Brakuje pliku Windowsa lub jest uszkodzony + bonus

Witam,

Wyskoczył mi taki błąd po restarcie kompa: "Nie można uruchomić systemu Windows XP, ponieważ brakuje następującego pliku lub jest on uszkodzony: \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM " Chciałam przywrócić sys przez konsole odzyskiwania lub z ghosta ale mam problem. W obu przypadkach używam płyty cd albo z Windowsem albo Hirens boota. Obie płyty są odczytywane, ale nie mogę wybrać opcji. Np. po włożeniu płyty z Windowsem pojawia się komunikat czy ma uruchomić system z dysku czy z płyty. Aby wybrać płytę muszę wskazać opcje 2. i tu pojawia się problem, ponieważ komp nie reaguje… ani wciśniecie klawisza 2 ani strzałkami nie mogę wskazać drugiej opcji czyli uruchomienia z płyty. Po chwili znowu wywala mnie do ekranu z monitem o błędzie… Sprawdziłam klawiaturę podpinając do laptopa i działa…

Proszę o jakieś rady dlaczego nie mogę wybierać opcji.

Pozdrawiam

A mam takie fajne pytanie ;D

Klawiatura jest może USB?

Jeśli tak przestaw w BIOSie, aby wspierał klawiatury USB :wink:

Noriaa , masz uwaloną część rejestru. Zastosuj się do poradnika: http://helpc.eu/przywracanie-kopii-zapa … t4000.html

Tak klawiatura na usb. Dziwiło mnie że w biosie ona działa a później nie chce. Dzięki, sprawdzę jej ustawienia w biosie. A co do odzyskania systemu to chyba wykorzystam ghosta bo nie chce mi się wgrywać wszystkich programów a mam tam kilka rzeczy na takiej licencji, że po ich przeinstalowaniu klucz nie działał ponownie i szkoda mi je stracić.

Dziękuję za pomoc

P.S. Czy można sprawdzić który konkretnie plik jest uszkodzony?

Masz podane - system. Pod taką nazwą będzie figurował w backupie Ghost’a. Jeżeli masz na usb, to szukaj opcji keyboard usb support, lub usb support i ustaw ją na enabled.

w Biosie mam USB Configuration a w nim takie opcje:

USB Controller - Enabled

USB 2.0 Support - Enabled

Legacy USB Support - Disabled

Osobno opcji supportu klawiatury usb nie ma.

Poczytałam i niektórym na taki problem pomógł reset biosu (jestem w trakcie), sama nie zmieniałam nic w biosie prócz ustawienia uruchamiania z płyty cd najpierw, ale może przez wyłączenie kompa przyciskiem power a nie przez normalne zamknięcie systemu coś się przestawiło. Druga opcja to że dysk padł… W takim wypadku mąż mnie zabije jak wróci z delegacji.

Albo w BIOS wyłącz całkowicie bootowanie z dysku twardego (zostaw tylko napęć CD), albo pożycz od kogoś klawiaturę z wtyczką PS2.

Wyłączenie dysku tez nie pomogło, bo dalej jest do wybrania między uruchomieniem z dysku a płyta cd…

co do klawiatury to nie mam od kogo pożyczyć takiej ps2…

:lol: Ha! przypomniałam sobie że mąż miał gdzieś przejściówki ps2 tylko nie byłam pewna czy usb/ps2. Klawiatura działa… Na razie dziękuje wszystkim za pomoc, mam nadzieje że już dalej sobie poradzę.

Tą opcje przełącz na ENABLED lub na BIOS.

Legacy USB Support - Disabled

wystarczyło to zmienić na enabled

Dzięki. No ale skoro już mogłam działać klawiaturą postanowiłam pobawić się konsolą odzyskiwania systemu według instrukcji z linku od Piotr92…Płytkę z Windowsem włożyłam, on sobie tam jak to przy instalacji pogmyrał w sterownikach, potem wybralam opcje naprawy błędów R.

Następnie wybrałam który dysk z Windowsem i pojawił się monit o hasło administratora… o ile pamiętam to nie miałam żadnego, no chyba że do profili. Samo naciśniecie Entera bez hasła było nieprawidłowe, haslo profili tez… i za 3 razem źle podanego hasła kazał mi się instalator wypchać … wiec wcisnęłam enter żeby wyjść z tego (jak kazał) i ku memu zdziwieniu Windows się włączył… i działa :slight_smile: Może to była kwestia tych sterowników na początku co instalator wgrywa…

Raczej nie. Ten błąd teraz sobie przypomniałem nie koniecznie oznacza brak/uszkodzenie pliku gałęzi rejestru.(właśnie każdy z tych plików jest konkretną gałęzią systemu) Jak sama o tym wiesz, Windows jest tylko programem, tak więc wystarczało, że ten plik uległ fragmentacji i podczas startu system go próbował odczytać i ze względu na to, że nie dał rady i jak już wspomniałem jest programem i nie umie rozróżnić, czy plik uległ fragmentacji, czy uszkodzony czy też go nie ma w ogóle na dysku zwrócił błąd o jego braku lub uszkodzeniu… Właśnie tak czasami jest, że wystarczy przy pomocy polecenia ren zmienić nazwę na .bak(np. system zmienić na system.bak) i z powrotem przywrócić mu oryginalną nazwę i już system wystartuje… Co do hasła admina, to jest to bug konsoli, który podobno już był naprawiony przy sp1, a ja pomimo tego, że mam sp3 nadal spotykam ten błąd u skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie płyty trinity rescue tools, która umożliwia ściągnięcia hasła z wINDOWSA XP/Vista/7. Radzę Ci się wyposażyć w taką płytkę. Jeżeli jesteś zainteresowana, to wejdź na youtube i wpisz how to crack windows vista password i pierwszy albo drugi bodajże filmik jest instrukcją jak ściągnąć hasło przy pomocy tej płytki. Wszystko jest tak przedstawione, że nawet nawet słabo znając angielski załapiesz co i jak.