Brak wejścia sata pod dysk> sposób na przerobienie pata

Cześć, mam 2 dyski pod 2 wejścia sata na płycie głównej ale chciałbym jeszcze dodać dysk 500gb bo mam taki na zbyciu. Powiedzcie mi czy mogę kupić jakąś przejściówkę wczepianą w port taśmy pata(bo są 2) jedno podłączone pod napęd a drugie wolne. Podajcie linki aha dysk będzie służył pod filmy i muzę. Druga rzecz to to że widziałem przejściówki jakby podwójne wejście/wyjście obustronny transfer, czym one się różnią od tych zwyczajnych za 15zł?

Dodane 16.11.2013 (So) 13:09

3647597269

Dodane 16.11.2013 (So) 13:09

Aha, właściwie po co są aż 2 sata, udźwignie to aż 2 urządzenia?

Dodane 16.11.2013 (So) 13:10

3636232488

Tak - możesz do takich z dwoma podpiąć dwa urządzenia (normalnie pod jedno pata też możesz podpiąć dwa urządzenia - master i slave). Jeśli podpinasz pod to zwykłe HDD to nie powinieneś odczuć jakieś straty wydajności - problem by był tylko w przypadku dysków SSD.

EDIT

Są jeszcze kontrolery SATA na PCI - ale zazwyczaj są chyba droższe.

czyli dysk sata można śmiało? a i przy okazji powiedzcie mi: mam dysk z Warning sektorami w Health ale bad sektorów na mim nie ma czy można śmiało filmy i muzę na nim być bez utraty ich? albo czy można jakoś te Health obszary naprawić programem jakimś ?

Czasami można to naprawić wyzerowaniem dysk. To że nie ma bad sektórów nie oznacza że dysk jest w pełni sprawny - dysk posiada trochę tzw. “sektorów zapasowych”, w przypadku uszkodzenia sektora przenosi dane do tych zapasowych - moment w którym się skończą tez zapasowe to ten moment kiedy zaczynają się pojawiać bad sektory. Dysk SATA możesz śmiało pod to podpinać.

Przeniesiono z działu Na luzie.

Dobra ale na aukcjach pisze o jakimś wejściu i wyjściu na tych przejściówkach i dodatkowo jest napisane na adapterze (ide>sata hdd) (sata>ide hdd)

Jak to rozumieć czyli nie mogę do tego podpiąć aż dwóch dysków sata??

Eee nie wiem co pisze na aukcji… ale jak są dwa złącza SATA to drugie raczej nie jest od parady…

no tak ale po coś na płytce też pisze to ze sata>ide hdd i ide>sata hdd

Bo to jest tak przejściówka? Bez sensu było by pisać ide>2 sata hdd… serio, tak jak myślisz po co jest to drugie złącze SATA? I zwróć uwagę że pod jedno złącze IDE możesz normalnie dwa dyski IDE podpiąć.

Hej,

Może to też oznaczać, że przejściówka jest dwukierunkowa. Można podłączyć nią napęd/dysk SATA do kontrolera ATA, oraz dysk ATA do kontrolera SATA.

Pozdrawiam,

Dimatheus

czyli na legalu 2 dyski sata podpiac mozna na niej pod gniazdo plyty glownej IDE?

Hej,

Jeśli przejściówka jest wyposażona w dwa złącza SATA, to właśnie po to, by podłączyć do nich dwa urządzenia - nie po to, by było symetryczne. :slight_smile: Oczywiście dużo zależy też od konkretnego modelu i egzemplarza - zdarza się czasami w tanich chińszczyznach, że coś nie do końca działa poprawnie.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witam i pojawił się problem:) nie świeci dioda na adapterze i nie działa, wiem ze jak pata dysk się podłącza to ma być on na master tu na master mam napęd pod ata co robić? spróbować z wypiętym napędem?

Dodane 23.11.2013 (So) 11:02

2 rzecz u mnie dali kabelek z dwoma kabelkami zasilającymi czarny i czerwony a tu np:

są wszystkie:/ zaryzykować i podpiąć zasilanie stacji dyskietek?

Dodane 23.11.2013 (So) 11:51

Już wyjaśniłem to:

Dla tych którzy nie wiedzą i też maja problem np gdy mają nagrywarkę pod ATA

1.(przepiąć nagrywarkę na slave)

2.(przejściówka obsługuje jak aukcje mówią wejście i wyjście a nie 2 na raz dyski sata) tzn, że jak podepniemy drugi dysk sata pod wejście na adapterze (sata>ideHDD) nie będzie w ogóle go wykrywało.

3.(podpiąć dysk sata tylko pod wejście na adapterze oznaczone(IDE>SATA HDD)

Chyba że w tym sensie… ale teraz nie jestem pewny, bo przejściówki które ty pokazałeś wyżej nie da się wpiąć do kabla tylko bezpośrednio do płyty głównej, przez co nie powinno mieć to żadnego wpływu na to gdzie jest sobie nagrywarka wpięta.

Hej,

Tak jak pisałem - wszystko zależy od tego, na jaką konkretnie sztukę trafisz. Niestety większość takiego sprzętu nie ma podanego modelu czy producenta, więc nie do końca wiemy, co kupujemy. Zdarzają się nawet przypadki, że zamawiając u sprzedającego dwie sztuki sprzętu, każdą dostajemy inną.

Pozdrawiam,

Dimatheus