Brakuje pliku NTLDR (WIN XP)

witam serdecznie,

wiem, że temat dość popularny, ale od wczoraj przeglądam internet, próbuje różnych metod i żadna nie działa. a sytuacja wygląda tak, że przy uruchamianiu Windows XP pojawia się komunikat “Brakuje pliku NTLDR. Naciśnij CTRL ALT DEL”. probowałem:

  1. gdy startuje z linuxowej jak mniema plyty Parted Magic (srednio się na tym znam, ale potrafię czytać ze zrozumieniem, więc nagrałem takie CD :wink: i próbuje skopiować do katalogu głównego na partycji systemowej pliki boot.ini, NTDETECT i NTLDR, wyskakuje błąd “input/output error”. nie mogę skopiować tych plików w to miejsce, w inne mogę; da się też zapisać dowolny inny plik i katalog w katalogu głównym na partycji systemowej.

  2. następnie podłączyłem dysk do innego kompa i tam z kolei widzi wszystkie partycje, ale do systemowej odmawia mi dostępu (“E:/ jest niedostępny. Niewłaściwy parametr”). Próba odpalenia programu do naprawiania błędów -> brak jakiejkolwiek reakcji.

  3. program hd tune nie wykrywa żadnych błędów ani uszkodzonych miejsc, ale partycję systemową widzi jako zupełnie pustą (???)

  4. gdy podczas uruchamiania wciskam F9 (xpress recovery) pojawia się kominikat “HD does not support HPA! Press any key to exit”

Jestem cieniutki w te klocki, więc proszę o wyrozumiałość i z góry dzięki za pomoc! Pozdrawiam.

a próbowałeś wsadzić płytę z windowsem XP, odpalić konsolę naprawiania / odzyskiwania (naciskasz o ile pamiętam R w instalatorze XPka, gdy tylko zobaczysz w dole ekranu R = Napraw, czy jakoś tak) i w tej konsoli skopiować z płyty (katalog i386) na C:\ brakujące pliki?

Spróbuj też w tej konsoli odzyskiwania wpisać

chkdsk /R C:

Możliwe, że pomoże jeżeli to tylko błąd systemu plików. Jak nie to tak jak podał kolega wyżej lub reinstalacja OS-a.

Właśnie nie ma płyty. To jest, z tego co wiem, dość stary komp (jakieś 6 lat) i właściciel nie posiada płyty - dobrze, że komputera nie zgubił :wink: Pożyczyłem natomiast plyte zjakims win xp od kumpla, zeby sprobowac tej metody i tam wybieram “run windows automated system recovery” ale prosi mnie o dyskietkę :frowning: no i klapa.

są jakieś metody bez płyty?? format to ostateczność.

Jak prosi o dyskietkę to za szybko naciskałeś odpal tą płytę i czekaj aż Cie instalator powita i dopiero wtedy naciśnij R wtedy wejdziesz do konsoli odzyskiwania i o dyskietke pytać nie będzie.

mam trzy opcje do wyboru:

* To set up Windows XP on the selected item, press ENTER

* To create a partition in the unpartitioned space, press C

* To delete the selected partiotion, press D

i pod spodem mam do wyboru te 4 partycje a w nawiasach [fat32] lub [NTFS], ale obok systemowej mam [unknown] i zajęty tylko 1MB, co jest nieprawdą, bo tam było dużo więcej rzeczy :wink:

Czy to jest oryginalna płyta z systemem Windows XP?

To już za daleko poleciałeś dzisiaj instalowałem XP u klienta i pamiętam Jak instalator się wczytuje na dole lecą informacje co jest ładowane następnie jest czarny ekran po czym wita nas instalator i na dole masz do wyboru COŚ TAM naciśnij ENTER, Odzyskiwanie systemu naciśnij R, ANULUJ ESC. I tylko w TYM momencie masz nacisnąć R nic więcej. No chyba, że tak jak pyta kolega wyżej masz lewą instalkę Windowsa to Ci nie pomogę.

wygląda na oryginał, tyle, że to nie jest ta od tego, który jest na tym kompie, bo właściciel(ka) kompa swojej płyty nie może znaleźć :wink:

No to jak oryginał to musi być tak jak napisałem nie zależnie czy to płyta od niego czy nie.

Na płycie Hiren’s BootCD jest narzędzie do naprawiania tego problemu.

dobra. to restartuje jeszcze raz i czytam uwaznie.

Dodane 02.01.2013 (Śr) 22:44

jest! tzn. mam nadzieje, ze to to. probuje kopiowac…

Jeżeli to czarna konsola to dobrze trafiłeś jak podmiana plików nie pomoże to wpisz chkdsk /R C: i czekaj :slight_smile:

przerwa na kolację :wink: i zaraz próbuję. dzięki bardzo!

Polecam stronke http://www.porady.org/brak-pliku-ntldr-windows-xp/

Jak podajesz polecenia, to poprawne, a nie wprowadzaj w błąd. Mało tego, że składnia jest niepoprawna, to jeszcze przełącznik zły - powinno yć CHKDSK C: /F.

Składnia nie jest zła chkdsk wbudowany w system rzeczywiście posiada parametr /F, ale np chkdsk na płycie instalacyjnej XP w konsoli odzyskiwania posiada tylko parametr /R jeszcze sam specjalnie przed chwilą to sprawdziłem po podaniu parametru /F wyświetla informacje o niepoprawnym parametrze. A kolejność litery dysku fakt powinna być na początku za to przepraszam aczkolwiek obstawiam, że program i z tym by sobie poradził.