Brak widocznych kompów w otoczeniu sieciowym

Witam wszystkich

Mam problem z otoczeniem sieciowym, wszystko co znalazłem na ten temat nie daje konkretnej odpowiedzi, więc piszę z prośbą o pomoc.

Na 2 lapkach z nowo zainstalowanymi Windowsami XP professional z SP 3 + następny komp stacjonarny z XP Pro SP 3 wszędzie ustawione stałe adresy IP, połączone są ze sobą ruterem Pentagram Cerberus ADSL. Oczywiście sprawa antywirów i firewalli jest załatwiona, więc to odpada. Jest ta sama grupa robocza. Wiem, że po kliknięciu w otoczeniu sieciowym i kliknięciu w pokaż komputery grupy roboczej powinienem zobaczyć chociaż komp na którym jestem już nawet bez sieci, ale nawet własny komputer się tu nie pokazuje i mam tylko komunikat, że: DOM nie jest dostępny. Możesz nie mieć uprawnień itp. Lista serwerów dla tej grupy roboczej jest obecnie niedostępna. Już nie wiem co jest grane, robiłem już przez kreator sieci, włączone konto gościa też jest, ale nadal nic.

Start - > Uruchom - > wpisz - > cmd, a potem w okno - > ipconfig /all sprawdzisz wartości konfiguracji sieci protokołu TCP/IP.

A teraz mam parę pytań: czy są przydzielone nazwy komputerom, oczywiście każda inna, włączone jest „Udostępnianie plików i drukarek” jak i udostępnione są jakieś zasoby?

Z każdym komputerem w sieci można się również połączyć wpisując np. w oknie przegladarki (wejdź przez IE) nazwę komputera w sieci lub jego adres IP, np. tak -> \nazwa komputera, lub \adres IP komputera, sprawdź co z tego wyniknie. Jeśli nic, to masz źle skonfigurowaną sieć.

W ten sposób się udało bez problemu, i w jedną i w drugą stronę kompy się widzą i widać co jest udostępnione :smiley:

Ale dlaczego nie da się normalnie poprzez otoczenie sieciowe tak jak było wcześniej, dopiero po restarcie systemów nie ma otoczenia :?

Podaj jakie masz zabezpieczenia na kompie, tj. jaki AV i firewall. Nie byłabym na 100% pewna ich poprawnych ustawień, czy aby nie jest zaznaczona gdzieś opcja typu "ukryj komputer w sieci’ …? Czy instalowałeś jakiegoś firewalla, czy jest tylko włączona zapora systemowa? Jeśli instalowałeś, to korzystając z kreatora sieci włącza się zapora systemowa, którą w przypadku posiadania innego firewalla należy wyłaczyć.

Czy konta gościa na wszystkich komputerach są włączone, pozostałe konta użytkowników mają założone hasła?

W opcjach folderów, w zakładce Widok jest zaznaczenie przy " Użyj prostego udostępniania plików" ?

Spróbuj się wylogować z systemu i zalogować na konto gość, czy na tym koncie zakładałeś hasło? Jeśli nie, to czy po wejściu na nie wyświetli się komunikat o tym, że ono wygaśnie za ileś tam, lub, że już wygasło?

Jakiego masz providera internetu?

Z zabezpieczeń na kompie to posiadam Kerio 2.1.5 i Eset Smart Security i standardowo zapora z windowsa, ale nawet jak wyłączę te sprzęty to nic nie zmienia. Goście są włączeni, mimo, że nigdy wcześniej nie musiałem ich mieć do poprawnego wyświetlania, haseł pozakładanych nie mam na żadnym koncie. Gdy wszedłem na konto gościa nie pytał mnie o hasło. Korzystam z NEO.

To wszystko jest na kompie - hoście? - czy podałeś wszystkie zabezpieczenia na tych trzech podłączonych do sieci? Jeśli tak, to co jest na kompie spełniającym funkcję hosta, czyli tego komputera, który udostępnia połączenie internetowe?

Kiedyś korzystałam z Kerio, w nowszej wersji od Twojej i również miałam takie problemy, znalazłam wtedy w necie na stronie producenta takie info

W związku z powyższym pozbyłam się Kerio raz na zawsze. Z tych wymienionych przez Ciebie to wystarczyłby Eset Smart Security na hoście, a na pozostałych włączona tylko zapora systemowa. Tak mam obecnie i sieć działa ok. Poza tym konto użytkownika w hoście musi być koniecznie opatrzone hasłem. W przeciwnym razie Windows XP odmówi dostępu. Na pierwszym miejscu wywaliłabym Kerio, nie dość, że stare i już nie wspierane, to jeszcze problematyczne, po co Ci taki stary program? Osobiście mam hasła na dwóch komputerach.

Masz tu trochę lektury do poczytania i prezentację z vortalu do obejrzenia.

http://www.pcworld.pl/artykuly/54797_1.html

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15 … Windows+XP

Taki zestaw mam od zawsze na kompach :smiley: Na lapkach odinstalowałem na razie Kerio :slight_smile: zostaje tylko Eset.

Zadaną lekturę przeczytałem :slight_smile:

Aha i jeszcze dziś zmieniłem do testów ruter na zupełnie inny myślałem, ze może coś ze sprzętem, ale jednak nie, nic to nie pomogło :?

Jeśli zmieniłeś ruter i dalej tak samo, to sprawdź ustawienia Eset Smart Security, a szczególnie tryb ochrony komputera w sieci. Czy jest zaznaczona opcja “Zezwól na udostępnianie”. Sprawdzałeś czy czasem dodatkowo nie masz na PC również włączonej zapory systemowej? Na laptopach wyłączyłabym ją, o ile jest aktywna, przynajmniej na razie, w fazie testów. Hasła założyłeś na użytkownikow? Porównaj ustawienia Eset na obrazkach niżej. Na chwilę obecną nic innego nie przychodzi mi do głowy, tylko zastanawiam się, czemu masz IP ustawione na sztywno, a nie na automatycznie? Z Neostradą dawno się rozstałam, przydałby się jej jakiś aktualny użytkownik z takim ruterem jak Twój. Można jeszcze włączyć wszystkie kompy, wejść w “Pomoc i obsługa techniczna” - > Sprzęt - > Narzędzia - > Diagnostyka sieci, w 'Opcje" zaznaczyć co trzeba, kliknąć na skanuj i zobaczyć co pokaże. Jak już tam będziesz, to możesz również sprawdzić dziennik błędów.

http://id.wklej.org/s/16286

http://id.wklej.org/s/16287

Ustawiony Eset tak samo jak na obrazkach bez mojego zmieniania :slight_smile:

Mam ustawione stale IP, co bym mógł przekierować porty dla potrzeb eMule

Przy wyłączonych systemowych zaporach nic się nie zmieniało, niestety :wink:

Później spróbuję zrobić ten mały trik z pomocą techniczną i zobaczymy co tam ciekawego się pokaże…

Mam nadzieję, że po wyłączeniu zapory robiłeś restart kompa? Tak mi to wygląda, że jakieś zabezpieczenie blokuje tę sieć, tylko pytanie które? Nic nie wiem dalej na temat haseł, czy je założyłeś na PC i na lapkach? W tym Twoim ruterze jest diagnostic test, przynajmniej tak wyczytałam na stronie producenta, robiłeś go? Jeśli tak to jaki wynik? Można by jeszcze sprawdzić pingi na wszystkich kompach podłączonych do sieci, można też spróbować uaktualnić sterowniki od karty sieciowej. W jakim stanie są systemy tych komputerów? Widzę, ze laptopy mają nowe instalacje, a stacjonarny?

Z tym ustawieniem hasła to się wstrzymywałem do samego końca, bo denerwuje mnie jak się pyta w trakcie uruchamiania o hasło, ale w końcu założyłem żeby nie było, że nie próbowałem wszystkiego :slight_smile: ale dalej nic :frowning: . Pingi już na początku sprawdzałem i jest OK, bo na kompy przez przeglądarkę wpisując IP mogę wchodzić i to bardzo szybciutko śmiga. Był również restart po wyłączeniu zapory, ale niestety dalej nic :? A i jeszcze w diagnostiku w ruterze wszędzie jest PASS, a odnośnie systemu na stacjonarnych to też jest na świeżo.

Spróbuj wpisać polecenie w menu Uruchom - > cmd - > netsh diag show test na każdym z komputerów i wynik wrzuć na serwer

( http://wklejto.pl/ lub http://www.wklej.org/ ), w poście wklej link.

Zastanawiam się, czy to aby nie sprawka SP3 … Czy kiedykolwiek ta sieć działała? - jeśli tak, to w jakich okolicznościach (router był ten sam, SP2 czy już SP3, zmieniałeś może na laptopie system operacyjny itp.)

Wpisz jeszcze w taki sam sposób do Uruchom polecenie netsh firewall show config żeby sprawdzić stan zabezpieczeń.

Otóż z siecią była taka sytuacja, że jest sobie stary komp stacjonarny, na którym cały czas jest i była sieć, on jako jedyny się nie zawiesza podczas kliknięcia na “pokaż komputery grupy roboczej” później doszedł lapek, na którym od razu był XP z SP3 i wszystko śmigało jak trzeba, te dwa kompy bez najmniejszego problemu widziały się między sobą. Niestety podczas instalki XP na lapku nie załadowały się prawidłowo sterowniki do dźwięku i po kilku tygodniach po formacie postawiłem cały system od nowa i od tej pory widoczność kompów w otoczeniu znikła, tzn na stacjonarnym cały czas pokazuje się tylko stacjonarny, ale lapek się wiesza na chwilę po kliknięciu j/w. Czyli przed restartem systemu wszystko było git a po restarcie nic z tego.