, w żadnej opcji nie czyta pena

No to mam lepszy pomysł. Przełóż dysk do swojego lapka, zainstaluj, podczas restartu przełóż dyski z powrotem (w sumie to może być nawet po restarcie, ale tak pisze dla większej pewności :wink: ). Jak w obu Intele, albo w obu AMD to sukces gwarantowany, w innym wypadku 90% szans powodzenia :smiley:

dobra, jest w boot na 1 miejscu, ale nie rusza instalacja systemu

ruszyło, chyba jest git, z instalacją powinno pójść gładko, dzięki wielkie za pomoc !

Pomoc sakończy sie jak zrobisz HDTune dysku i nam wyniki dasz, bo może marnujesz czas instalując system na Zombie. :wink:

1 polubienie

fakt, póki co muli