Brak wyboru systemu po instalacji dystrybucji obok Win 8.1

Witajcie,

Posiadam aktualnie Win 8.1, chciałem obok niego postawić Mint-a lub Ubuntu jednak instalacje obu skutkują tym samym -> brakiem wyboru systemu, od razu uruchamia się Win 8.1.

Parę słów wstępu:

Komputer klasy PC, sam go składałem. Od niedawna mam Win 8.1, wcześniej był Win 7. W załączniku przesyłam strukturę dysków/partycji.

Dysk 0:

  • cały jako ntfs na dane,

Dysk1:

  • Zastrzeżone przez system 350MB (Utworzył ją Windows przy instalacji),
  • 118,89 GB Partycja Win8.1 (system Win 8.1)
  • 119,24GB (tutaj instalowałem Ubuntu oraz Mint-a, wybrałem najprostszą możliwą instalację jest to partycja oznaczona “/”)

Dysk2:

  • Gry i multimedia 465,75GB ntfs (na gry i multimedia:) )
  • 1,91GB SWAP,
  • 463,85 GB nie przydzielone (chciałem tutaj utworzyć partycję /home, jednak to już po instalacji)

Czyli działałem wedle zasady, że oba systemy na jednej partycji, by grub się mógł poprawnie zainstalować. Niestety w przypadku Minta oraz Ubuntu tak się nie stało - w obu przypadkach ładuje się bezpośrednio Windows. W przypadku Mint-a, była inna ciekawa rzecz. Jak klikałem F11 (by wybrać urządzenie do rozruchu) przy uruchamianiu komputera to prócz 3 dysków do wyboru miałem jeszcze jedną pozycję, która uruchamiała właśnie grub, który jednak posiadał tylko możliwość uruchomienia Minta, bez Windows-a. W przypadku Ubuntu już tego nie ma.

Proszę o pomoc.

/home tworzy się przy instalacji systemu. Na którym dysku zainstalowałeś gruba? Sformatowałeś partycje z linuxem do ext4?

  1. Ok, w takim razie stworzę przy instalacji

  2. Gruba samego nie instalowałem… liczyłem, że partycja “/” załatwi sprawę (wcześniej tak było), a tą instalowałem na dysku na, którym leży win 8.1

  3. Tak

http://www.2daygeek.com/wp-content/uploads/2015/12/install-linux-mint-17-3-rosa-with-screen-shot-10-1.png

Device for boot loader installation (to na dole, pod listą partycji) - tutaj zmieniasz na dysk, na którym instalujesz Linuksa obok Windowsa.

To było to:) Dzięki:) Nie wiem jak to przeoczyłem.