Brak wine w menu kontekstowym ubuntu

Witam!
Mam na moim Ubuntu zainstalowane Wine w wersji stabilnej. Brakuje mi opcji w menu kontekstowym pod prawoklikiem na pliku *.exe, która uruchamia ten plik przez Wine. Po dwukliku na ikonie pliku *.exe otwiera mi się “menedżer archiwów”. zeby odpalić plik *.exe muszę używać Terminala, co potrafi być uciążliwe. Ktoś coś??

Jakie środowisko graficzne? Jeżeli Plasma5, to prawoklik na exe, właściwości, opcje rodzaju pliku. Jeżeli w pierwszeństwo programów będzie Wine, to przenosisz go na samą górę listy. Jeżeli nie ma, klikasz dodaj obok listy pierwszeństwa programów, wpisujesz wine (koniecznie z małych znaków) na samej górze i naciskasz ok.
Powinno działać, chyba że wine jest zainstalowane w dziwnej lokalizacji, bo w tedy w miejsce wine trzeba wstawić ścieżkę do odpowiedniego launchera.

Nie, nie, ja mam Gnome.

to teraz juz linuksie nie uzywa sie terminala, tylko wszystko ma byc z okienek tak jak w winzgrozie ?

https://help.gnome.org/admin/system-admin-guide/stable/mime-types-application-user.html.en

https://forum.winehq.org/viewtopic.php?f=2&t=30651

Instalator WINE nie posiada domyślnie pliku desktop z providerem, masz dostęp tylko do narzędzi z /bin

Można się pobawić i stworzyć dodatkowe powiązania PLIKÓW dla danej instalacji EXE WINE jak pokazano w linku na forum winehq.

To narzędzie chałupnicze i trzeba się nakombinować :wink: JEST to niezależne od DE, z tym, że w KDE łatwiej tym zarządzać tworząc proste Akcje w menu podręcznym.

P.S. GNOME/GTK to zuo.

W Ubuntu zainstaluj sobie ubuntu-tweak
Tam będziesz mieć narzędzia do zmiany skojarzenia plików:


Wskazujesz WINE i ustawiasz jako domyślne dla EXE.

Można też alternatywnie, ręcznie utworzyć plik:

touch ~/.local/share/applications/defaults.list

Potem otwórz sobie ten plik np. w Gedit i wklej:

[Default Applications]
application/x-dosexec=wine.desktop

W tym samym katalogu zrób sobie plik wine.desktop z zawartością:

[Desktop Entry]
Exec=/usr/bin/wine
Icon=system-run
Name[pl_PL]=wine
Name=wine
Type=Application

A najprościej chyba poprzez plik BASH sobie uruchamiać jeżeli to są stałe pliki do uruchamiania w WINE.

Temat do zamknięcia. Już mi działa.