Brak współpracy pomiędzy kilkoma routerami - np. brak internetu

Cześć,

 

nie bardzo wiedziałem, gdzie zadać to pytanie. Mam nadzieję, że nie pogniewacie się, że tutaj.

 

Mianowicie kupiłem niedawno synology i do swojego routera podłączyłem jeszcze router firmowy, tak aby kamery w firmie współpracowały z Synkiem i zapisywały obraz. Wszystko udało się skonfigurować i działa… ale, od kiedy jest jeszcze router firmowy to niektóre urządzenia wariują. Np. gdy połączę się w wifi w domu czasami mam internet z routera mojego brata, a czasami wyskakuje mi komunikat o braku połączenia z routera firmowego. Podobnie wewnątrz firmy, gdy połączę się z tamtejszym wifi - czasami mam internet z routera domowego, a czasami wyskakuje komunikat o braku połączenia z routera firmowego(który rzeczywiście do internetu podłączony nie jest.).

 

Chciałbym aby urządzenia domyślnie łączyły się przez mój router z routerem mojego brata - żeby był internet z domu - nawet w firmie.

 

A teraz ponieważ wiem, że do skomplikowane - to przygotowałem schemat:

https://www.dropbox.com/s/8kqgf0bqd7z5nqp/schemat.png

 

Dodam, że dopóki nie było routeru w firmie wszystko działało bez problemu, a w konfiguracji mojego nic nie zmieniałem. Trochę to denerwujące, kiedy włączam komputer i raz mam internet, a raz nie.

 

 


Edit:

 

Siedzę już nad tym kilka godzin, ktoś podpowiedział mi, że powinienem pozmieniać tę przedostatnią cyferkę. Zrobiłem tak:

W kolejności w jakiej są do siebie popodłączane:

Modem 1.1

Router Brata 0.1

Mój router 2.1 - serwer do kamer i moje urządzenia w domu - wszystkie statyczne adresy 2.*

Router w firmie 3.1 - kamery w firmie - statyczne adresy 3.*

 

Niestety jest chyba jeszcze gorzej. Nadal czasem mój router łączy się z brata i mam internet, a czasem z firmowym i wyskakuje komunikat o braku połączenia, ale dodatkowo serwer nie widzi kamer.

 

Zaczynam wysiadać. Jak to skonfigurować, nie ruszając nic u brata?

Witaj, popraw proszę tytuł tematu tak aby wstępnie informował o problemie, użyj przycisku EDYTUJ , który znajdziesz w prawym dolnym rogu Swojego posta-> następnie skorzystaj z opcji Użyj pełnego edytora. Dziękuję za uwagę.

Tip: Unikaj słów: “problem”, “help”, “pomocy” i.t.p. Tego typu słowa nie spowodują szybszej reakcji a mogą odnieść odwrotny skutek od oczekiwanego, tytuł tematu ma być skróconym opisem Twojego posta- powodzenia.

W opisany przez ciebie sposób nie da się tego zrealizować tak, by wszystko działało bez problemu przy trzech routerach. W opisanej konfiguracji, najlepiej byłoby zmienić router brata na taki, którego NAT będzie w stanie od razu podzielić sieć na 3 izolowane podsieci IP.

Na 3 izolowane? A czy wtedy będę mógł obraz z kamer z firmy zapisywać i odbierać na serwerze w domu?

Izolowanie nie oznacza że nie da sie dostać z jednej sieci do drugiej. W obecnej konfiguracji podstawowe problemy są dwa: powielone serwery DHCP i kaskadowa konfiguracja bram przy której mechanizmy NAT mają prawo głupieć (dla routera w firmie bramą jest twój router, dla którego bramą jest router brata, dla którego bramą “źródło internetu”). Efektem takiej konfiguracji jest to co opisujesz jako “raz jest połączenie z internetem raz nie”. Statyczne adresy IP - owszem są pomocne, ale wraz z ilością urządzeń, będzie róśł stopień komplikacji. Musisz pamiętać też, że adresy statyczne i różne klasy nie oznaczają że pakiet np. z twojego komputera trafi na twój router a z niego do routera brata. Do tego zapewne dokładają się jeszcze zapewne różnice w wydajności poszczególnych routerów.

Jest jeszcze inne rozwiązanie: zastąpić router w firmie switchem i podłączyć przez niego bezpośrednio urządzenia z firmy do “twojego routera”, względnie sprowadzić router w firmie do roli switcha z wbudowanym acces pointem - jeśli potrzebne jest tam łącze bezprzewodowe.

Podobną konfigurację już miałeś - i działało (aczkolwiek też pewnie z jakimiś potknięciami).

Podaj jakimi urządzeniami dysponujesz, i jakie łącza wewnętrzne potrzebujesz obsłużyć.

To co napisałeś na końcu, czyli sprowadzenie routera w firmie do roli switcha z acces pointem(lub nawet nie, bo nie jest konieczny jeśli to problem) było by najlepszym rozwiązaniem. Urządzenia - masz na myśli routery? Nie wiem jak u brata, ale router to chyba jakiś tp-link. Natomiast to w czym mogę grzebać to u mnie w domu TP-LINK N600 WDR 3500 i do niego podłączone Synology DS212j oraz po wifi jakiś laptop czasem telefon i telewizor. A w firmie: router ASUS RT-N10U + dwie kamery mające wysyłać obraz na synology: Edimax IC-3115W oraz Airlive AirCam IP-200PHD.

 

Pomiędzy routerem w firmie a moim jest jeszcze nanostation bridge, ale on zdaje się nie sprawiać problemów.

 

 

Edit:

 

Po twoim naprowadzeniu przepiąłem kabel z wan do lan w firmowym routerze - i chyba na razie jest ok. Mam nadzieję, że będzie działało, gdyby nie to będę pisał. Wielkie dzięki!

Twój router i router brata nie mogą mieć tego samego adresu, powstaje konflikt adresów i raz host wysyła pakiety do twojego routera, a raz do brata i stąd raz internet jest, raz nie ma. Jeśli chcesz mieć wszystko w jednej podsieci, lepiej użyć przełączników. Nie musisz wymieniać routerów na przełaczniki, wystarczy że routery twój i brata połączysz portami LAN, zamiast LAN - WAN i na obu wyłączysz serwery DHCP. Nie wiem czy dobrze interpretuje połączenie routera w firmie To są APki czy transmitery sieciowe? Jeśli to są APki, to router firmowy też możesz podłączyć do tej samej sieci. Jeśli korzysta z osobnego łącza do internetu, to pozostaje VPN.

Możesz to rozwiązać na dwa sposoby:

  1. Łączysz Modem do portu WAN w routerze brata, resztę spinasz portami LAN i zostawiasz włączony serwer DHCP tylko na jednym z routerów, np. na routerze brata (na modemie serwer DHCP ma działać, chyba że przypisujesz adres ręcznie, np. dla podsieci o masce 30-bitowej).

  2. Łączysz modem portu LAN routera brata, wszystkie router spinasz portami LAN i wyłączasz na wszystkich, oprócz modemu, urządzeniach serwer DHCP.

Jeśli nie wystarczy Ci portów LAN, bo wszystkie urządzenia je zajmą, a nie chcesz kupować przełączników. Możesz wszystkie routery spiąć portami LAN - WAN i tu musisz ustawić w każdym routerze trasy statyczne do wszystkich podsieci. Oczywiście każdy router musi działać w innej podsieci.

Jest jeszcze jeden sposób na połączenie tych routerów w sensowną sieć, ale już go nie będę opisywać, powyższe powinno Ci wystarczyć.