Brak Wine w oknie wyboru programu do otwarcia pliku *.exe

Witam!
Na moim Ubuntu 19.10 z Gnome mam problem z Wine. Dokładnie chodzi mi o to, że nie mam do wyboru “Wine” w oknie wyboru programu, za którego pomocą otworzyć plik *.exe. Ubuntu próbuje to odpalić przy użyciu programu o nazwie “Uruchom program”.
Na moim poprzednim kompie miałem tak fajnie zrobione, że dwuklik i plik *.exe odpalony w Wine. Teraz coś się pokręciło, albo ja czegoś nie zrobiłem. O co chodzi i jak dodać Wine do listy na screenie?

Wyświetl wszystkie programy -> /usr/bin/wine i spróbuj wybrać, zaakceptować.

Odświeżam temat.
Po wybraniu “Wyświetl wszystkie programy” otwiera się taka lista:

Jak mam wskazać

/usr/bin/wine

Nie ma tam “Przeglądaj” czy czegoś takiego. Na tej liście nie ma niczego związanego z Wine. Tak, jakby to Wine było niepoprawnie zainstalowane. Instalowałem z tego “sklepu” od Ubuntu.

Nawet takiego folderu, jak

/usr/bin/wine

nie ma.

Na początek:

whereis wine

A potem pokaż co się wyświetla po naciśnięciu “znajdź nowe programy”.

Po wpisaniu tego w terminalu dostałem to:

wine: /usr/bin/wine /usr/lib/x86_64-linux-gnu/wine /usr/lib/wine /usr/share/wine /usr/share/man/man1/wine.1.gz

Po kliknięciu w "znajdź nowe programy pojawia się takie okno:

No to klik na “Wine”.

Coś ewidentnie jest nie tak i wydaje mi się, że to Wine jest niepoprawnie zainstalowane w systemie. Po kliknięciu na “Wine” w tym oknie wyświetla się to:

Kiedy klikam na zielony przycisk “Uruchom” nic się nie dzieje. Plik, który próbuję odpalić działa przez Wine na Linuksie. Wiem, bo przez terminal mogę odpalić:

wine “ścieżka pliku”.

Kliknij prawym na jakiś exec, właściwości i wybierz wine jako domyślne skojarzenie.

Tam też nie ma Wine:

Coś jest nie tak, tylko co??

Brakuje plików *.desktop. Instaluj stąd w takim razie:
https://wiki.winehq.org/Ubuntu .

Postanowiłem przeinstalować Wine z tego sklepu i nici. Jak to porządnie wywalić, żeby śmieci nie było?

sudo apt purge wine

to wystarczy??

A ja to wiem? :smiley: Sprawdź co będzie chciało usunąć. Możesz doinstalować Synaptic, żeby widzieć po ludzku te pakiety.

Oj oj! coś mam namieszane w tym systemie, bo po dodaniu repo winhq ono nie działa.
Dodałem je poleceniem:

sudo apt-add-repository ‘deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ eoan main’

Po dodaniu aktualizujemy listy pakietów poleceniem:

sudo apt update

Po tej aktualizacji próbuję zainstalować wine-stable poleceniem:

sudo apt install --install-recommends winehq-stable

po wstukaniu tego dostaję:

Czytanie list pakietów… Gotowe
Budowanie drzewa zależności
Odczyt informacji o stanie… Gotowe
E: Nie udało się odnaleźć pakietu winehq-stable

czyli co?? Repo nie działa. niech to szlak.
Kiedyś coś pogrzebałem pamiętam, bo chciałem zainstalować Google Chrome. Pojawiały się błędy jakieś. Chrome’a zainstalowałem, ale z tym Wine już nie mogę sobie poradzić. Na poprzednim kompie wszystko poszło jak po maśle. Zainstalowałem tam Wine-staging i wszystko hulało.

[EDIT]
Zapomniałem dodać klucza winehq. Teraz pobieram Wine. Zobaczymy.

[EDIT]

Zainstalowałem tego winehq i… Działa!! Dszięki za pomoc. Póki co jest dobrze.

Może jest już za późno, jak dla mnie, ale nie widzę problemu. Chciałeś się pochwalić, czy może napiszesz, o co chodzi?

Klucz do gry schowaj.

usunięte. Jak zrobić screena aktywnego okna? W Windowsie Alt+Print screen, a tu??

NFS Carbon i NW 2005 chodzą z Wine. Szkoda, że nie chodzi Undercover.

Nie wiem jak jest pod gnome. Może shift + prinscreen? Pod KDE, czy lxqt wciskam sam printscreen i dostaje pytanie czy chcę cały ekran, aktywne okno, czy zaznaczenie. Poszukaj :stuck_out_tongue_winking_eye:

Może ShareX działa na Linuksie. To taki program do robienia zrzutów ekranu, również z zaznaczonych obszarów. Akurat mój laptop nie ma do tego klawisza i ShareX mi służy za niego

A tu też powinno działać:

https://help.ubuntu.com/stable/ubuntu-help/screen-shot-record.html

Właśnie nie działa. Klikam Alt+Print screen i nic. Screen’a nie ma. Dlatego wykonywałem zrzuty całego ekranu i zapomniałem przy tym zamknąć plik z CD-Key’em do Carbona. Już to skasowałem, także spoko.