Brak zasięgu w jednym pokoju

Cześć,
Od niedawna w moim domu rodzinnym pojawił się światłowód, okablowanie poprowadzone z ulicy do pokoju mojego brata w którym jest ruter.
Aktualnie jesteśmy w trakcie remontu, w którym mam zmieniać swój docelowy pokój do pracy, na pokój w którym zasięg wifi nie dociera, jak i chciałabym jednak mieć internet po kablu do swojego komputera.
I tu pytanie, w jaki sposób najlepiej rozwiązać ten problem?
Czy warto prowadzić na jakieś 50m kabel lan po ścianach zewnętrznych? I wtedy kombinować ze wzmacniaczem wifi w pokoju.
Czy lepiej próbować rozbić sygnał na dwa rutery? I jeden z nich umieścić w pokoju w którym pojawia się problem.

Przyznam że jestem zielona w tych tematach i tak cud że rozumiem chociaż podstawy :sob:

Czy warto prowadzić na jakieś 50m kabel lan po ścianach zewnętrznych? I wtedy kombinować ze wzmacniaczem wifi w pokoju.

Czy nie ma absolutnie żadnej możliwości poprowadzenia okablowania wewnątrz domu?

Jeśli to nie tajemnica to podaj z usług którego dostawcy korzystasz, jaka prędkość internetu wg umowy i jaki router masz wpięty na końcu.

Być może pewnym wyjściem byłoby użycie intenetu po sieci energetycznej, pa jakie fajne :joy:
Internet w gniazdku – co to jest? | Netia.pl .
https://www.youtube.com/watch?v=lN8_sKTvlSI .

Ale tutaj poprosiłbym o opnię kogoś, kto używa takich sprzętów.

Być może doradzi coś @januszek @wasabi1084

Jakby ktoś polecał sieć kratową na Tendzie za 18,99 zł to nie słuchaj :joy:

Jeśli to mały dom to router najlepiej umieścić w jakimś centralnym punkcie domu, z którego do wszystkich pomieszczeń w których używa się wifi jest jednakowo blisko.

Jeśli to duży dom, to warto poprowadzić kable ze wszystkich pomieszczeń w których używa się Internetu do jakiegoś punktu domu, gdzie jest miejsce na tzw domową teletechnikę. Tam też montuje się router i ewentualnie switch.

Sieci kratowe (mesh) czy to radiowe, czy po kablach energetycznych to znacznie większy wydatek niż kable ethernetowe.

On by się nie skapł pewnie do komentarza januszka, co miałeś na myśli.

Najlepiej pociągnąć kabel. A jak nie to prądem.

W tym rzecz niestety że rodzice kategorycznie odmawiają zrobienia ładnej listwy po suficie…
Z tego co wiem mamy tylko dostęp do upc, czyli teraz play jest to albo do 600mb/ albo do 1Gb/s, ale skłaniałabym się bardziej do tej drugiej opcji.
Router play WAP-7630 (?) nie mogę go nigdzie znaleźć teraz w internecie.

Miejsce było zmieniane już dobre 3-4 razy, za każdym razem niestety coś nie tak i brakuje gdzieś zasięgu.
Tego się właśnie obawiałam że będzie to większy wydatek :confused:
A zostałam z tym wszystkim sama, bez żadnej wiedzy

Tutaj podają, ruter to prawdopodobnie Tatung WAP 7630, niestety w internecie o nim głucho : /

Ile to ma dodatkowych gniazd ethernet oprócz jak się domyślam gniazda WAN?

3
Jeszcze korzystając z tego że dodaje komentarz to zapytam, co traci się poprzez podłączanie przez „gniazdko” :sweat_smile:

@minxn wiesz co, ten cały net po prądzie, to zalety, ale też wady. Musi być to nie wiem, czy nie ta sama linia? Część domu, gdzie jest prąd na jednej fazie.

Kombinowaliśmy u mnie z tym od TP-Linkiem i działało to nieźle, lecz czasem się wieszaki coś tam itd. No i obecnie mam Mesh od Tenda. Na to nasze radiowe 20 Mbps jest ok.

@marcin82 Jakby ktoś polecał sieć kratową na Tendzie za 18,99 zł to nie słuchaj :joy:

To o mnie mowa? :smiley:

Musi być w tej samej fazie, czyli pod ten sam bezpiecznik/korek.

Kup sobie zestaw PG1200 i będzie w miarę ok.

Jeśli chodzi o sieć radiową to używałem kiedyś tego i mogę polecić:

Jeśli chodzi o urządzenia pracujące na domowym okablowaniu elektrycznym to użyłbym tego:

Tutaj opis:

Najlepiej kupić w oficjalnym sklepie na Allegro, rozpakować bez uszkodzenia opakowania, sprawdzić czy działa, bo w razie czego przyjmują zwroty:
https://allegro.pl/oferta/fritz-powerline-1260-set-zestaw-adapterow-plc-wifi-ac-n-mesh-gigabit-15251669383

ps. a jak ktoś lubi emocje hazardowe, to:
https://allegro.pl/oferta/transmiter-sieciowy-fritz-powerline-1260e-wlan-16089855973
(tylko trzeba dopytać czy aby na pewno to jest zestaw dwóch urządzeń a nie tylko jeden element)